bugün

ülkemizde onca güzide ve mutlu! meslek varken niye öğretmenliğin seçildiğini merak sardıran sorudur.

buyrunuz benim cevabım: (#9101031)

(bkz: neden mizah)
bir öğretmen olarak;

çünkü hayvani bir manevi haz veriyor. hele de sınıf öğretmeniysen.
http://atamabekleyenogretmenler.blogcu.com/neden-ogretmenlik-arastirma-yazisi/5884616
bir öğretmen adayı olarak;
çünkü kutsal bir meslek. herkes bir şekilde öğretmenin elinden geçer iyi ya da kötü bir şekilde şekillenir. ee ne demiş ulu önder "öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır".
kutsallık falan fişman denilerek, insani koşulların en az olduğu mesleklerden birini neden tercih edildiğini merak eden insanın sorusudur.

efenim şimdi bi düşünelim, gün geçtikçe öğretmen olmak zorlaşıyor, neymiş ücretli öğretmenlikmiş falan fişman, üc kuruş paraya geçinme zorunluluğu, ulaşım ücretli, barınma ücretli.. aldığın para bunları karşılamıyor... yıllarca bir sürü sınava girip çıkıyorsun, sonuç?

kutsal ama, allaha şükür.
meslek lisesinden diğer bölümlere geçişte puan kırtılıyordu, en iyisi en kralı dedik öğretmenliği seçtik. sevmiyor muyuz, seviyoruz... ancak ve ancak yönlendirme baskın oldu hani.
atanma sorunun olmasa güzel iş valla yarım gün çalışıyorsun, haftasonu tatilin var,bayramda kardı yağmurdu ota *oka tatilin var,2 ay yaz tatilin var. yazarken fark ettim de baya kebab ismiş aslında en çok tatil kelimesini kullamışım.

düzeltme : 4 yıl önce ne kadar da saçma düşüncelere sahipmişim. Yazar bu yazdığından fazlaca utanmaktadır.
bir zamanlar hem daha az stres yaşatan, hem kutsal, hem rahat meslekte ondan denileblirdi. şu anki durumda hiç seçilmemeli bu meslek sınavınında atamasınında götü çıkmış olayın. özelde zaten sömürü peşindeler.kutsallığınıda bırakmadılar.
son zamanlarda artan intihar oranına sahip bir meslek olduğunu düşünürsek bu soruya verilen cevaplar öyle ballı börek tipi değildir maalesef artık.
http://www.facebook.com/note.php?note_id=400018713910
ne güzel meslektir o, sabah 9.00 akşam 15.00 mesaisi ile.

bu aralar bir öğretmen arkadaşımla takılıyorumda çaybahçeleri öğretmenlerle dolu arkadaş ne güzelmiş bu yaz tatili olayı, o geyikler, tavlalar, okey oynamalar kıskanıyorum kendilerini alınmasınlar kızmasınlar belki zorlukları vardır ama çok tatlı bir meslek.
çünkü 3'ten sonra serbestler, sonra yaz tatilleri var, hele bide sınıf öğretmeniysen keyfine diyecek yok. bütün öğretmenler için söylemiyorum tabiki. ama böyle düşünüp öğretmen olanlar var. yazık. vay halimize.
17 şubat ataması ile atanan bir öğretmenin talihsiz tweeti " artık boş oturmanın keyfini çıkaracağım. "
yazık çok yazık.
denedim, yanılmadım.