bugün

müzik bilindiği gibi hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girmiştir son dönemlerde. özellikle boş anımızda ya da sıkılmamak için otobüste, yürürken, koşarken vs. gibi yerlerde sürekli kulaklarımızda kulaklıklarımız eksik olmaz. bu genel bir tabir olmakla birlikte herkes böyledir demiyorum.

peki dinlediğimiz müzik tarzlarının yaşamla uyumu ya da alakası nedir?
örnek verecek olursak arabesk dinleyen insanların analizini yaparken dertli, bıkkın, sıkıntılı vb. olumsuz düşünceleri yüksek yüzde oranla belirleyebiliriz. genelde varoşlara hitap eden bir tarzdır.
rock müzikte biraz daha farklı duygulara hitap vardır. örneğin asilik, başkaldırı bu müzik türünün dinleyici kitlesi tarafından büyük bir kısmınca benimsenmiştir.
özgün müzik dinleyen insanların daha özgürlükçü anlayışta olduğunu görebiliyoruz. bağımsız yaşamak, ezilenlerin yanında olmak vs. gibi konularda bu müzik türünü dinleyen insanların gündelik hayatlarında da düşüncelerine önemli yönler verir.
rap müzik yurt dışında isyanı temel alır. düzene, hayata, her şeye karşı isyanı benimser. bu tarzı dinleyen insanların da hayatlarının bir bölümünde isyana yönelimleri olmuştur. rap müzik sokakların dili olduğu için günümüz arabeskinin bir level üstü olarak da görülebilir. ülkemizde bu tarza arabesk rap adında farklı bir boyutta tarz eklenmiş ve genç kardeşlerimiz bu türe bayağı ısınmışlardır.

aslında müzik dinlerken de insanların yüz ifadesi, hareketleri vb. şeyleri de o anki ruh halini yansıtabilir. genel olarak müzik hayatın en önemli kaynaklarından biridir insanın kendisini ifade ederken.
kişiliklerine olduğu kadar giyim tarzlarına, hayat felsefelerine de kısmen yansıdığını görebileceğimiz uyumdur.
genellemelere gidildiğinde doğru fakat her bireye tek tek bakınca yanlıştır..

ben mesela rock ve metal ne bulursam dinlemeye ve arşivimi büyütmeye çalışırım. ama ne bir asiliğim görülmüştür ne bi başkaldırım. niye? çünkü yengeç burcuyum. sokak maçlarında "sen bendensin" demem de, "ben kimdenim" derim.. hatta kaleciydim ben sokak maçlarında, bu kalecilik olayını fazla ciddiye alıp kısacık boyumla lise takımına seçildiğimi bilirim.

özet: vardır ama yoktur uyum.
caz kişilik diye bir kişiliğin olduğunu öğrenmeme neden olmuş tespitler grubudur.
mesela pop dinleyenler biraz çılgınca şeyler yapabiliyor.
rock/metal müzik dinleyenlere agresif denmesi.
bkz:
hepsi demiyorum ama genel olarak şöyle olur:
rock: asi
klasik: sakin, sessiz
arabesk: hüzünlü, karamsar
pop:oynak.