bugün

necip fazıl kısa kürek ile naz ım hik met'in karşılaştırılmasıdır.

bence nascimento goncalves da silva mendez kazanır.
necip fazıl forever!
Nazım Hikmet eserlerinin büyük çoğunluğunu ideolojisi için yazmıştır. Sırf dava uğruna sanattan taviz vermiştir. Bu onun sanat yapmadığı anlamına gelmez kesinlikle. Öyle şiirleri vardır ki çok güzeldir. Çağdaşı Necip Fazıl ile kaç kez aynı ortamda birbirlerine meydan okumuşlardır. Her seferinde Necip Fazıl kıvrak zekası ve söz ustalığıyla Nazım'a üstünlük kurmuştur. Konuyla ilgili: Nfk'nın Babıali ve bilimum anı kitaplarına bakılabilir.
Necip Fazıl ise gerçekten bir söz ustası ve dahidir. Bir kaldırımlar şiiri daha yazılmamıştır edebiyatımızda. Kendisi büyük bir dava insanı olmakla birlikte kumar bağımlılığını bırakmakta çok güçlük çekmiştir. Velhasıl kelam Necip Fazıl Üstad vakti zamanında da öndeydi, hala da öndedir.
ikisi de atatürk'ü sevmez.
üst biter.
karşılaştırmaya gerek olmayan şahsiyetler. ikisinin de çok büyük şair oldukları aşikar.
necip fazıl'ın şiirinin üstüne değil nazım cumhuriyet devri şairlerinden hiç birinin su dökemeyeceği aşikardır.
hadi şimdi ergenler arası fikir yarıştırın bakalım, edebiyat kompetanları, eleştirdikleri adamlara bak.
(bkz: #13124801)
edebiyat dunyamizin fenerbahce galatasarayi.
gereksiz bir karşılaştırma. necip fazıl'a hakaret niteliğindedir böyle bir karşılaştırma yapmak.
üstadım necip fazıl a hakaret gibidir. nazım hikmet gibi üçüncü sınıf işporta komünizması kıvamında şiir yazanla, mütefekkir, düşünce adamı ve -düşmanlarının dahi deyimiyle- bir mısrası bütün milleti ihya edecek olan necip fazıl karşılaştırılamaz. bunu yapanların amacı nazım hikmet i yükseltmeye çalışmaktır. üstadım necip fazıl ın olduğu yerde nazım hikmet in esamesi okunmaz. onun tanrısı dahi stalindir. nazım hikmet in fırtına boran diye estiği yerde, üstadımın nefesi yeter. herkes haddini bilecek. kıyasında bi adabı var.
(bkz: kıyaslaştırmak)
elma ile armudu kiyaslamak gibidir.
ideolocya örgüsü 'nden bihaber tiplerin işidir. üstad işin neresinde bunlar nerede!
açık ara nazım hikmet' tir. sebepleri belli; kaprisli değildir, romantiktir, idealisttir, necip gibi bi öyle bi böyle değildir. kadınları sever erkektir ! burs parasını kumarda yemez iki yüzlü değildir. dünya nazım' ı tanır, türkiye necip' i beşiktaş' ta futbolcu bilir.
ancak ve ancak beyni moskovaya endekslilerin ve medeniyeti göt baş açmak sanan zavallıların işidir.

üstadım necip fazıl ın olduğu yerde işporta komünizmacısı nazım ın esamesi okunmaz.
necip fazıl nefret yüklüdür, nazım hikmet sevgi insanıdır. sanırım en büyük fark bu.
farklılıklara saygı duymayanların yapacağı boktan karşılaştırma olacaktır. isteyen nazım hikmet sever dinler, isteyen necip fazıl sonra da neden dindarlar eziliyo? neden dinimi yaşayamıyorum? derler bu sikilesi insancıklar.
kıyaslamak yazamayan insanın nazım hikmet' i aşağılamak istemesidir.
oysa aşağılanan kendisi olmuştur. allahın adaleti işte.
birinin bir mısrası bütün türk milletine şeref verir.

diğeri beni stalin yarattı deyip ruslara yaranır. varın gerisini siz düşünün.
bu başlığı açan arkadaş bari formata uysaydın mına koyim (bkz: fazıl vs hikmet)
nazım hikmet dünyaca tanındığı için, necip fazıl gibi alt siklet bir şairle kıyaslanması yanlıştır.
Necip fazılda şairdir, nazım hikmette... biri halk için yazar ezelden beri, diğeri kumarı ve içkiyi bıraktıktan sonra hakk için...biri anadolunun şairidir... diğeri arap yarımadasına daha yakındır. bir tanesi devlete yazslar sırtını, diğeri halka... ama ne farkeder ki, tüm bunlar ikisinin de güzel türkçemin şairi olduğunu değiştirmez. * *

edit: ben yazdığımda başlık buydu...yazarımsı düzeltmiş. *
ikiside bu ülkeye çok şeyler katmış şairlerimizdir. birbirlerinden farklı düşünürler ama olsun farklı düşünceler zenginliğimizdir. herkesin aynı duygu ve düşünceleri paylaştığı bir dünyayı hayal bile edemiyorum çok sıradan olurdu sanırım.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar