bugün

bazı arkadaşların bilmediği meseledir.
putlara namaz kılındığı yazar.

sünnet de islamdan önce vardı.
firavun allaha karşı gelmek için, mükemmelliği bozduğunu söylerdi.
şimdi biz de yapıyoruz.

ayrıca el-ilah islamdan önce en büyük putun adıydı.
sonnra allah oldu.

yani namazı peygamberimiz öğretti falan demeyin.

öyle değil. diğer bir çok şey gibi.
soracak kadar cesur olun kafi.
yıllardır anlatmaya çalıştığı ama zaten namaz kılmamasına rağmen ilkokul dini bilgisiyle naazı savunan mallara anlatamadığımdır.
işin daha ilginci 5 şart olarak gösterilen; namaz, hac,zekat ve oruç zaten he putperestlerde hem de diğer semavi dinlerde var. yani mekke nin putperestleri kabe etrafında hac yapıyor hatta bunun sonrasında kurban kesiyor ardından namaz kılıyor ve zekatını verip ayrılıyor. peki islamiyet ne getirdi; tek getirdiği kelime-i şehadet yani putlardan en önemlisi ay tanrısı oloan ellah tek tanrı olarak bilinmeli muhammed de onun elçisi olarak kabul edilmeli. tüm olay bu.

zaten biraz aklı başında bir adam; madem allah kavramı islamiyetle geldi o zaman nasıl oluyorda muhammedin babasının adı abdullah yani allahın kulu oluyor ya da meşhur amcası ebu lehebin gerçek adı ellahın kızlarından olan uzza nın kulu anlamında abduluzza oluyor.
önce kendinize nasıl bir 'yaratıcıya' inandığınızı sorun.
ben sevgiyle yaratmış, mutluluk ve bagışlayıcılık sunan bir allaha inanıyorum. kuranı tercüme ederken bu niyetle okuyorum.
ama siz cezalandıran, sadist, mutlu olmayı yasaklayan, köle sever bir yaratıcı hayal ediyorsanız (bugünkü süslümanların hayalindeki gibi) kuranı okuyunca tercümeniz korkutucu oluyor.

ben kuranda yazan herşeyin benim daha sağlıklı, sosyal, mutlu olmam için olduğuna inanıyorum, çünkü benim yaratıcım sadece benim ve diğer kullarının iyi olmasını isteyebilir.

bizi hayvanlardan farklı yaratmış, beyin vermiş, irade vermiş. biz bunları kullanmıyacaksak niye vermiş, vermezdi bizde diğer canlılar gibi sadece programlandığımız gibi davranırdık.
(bugünkü süslüman hocaların tavsiye ettikleri gibi)
Allah c.c. daha öncede peygamberler göndermiştir. ve namaz olmasi kadar doğal birsey yoktur. kurban da vardır. eski inanışlar islamla bir cok konuda benzerlik taşır evet. bu islamin hak din olduğuna, ibadetlerin tek kaynaktan beslendiğine bir işarettir. sorun zamanla peygamberlerin vefatiyla beraber insanların nefislerini ilâhlastirmasi ve buna putları araya koyarak kılıf uydurmasıdır. günümüzde yokmudur putlar? asil islam inancı yerine koyulmaya çalışılan. bakın okullarda resim önünde secde ettirilen çocuklara...