bugün

günlük siyasi gazete.

"""

selamun aleykum dostlar,

“kimsenin başını derde sokmadan yeni bir gazete çıkarmanın yolunu arıyorum, bulursam haber veririm” demiştim.

buldum galiba.
sadece 8 sayfalık (4 yaprak) bir gazeteden bahsediyorum. üstelik üzeri fiyatı 25 kuruş değil, 50 kuruş da değil, 75 kuruş bile değil, tam 1 lira olan bir gazete…
hesap ettim, 20 bin basılıp 2 bin satıldığında ayda 40-50 lira açık veriyoruz. 3 bin satıldığında, açık neredeyse kapanıyor. 4 bin satıldığında masraflar için 14-15 bin lira kalıyor. (tirajı 100 bin gibi görünen/gösterilen bazı şaşalı gazetelerimizin aslında 4 ila 8 bin sattığına dair ‘rivayeti’ ciddiye alın ve yukarıdaki mutasavver satış rakamlarını sakın hor görmeyin.)
kağıt-baskı maliyeti netleştiğinde tabloyu ayrıntılı olarak önünüze sereceğim inşaallah.
saçma sapan efsanelerin önünü kesmek için (ki diriliş postası günlerinde gına getirdim o efsanelerden) her şeyden haberiniz olsun istiyorum. bir nüsha kaça mal oluyor, dağıtım şirketi ne kadar pay alıyor, maaşlar ve diğer masraflar kaç para tutuyor, ‘bütçe açığı’ nasıl oluşuyor, o açık nasıl kapatılıyor… bunlardan bile haberiniz olsun.

http://mustakilgazete.com/

(bkz: hakan albayrak)
"Yandaş ama bildiğimiz yandaşlardan değil. Yeri geldiğinde iktidara karşı durmasını da biliyor. Geçenlerde Suriye meselesinde Hakan Albayrak, muhalefete örnek olacak şekilde iktidarı eleştirdi. Bu husus beni gazetenin müdavimi olması hususunda ümitlendirdi. Ki zaten ben Posta, Hürriyet bilumum ana akım gazetelerini okumam. Çok fazla yoruyorlar beni. Ama Müstakil Gazete sadece sekiz sayfa. hiç bir reklam yok. Özellikle “banka reklamı” hiç yok. Yani bir zamanlar abone olma gafletinde bulunduğum Yeni Şafak‘taki gibi, Hayrettin Karaman‘ın katılım bankası ile ilgili yazı yazdığı sayfada Garanti Bankası‘nın reklamını görmüyoruz. Bu güzel. Reklam olmasın. Biz kendilerine 1 TL’yi çok görmeyiz efendim. Yandaş olmaları beni ilgilendirmiyor. Yazarlarının yazmış olduğu düşünce yazıları gayet güzel."
Enteresan bir gazeteydi. Bugün 60. ve son basılı sayısını yayınladı. Bundan sonra pdf yayınlanacakmış.
Çoğunlukla gündeme yer vermeyen sıra dışı olayları manşete taşıyan sekiz sayfalık bir gazeteydi. Türkiye ile direkt ilgili olmayan ülke ve olayları dahi manşete taşımışlığı vardır. (Falkland Adası gibi)
Spor, magazin, fal gibi sayfalar yoktu.
iyiydi, hoştu.
bugün yani 22 nisan 2016 tarihi itibariyle yayın hayatına son verilen gazete.

http://medyanoz.org/haber...8/Mustakil-Gazete-Kapandi