bugün

muslumanim deyip namaz kilmamak eylemini gerceklestiren kisilere gore tercih edilesi durum. zira bayan ya da erkek fark etmez, bu durumlarin canli mimari olan bir suru tip, hem de kimi zaman fitne fesat arasindaki insanlar vardir.
hayatin iyiligi ya da, kotulu babinda sadece namaz kilmanin gecerli oldugunu zannederler; namaz kilmanin ahiret'te kendilerine yeterli olacagini dusunurler. ama gelin gorun ki, ne bir iyi huy, ne bir erdem ne de insani iliskilerinde hayri olan vardir bu tiplerin efenim. bircogunda da, para hirsi tavan yapmaktadir. her nasil, gercek musluman; sadece namazini kilmayip tum ibadetlerini yerine getiren, kendisine kuran'ı ve de akabinde de peygamber efendimizi ornek alan kisi ise, bu kisilerde olay namazdan oteye gitmez.

bir de bu modelli insanlarin, '' bak namaz kılıyorum, sen namaz kılmıyorum ben senden daha degerli bir muminim; sen cayir cayir yanarken, zebanilerle kose kapmaca oynarken, ben de hurilerle uzun eşşek oynayacam'' demeye getiren şekilleri de mevcuttur. acaba bu kıldığı namazı allah rızasi icin degil de, insanlara gosteris olsun diye kilan insanlar sonuc olarak, allah'a sirk kosmuyordur da ne yapiyordur? bilen beri gelsin.

ayrica bu basliga hizmet eden bir suru bayan guruhu da yok degildir. ornegin is yerlerinin muhafazakar olanlarinin ya da namaz kilinabilen ortamlarinda once namaz sonra dedikodu seansı verirler efenim bunlar. sonra da kara kara dusunmeleri haktir '' ben namaaz kiliyorum, yapmam gerekeni yapıyorum, ama dedikodu yaparken, giybet ederken, milleti cekistirirken gunaha girmiyor muyum?'' diye...

bu tarzdaki is verenler de bol sayidadir efendim. '' ben namaza gidiyorum'' der. geliste, musterileri ''masallah'' tadinda da bir guzel kaziklarlar, iscilerinin haklarini yerler, bir guzel de azarlarlar... bu model t-800 olup, bunlarin bir de haci olan modelleri vardir, bunlar da t-1000 modeline tekabul etmektedir; fakat pek bulasmaniz tavsiye edilmez...
(bkz: ibadet başka günah başka)
kılmayıpta sanmaktan daha mantıklı olan durum.
gayet normal bir durumdur. eğer kişi kendisini müslüman sanmasa namaz kılmaz. namaz kıldığı için de kendini müslüman sanır. sanmaktan ziyade kendisi zaten müslümandır.

ayrıca (bkz: hanım koş sözlüğe tespitçi gelmiş)
doğru bir durumdur. şimdi efendim birileri çıkıyor namaz kılmak yetmez dürüst olacaksın diyor, e bunu zaten islamiyet söylüyor, olsun yine de ben söyleyeyim, sen namaz kılmadığın için yaşadığın vicdani azabı azaltmaya çalışıyor olmayasın sakın, namazını da kıl, dürüst de ol, kötü söz de söyleme, namaz kılıp hırsızlık yapan birini gösterip bak ben kılmıyorum ama en azından hırsızlık yapmıyorum demek nasıl bir mantık, türk-islam sentezi denen garip bir mantık, karşısındayım, namaz kılmayabilirsin ama kalkıp abi o kadar namaz kılıp haram yiyen adam var ki savunması yaparsan kalbini kırarım, günaha girerim, istemem bunu..
sadece namazla ya da oruçla müslüman olunmaz. ilk başta dürüst, ahlaklı, eline beline diline hakim insan olunması gerektiği vurgulanmaktadır**.

(bkz: her haltı yiyip kendini müslüman sanan zavallılar)
kimsenin müslümanlıgını tartmanın kimseye düşmediğinin hatırlatılması gerektigini bana hatırlatan baslık. kim tamamlamış tüm vazifelerini de böyle kendinden emin baskalarının günahlarını diline dolamış merak ediyorum. müslüman kardeşinin ayıbını örtecegine ifşa ederek müslüman oldugunu sananlar olsa gerek.
namaz kılmayanlardan daha fazla müslüman olduklarını düşündüğüm şahıslardır.
her insanın yapması gerektiği bir eylemdir.*
müslüman sanmayıp ne yapacaktı! namaz kılan allaha inanmış demektir ve namaz kılan herkes müslümandır.
ben müslümanım diyen ve buna inanan herkes müslümandır, uygulamadaki kademesini biz bilemeyiz, onu Allah bilir. bizim inancımıza göre cehennemde de müslüman dolu olacak, * özetle, namaz kılan herkes * müslümandır ama her kılınan namaz namazmıdır onu ben bilmem.* Kabul makamı ben diilim zaar.
benzer yaratıcı tespitler için:
(bkz: benim içim temiz)
(bkz: benim de babannem örtülüydü)
(bkz: benim de babannemin tespihi vardı)
her bku yiyip namazla aklanacağını sanan sözde müslüman düşünüşü. menevşe köylü'ye göreyse;

Ağzında dincisin, yüreğinde kinci
Yatağında hazırdır körpecik inci
Pis arzuların için emir bekler cinci
Kılıf uydurur da alır istediğin genci

Boşa dememişler yobaz deyi
Karıştırır durursun ağa ile beyi
Her musibetin vardır bir us payı
Bilmiyorsan şimdi bil, öğren ayı

Hep aynı mıdır yaşlı ile genci
Solum kesik, sağımda sancı
Hak dediğin değil bana yabancı
Terazi yetmez, sen getir şu vinci
Camiye gittim, ama Allah bilir niye:
Ne namaz kılmaya, ne dua etmeye.
Eskiden bir kilim aşırmıştım camiden:
O eskidi gittim yenisini yürütmeye.
(bkz: Ömer Hayyam)

anladın sen onu.
ne sansın ki zaten?
şimdi şöyle bir durum var. e müslümanım diyor, namaz kılıyor ama yapmadığı kalmıyor.
şöyle açıklık getirelim; kişi namaza başladıktan sonra muhakkak düzelir. fakat bu hemen olmaz tabii ki yavaş yavaş olur. o yüzden insanlar hep şunu der; "namaz kılıyor ama yapmadığı kalmamış ne anladım onun müslümanlığından. ben namaz kılmıyorum ama benim kalbim temiz... "
emin olun namaz kılmak nefse çok zor gelir. ve nefsini yenmiş bir insan gerçek anlamda insandır.
(bkz: namaz kılmayıp kalbinin temiz olmasıyla avunmak)
bülent arınç'ın yaptığı aktivite... keza kendisi kayıp trilyon davası, milletvekili dokunulmazlığı olduğu için askıda olan abdullah gül için, "müslüman bir cumhurbaşkanı seçeceğiz" demiştir... şimdiye kadar görev yapan 10 cumhurbaşkanı, 5 vakit namaz kılmadığı için kendi kriterlerine göre müslüman değildir...

5 vakit namaz kıl, tüyü bitmemiş yetimin hakkını ye, sonra müslümanım. evet anam buralar çayır idi, çimen idi...
-esselamünaleyküm ve rahmetullah... esselamünaleyküm ve rahmetullah...
+tanrı seni kutsasın cemal.
-efendim?
+baba oğul diyorum. bir de kutsal ruh...
-ben namaz kılmadım mı az önce?
+evet işte, aziz meryem diyorum... kutsasın seni...
-alla alla...
bazı kişiler niyetin öneminden bahseder. burada da önemli olan nokta niyettir. kişi namazı sadece allah rızası için kılıyorsa, o zaman gerçek müslümandır. zaten işin içine allah rızası girdiği vakit kişi her türlü kötülükten sakınır. hayatı bir düzene girer...

namaz bazen gösteriş için bazen kişinin çıkarı için kılınıyordur. bu uzun süreli olamaz. bir noktadan sonra kişi namaz kılmayı terkedecektir. zaten kıldığı namaz da değildir. bu bahsettiğimiz kişi kendisini müslüman da zannetmiyordur...
kaçak elektrik kullanıp, cennete gideceğim diyen şahsiyetlerdir.
ister üç gün kılar beş gün bırakır, ister bir gün kılar bir gün kılmaz, ister kendini müslüman zanneder ister zannetmez.
Hadi diyelim O kendini Müslüman zannediyor da, sen olmadığını nerden çıkartıyorsun.
müslüman olmanın inanç esasları ile ilgili olduğu, uygulamanın kişiyi müslüman yapmayacağı gibi uygulamamanın da dinden çıkarmayacağı bilgisine sahip olmayan kişi zannı.
namaz sirasinda okunan dualarin ne anlama geldigini bile bilmeyen bir toplulugun sadece kendisini ve etrafindakileri kandirmasindan ibaret sanridir.
namaz kılan kişinin kalbinin yarılmadan bilinemeyeceği sanı.
müslüman olmanın işareti namaz kılmaktır.
namaz kılmayıp kendini müslüman görenden daha aşağı değildir.