bugün

Koray Candemire ait en baba sarkidir bence.

Sindigim tnpraklar uzgun
nadasta kaldim ben her gun
Doganin kurali yorgun
yeni baslangiclar dargin

gunes dogdugunda
perdeler kalkti
kor bir isikla sonunda
gece oldugunda
umutlar kaldi
karanlikta yaninda
gunes dogdugunda
karanlila.
Mustafa yıldızdoğan'ın albümüne verdiği isim.
"..seni arar durur bir körebeyim
çık ortaya n'olur yaralarım iyileşsin
çok zaman geçti, çok zaman geçti.." der feridun düzağaç bilgesi.
hayat hikayemin ezgilere dökülmüş halidir bu mükemmel f.d şarkısı.
ilk olarak hayat bilgisi dersinde öğrendiğim ve bana bişey ifade etmemiş olan, yıllar sonra feridun düzağaç'ın asıl hayat bilgisini verdiği şarkısıyla anlamını kavradığım şeydir.
Fd nin etkileyici sarkisidir. Dinleyiniz dinlettiriniz.
çık ortaya nolur yaralarım iyileşsin.
..

çok zaman gecti. ....
efenim. kızılay konur sokakta bir bar adıdır, eski leman kültür yeni zaytung cafe'nin yanında olup genellikle ankara üniversitesi öğrencilerin geldiği samimi bir yerdir. müzikleri muazzam, yemekleri o denli çalışanların erkekleri samimi ve efendi kızları da bir o kadar güzel ve cana yakınlardır. (manken gibiler şerefsizm).

fiyatları normal derecede, biraları soğuk, viski ikramları hoştur.

wifi bulunur fakat yararlanamazsınız yavaştır.
prizler genellikle doludur (mekan kalabalık olduğu için)
gelen tipler genellikle aynıdır. bir "how i met your mother" tadında.
mahsulden daha fazla verim almak icin, topragi surup bir sene dinlendirmek'tir. genelde hava sartlarinin dengesizliginden dolayi yeterli verim alamayan mahsul'un istenilen miktarda cikmamasindan ya da curuk cikmasindan dolayi bir sene dinlendirilip, nadasa birakildigi herkes tarafindan bilinir.
toprağı bir yıl ekip bir yıl boş bırakmaktır. iç Anadolu bölgesinde ve Doğu Anadolu bölgesinde sık görülür. verimsiz arazilerde uygulanır. bu bölgelerde tarımsal verim dalgalanmalarının temel sebebidir. çok aşırı bilgi içeren bir entry oldu lan.
f.d. nin en baba şarkılarından biridir:

https://www.youtube.com/watch?v=1yft7zmhKDw
Çiftçilerin ekim yaptıkları alanlarda belirli bir süreliğine ekip biçme işlemi yapmamasıdır bir süreliğine bunlara ara verme işlemidir bu sayede topraktan alınan verimin artışı amaçlanır.
Ekilip biçilmeye uygun hale getirilebilmesi için toprağın dinlenmeye bırakılması işlemine nadas denilmektedir.
su kıtlığı olan bölgelerde iki yılda bir toprağın işlenerek boş bırakılması. toprak dinlenmiş olur.
kızılayda çok güzel bir pub.konur sokakta bulunur.
seni arar durur bir körebeyim
çık ortaya nolur, yaralarım iyileşsin.

sabah sabah iyi giden fd parçası.

edit: ikindi olmuş lan ne sabahı.
Feridun Düzağaç' ın, her daim, her modda, her durumda dinlenesi şarkısı.
Alev alev deyip, tutuştururken, nadas deyip, sükunete, huzura gömer sizi bu şahane adam.
En sevdiğimm!
Nadas, toprağın havalandırılmasıdır. Tarımla ilgili bir terimdir. Ekinlerin verimli bir şekilde yetişmesi için iyi bir toprak gerekir. Bu amaçla belli bir alandaki toprağın yeri alt-üst yapılarak ve birbirine karıştırılarak değiştirilir.
Gündüz vakti dinlerken gece olsa da bu şarkı eşliğinde çığlık bölümünde kollarımı açıp salınsam diye bekliyorum. Sözleri de güzel melodisi de.

https://youtu.be/Y6JmHD8EoWI
Feridun Düzağaç’ın seslendirdiği en güzel benim için en özel şarkısı.Özellikle “hiç bir şey diyen bir cümlenin ortasına terk edilmiş bir kelimeyim” kısmı.Ne manalı ve ne güzel cümle.

Edit:”Açıklarımda batmış yüz binlerce gemi limanım yorgun yastan” kısmı ile nakavt oluyorsunuz.
Son zamanlarda çok sık kullandığım kelime, sözcük öbeği.

Ör: bedeni/kendini nadasa bırakmak...