bugün

alkolik bir ateist tarafından "alkol almazsanız ölmezsiniz merak etmeyin" diyebilecek kadar hoşgörülü(!) müslüman kişilere söylendiğinde hiç alınmacaya, darılmacaya sebep olmaması gereken yerinde sözdür.

dünya üzerinde ömr-ü hayatı boyunca alnı bir kere bile secdeye değmemiş milyarlar, yıllarca yaşamlarını sürdürüyor malum.
zaten kimse öleceğini düşünmediğinden gereksiz tespit.

seni kandırmışlar gardaşım.
kılmayınca ölüneceğinden değil ölünce işe yarayacağından bi'haber dangalak beyanı.
tamamen doğru bir tespit olmakla birlikte, kişinin akibetinin diğer tarafta n'olacağı ise allah'a emanet olduğu durumdur.
namaz kılmazsanız ölmezsiniz ama ölürseniz de namaz kılamazsınız. bu ayrıntıya dikkat etmek lazım.
allahın ne kadar merhametli olduğunu bize gösteren bir tespit. tespit sahibine teşekkür ediyoruz burada. ben, sen ya da her kimse onun emirlerini gereğince yerine getirmediği halde yine de yaşamamıza izin veriyor, rızkımızı bir şekilde gönderiyor. tabi bunlar hep inanç meselesi. mükafatı ya da cezası ise bizim karar verebileceğimiz bir durum değildir.
"namaz kılmazsanız ölürsünüz" diyenmi vardırki bu şekilde saçmalama ihtiyacı duyulmaktadır?
namaz hayat kalitesini etkilediğinden gerçek yaşamın farkına vardırırki, bu da insanın canlılığıyla değil (bkz: diri)liği ile alakalıdır.
insan yaşadığı halde ölü olabilir.
insan niçin yaşadığının farkında değilse tıbben canlı olsada hükmen ölüdür.
her canlı ölümü tadacaktır. (al-i imran, 3/185)
namazın ölümsüzlük iksiri olmadığını tüm müslümanların bildiğini bilmesi gereken kişinin yersiz beyanıdır.
namaz bugün için huzur bereket getirir. namaz kılarsan da ölmezsin dert etme bu kadar.
(bkz: yapma ya)
Allah sana bir gün, ve 24 saat vermiş yaşaman için.
Ve demiş ki, namaz kıl ve bana ibadet et bu saatler boyunca.
Yaptığımız her iyilik bir ibadet aslında. Ama Diğer herşeyi bir kenara bırakıp düşünelim.
Sabah, öğle, akşam, ikindi ve yatsı..
Hepsini toplasan 1 saatini, yani 60 dakikanı alır namaza harcayacağın vakit.
Kusura bakma dostum, allah sana kocaman 24 saat vermiş.
Ve sen o 24 saatin 1 saatini allaha geri vermiyorsan; sen zaten bitmişsin arkadaş.