herkesin kendisine samimi bir şekilde sorması gereken bir sorudur. neden hala kalbin atıyor? neden bu dünyadasın? amacın ne?
ben zannediyorum ki insanların neredeyse tamamı bu soruları kendine sormuyor, soranlarda cevabına uygun hareket etmiyor/ edemiyorlar. nedeni çok basit: keyif çatmak, umursamamak, başını kuma gömmek. tüm hayvani hisleri tatmin etmeye çalışarak insanlar gerçeklikten kaçıyorlar. örnek vermek gerekirse: canı sıkılan işsiz bir adam var. yapması gereken iş bulmak, bir baltaya sap olmaktır öyle değil mi? ama yapmıyor. onun yerine kafa dağıtmak için karıya kıza sarıyor. kendini uyutuyor. bir başka örnek: borcunuz çok veya ailenizle tartıştınız. bu olaylara bir çözüm getirmelisiniz ama yapmıyorsunuz. onun yerine gerçeklikten kaçmak için içki içiyorsunuz. kafanızı kuma gömüyorsunuz vs.
Bunlar küçük örnekler işte insanların çoğu böyle. illa günah işliyor demiyorum. mesela bir ihtiyaç sahibi geliyor para istiyor, yoluna devam ediyorsun veya 'allah versin' diyerek yoluna devam ediyor ve yarın öbür gün o hale gelebileceğin gerçeğinden kaçıyorsun. o adamın aç kalmasına göz yumuyorsun. şimdi olaya daha geniş bir çerçeveden bakalım, ve tekrar soralım. neden yaşıyorsun? neden yaratıldın? bu dünyadaki amacın ne?
Kardeşlerim biz bir farklılık yapalım ve amacımızı belirleyip ona uygun hareket edelim. mesela okul mu okuyorsun? amacın derslerinden başarılı olmak değil mi o halde amacına uygun hareket et. işini ciddiyetle yap. müslüman mısın? o halde amacına uygun davran. Allahın emirlerine uy, yasaklarından kaçın. kendinle çelişme, işini yap. ve yaptığın işte kararlı ol, amacının dışına çıkma.

(bkz: gerçeklerden kaçma)
ölmek için.

hayatın devamı var mı yok mu tam olarak bilinmese de kesin olan bir şey var... "ölüm". hangi yolu izlersen izle, sonu "ölüm".

durum böyleyken, kim olursan ol, ölmek için yaşarsın.
cevabı ölmek için değildir. çünkü ölüm yaşamın amacı değil bir parçasıdır.
Ümitler.