bugün

neden geldim istanbula
tutuldum kaldim avare
simdi bin kere pismanim
vakit gecti ah ne care

aaaaaah, aaaaaaah
gelmez olaydim
gormez olaydim
tek seni cilveli istanbul
gormez olaydim, aaaah
bilmez olaydim

istanbul'un kis denizi
gemileri dizi dizi
merhametin insafin yok mu
nicin mahzun ettin sen bizi

aaaaaah, aaaaaaah
gelmez olaydim
gormez olaydim
gormez olaydim, aaaah
bilmez olaydim

istanbul'un kis denizi
gemileri dizi dizi
merhametin insafin yok mu
nicin mahzun ettin sen bizi

aaaaaah, aaaaaaah
gelmez olaydim
gormez olaydim
gormez olaydim, aaaah
bilmez olaydim

(bkz: erkan oğur)
ilk ziyaretimde değindiğim konu. benim gibi taşra insanları için bir cazibe merkezinden öte tehlikeli bir mecra. bir kere çok kalabalık, herkes üstüne üstüne yürüyor. ünlü addettiğimiz tv kanallarında iki boy gösteren herkesin şişindiği bir yer bir de. orada herkes ünlü. istiklalde yürüyorduk, döndüm arkadaşıma "neden geldim istanbul'a hea" dedim. bi daha gelirsen ibnesin zaten, şikayet etmekten başka bir şey yaptığın yok dedi. öyle deme dedim burhan çaçan çok içli söyler o şarkıyı.
ilk olarak (bkz: burhan çaçan) dan,kabız iniltisimakamında dinleyip ulan başka biri söylese ne kallavi olur dediğim şarkı
cunda'da bir tatil sonrası gözünüzü o keşmekeşin içine açtığınızda ağızdan dökülen ilk cümle. gerçekten ya neden geldim istanbul'a? buhran abiii!
zaten istanbul'da yaşayan insanlar için tatil dönüşlerinde ağza dolanıveren türküdür.
erkan ogur dan dinlendiğinde insanı bitiren parça. (bkz: bu kadar da güzel söylenmezki kardeşim)
(bkz: yallah yallah)
kız arkadaş aramakla aynı şeydir.
vizeler,finaller öncesi insanın aklına belli belirsiz gelir ve "işte bu zikindirikler için geldim" die düşündürür.
(bkz: gitmem gerek bu şehirden)
hani ömrü istanbul da geçmiş birinin söylemesi, beğenmesi hatta ve hatta ağlaması garipsenebilir belki ama erkan oğur dan dinliyorsanız o an almanya da bir kentte yaşıyor dahi olsanız duygulanırsınız.
yurtdisinda yasayanlar annelerine dedelerine sorar böyle sorulari cogu zaman.
anne neden geldiniz su ülkeye? ne güzel yasar giderdik türkiye de gibi diyaloglar cok gecer aranizda. annenin cevabida insani sorduguna pisman eder. ahh kizim bende keske gelmeseydik diyorum binlerce kez ama cok gec.
orjinal ismi neden geldim amerika'ya olan ve 1900'lü ylların başında harput'tan amerikaya gitmiş olan ahilleas pulos tarafından yazılıp o dönem taş plağa kaydedilmiştir. erkan oğur şarkıdaki amerika kelimesini istanbul'la değiştirmiştir.

anadolu'da yaşayıp belli bir süre sonra yaşadığı yeri terketmek zorunda kalan herkesin türküdeki amerika'yı, yeni gittiği yerin ismiyle değiştirmeye hakkı vardır herhalde. gidilen şehir istanbul olunca ve gidilen yer için ilk defa denizler aşılınca bu daha bir yoğun ve çok anlamlar ifade eden bir hal alıyor. galiba bu durumu en iyi zorunlu ya da mecburi bir şekilde yaşadıkları yerden göç eden insanlar anlar. anadolu'nun tarihi böyle insanlarla doludur. tek iş kapısı olarak görülen ama gidildikten sonra binbir hayal kuraklığıyla geri dönülen bir şehir bazen, bazen de geri dönecek bir yeri ve kimsesi bırakılmadığı için "oaraya" zorla tutunmaya çalışan insanların dramlarıyla dolu olan bir şehir istanbul.
"neden geldim istanbula" ifadesi mecaz olarak kullanilmistir. yurt disindakiler bunu kendilerine uyarliyorlardir ya da yurdun degisik yorelerine gocmek zorunda kalanlar da kendilerine uyarliyorlar. erkan ugur cok guzel seslendirmis agzina saglik diyorum.
biraz kafayi zorlar, yorarsan neden geldim dunyaya gibi sorular bile pesi sira gelebilir o duygu karmasi icinde. bundan sonraki asama ise herhalde bakirköy akil hastahanesidir:)
erken oğur'dan dinlenildiği vakit asla başkasından dinlenilmemesi gerektiği anlaşılan türküdür.

aaaahhhh

http://www.facebook.com/v...08809325797983&ref=nf
http://www.youtube.com/wa...v9bta&feature=related
erkan oğur'un sesinden dinlenildiği takdirde, bambaşka bir lezzete ve renge bürünen türküdür.
ilk defa istanbul' a gelen bir insan bu lafı illa söyler ama sonrasında o iyiki gelmişim istanbul' a olur o.
(bkz: ),
(bkz: ).
anadolunun iç kesimlerinden çalışma umuduyla gelen, uzun süre inşaatta amele olarak çalışıp, kafasına inşaat demiri düştükten sonra vücudunda kalıcı hasar kalanların ah be istanbul bir tokatta sen attın bana söz grubuyla birlikte arka planda seslendirdikleri sözcük öbeği.
Sabah sabah dinlenilmemesi gereken parça, hele ki Erkan Oğur'dan hele ki istanbul'da köprü trafiğinde beklerken. Sonra, boğaz manzarasını görünce ruh haliniz değişir tabi, o ayrı.
istanbul'da yaşayanların her sabah ister istemez mırıldandıkları şarkı. iş imkanları, boğaz, cami silüeti, kız kulesi vesaire tamam da; bu trafiği, kalabalığı, vurdumduymazlaşan insanı, vesaire.. çekilmez be! istanbul'a yakın bir ilde oturup, can istediğinde günübirlik istanbul'a gitmek en iyisi sanki.
not: burhan çaçan ve erkan oğur'a selamlar.
ölmeden bi göreyim dedim geldim bağlandım kör olası şehre şimdide her gün neden geldim istanbula diyorum.
ölmeden bi göreyim dedim geldim bağlandım kör olası şehre şimdide her gün neden geldim istanbula diyorum.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar