bugün

ms. 611 yılında ilk vahiy inerek doğan müslümanlıkta, yaptığımız bazı ibadetlerin gerekli olup olmadığı konusundaki belirsizliktir.
son olarak eski diyanet işleri başkanının yaptığı açıklama vardır kafaları kurcalayan; teravih namazı diye bir namaz yoktur. peygamber efendimiz (S.A.V.) hiç teravih namazı kılmamıştır.
--spoiler--
senin imanın henüz oturmamıştır da ondan öyle geliyordur
--spoiler--

saptırma amaçlı cümle.

1 - müslümanlık (allah a teslim olmak) hz adem as dan beri yerinde durmaktadır.
2 - sadece bazı şeriat hükümleri, helal haramlar değişir, temel ibadetlerin şekli farklı olsa da (namaz oruç )hep var olmuştur.
9 - pusulayı şaşırmış adamlar, bugün teravih yok diyenler, bugün hadis i şerifleri inkar edenler, yarın ayeti inkar edegelmiştir. onlar yakında haşa allah yok diyeceklerdir. kişiliği oturmamış adamların fetvalarına bakılarak, islamın rükunlarına dil uzatmamalıdır.
müslümanlığı kendi bünyesinde sindirememiş kişinin sorunsalıdır, zorlama efendim başka bir dine inan, yada hiçbirine inanma özgürsün.
"ayakta koyduk, şöyle buyrun"

öncelikle "oturmamış" ne ? bi duyan olsa adamı ilahi dinler ikamet sorumlusu zannedecek.

fikir fışkırtmaktaki amacının, "ulan şu din bi otursada şöyle doya doya yaşasam" olmadığı da aşikardır.
* islam dininin ilk günkü gibi ayakta olduğunu belirtmektedir. *
yanlış bilgi kaynaklı önermedir.
biraz araştırılsa teravih namazı hakkında doğru bilgiye ulaşılır.
diyanet işlerinin sitesinde yazar.

Erkekler ve kadınlar için sünnet-i müekkededir. Ramazan ayında kılınır. ve hadis olarakta:
"Faziletine inanarak ve mükâfatını umarak Allah rızası için Ramazan gecelerini ibadetle geçiren (teravih namazını kılan) kimsenin geçmiş günahları bağışlanır."(47)

ha farzmıdır diye sormanında manası yoktur.
bayram namazı gibi teravih namazıda sünnettir.
hatta çoğu yöremizde iki namazda örf olmuştur. geleneksel olarak kılınma ihtiyacı vardır.
amaç sünnete uyma, günün kutsiyetinden yararlanma yada örfü uygulama olsun sonuç değişmez.
sevap her daim kazanılır. yeterki rıza için olsun.
zaten birazcık art niyetsiz düşünen veyahut islam dinini ucundan araştıran bilir.
ilkokulu yeni bitirmiş, soyut kavramları algılama konsunda sıkıntılar yaşayan, her duyduğunu doğru, her konuşanı dürüst sanan, dolayısı ile kafası allak bullak olmuş kişi önermesidir.

x abi ben şimdi anlamadım, ya bazı ibadetler gereksiz ise yapınca cehenneme mi gideriz?

y ula olum mal mısın gereksiz ibadet mi olur? ya ibadettir veya değildir. ibadetse yap, değilse yine yap ama hobi olarak yap.

x ama abi bak teravih diye bir namaz yokmuş?

y milyonlarca insan teravih namazı kılıyor. niye?

x niye?

y namaz niye kılınır, hobi olsun diye değil heralde. allah rızası için kılınır. sen halis bir niyetle kıl, öbür tarafta allah sana kızmaz niye kıldın diye

x ama ya yoksa?

y yüzlerce, binlerce alimin teravih namazı vardır dediğini ve kendinin bu alimlere uyduğunu söylersin.

x ya yoktur diyen alimler vardı onlara niye uymadın derse

y o zaman da; "bu namazları sırf senin rızan için kıldım, başka hiçbir gayem yoktu. kılmamak nefsime kolay geliyordu, ama ben sadece ve sadece senin rızan için nefsime ağır gelen bir ibadeti yerine getirdim. ben cahil bir adamım, alim değilim. nefsime kolay geldiği için teravih namazı yoktur diyen, sayıları, teravih vardır diyenlere göre çok az olan alimlere itibar edebilirdim ama etmedim. ve de o alimler haklı da olabilirlerdi. benim kaybım nolcak bu durumda senin rızan için namaz kılmış olmak." dersin

x tamam da abi teravih var mı yok mu?

y olum ben sana bi saattir ne anlatıyorum?

x yok abi bu din daha tam oturmamış, şu teravih konusunu bi netleştirsinler bana öyle gelsinler.

y oldu canım. bu arada sen bari 5 vakit namazı kıl

x yok önce teravih

y allah ıslah etsin

x amin cümlemizi
hala anlaşılamamış bir din olduğu gerçeğine yenik düşecek yanlış ifadedir.
Dinin bu zamana kadar değişmeden mi geldiğini düşünüyorsunuz ? koca bir şakasınız...
(bkz: oturmaya mı geldik)
etrafta 1500 tane birbirinden farkli meal olursa tabi ki insanlar anlamakta zorluk ceker. sonra da böyle tartismalar olur.
müslümanın farketmeden onayladığı ama sonra farkedince, değişmiş o ayağı yaptığı durumdur.

müslüman bir kardeşimiz diyor ki, ademden beri değişmemiş olan dindir. ademden beri yerinde durmaktadır. en yakını hristiyanlık. aynı olan iki tane şey yok hristiyanlık ile müslümanlıkta. en basitinden isaya ne olduğu durumunda bile farklı şeyler var. sorunca değişmiştir diyorsun. allahının fikri mi değişmiş? isanın kendi oğlu olmadığına mı karar vermiş?

şimdi buna onlar onu öyle demişler değiştirmişler diyeceksin. öteki de gelip başka başlık altında, 2 milyar insanın inandığı şey yanlış olabilir mi yazıyor müslümanlık için. e anasını satayım 3 milyar hristiyan yanlış inanıyor olamaz, isa allahın oğlu o zaman.

teravih namazı konusu da böyle. 4 adam çıkıyor 4ü de farklı şey söylüyor. kılmış mı kılmamış mı, yasaklamış mı yasaklamamış mı belli değil.

islam böylesine saçma bir din işte. kimse ne yapıyor kime tapıyor neden tapıyor bilmiyor. 1400 yıl olmuş, herkesin kendi islamı var.
anlamadığın birşeyi oturtamazsın.
islamiyeti ancak kuranın mealini okuyarak anlayabilirsin. arapcan iyiyse arapcasından. ama kaçınılmaz gerçek kendi aklınla okuyup anlamaktır. başkalarının doğrusuyla değil. bunu anlamadı insanlar henüz din kullanıcıları ve bunlara aklını ipotek etmişler yüzünden. ne anladın da neyi oturtacaksın bir ona bak hele demek isterim.
Bugün kâfirler, sizin dîninizden (onu yok etmekten) ümit kesmişlerdir. Artık onlardan korkmayın; Benden korkun! Bugün size dîninizi ikmâl ettim; üzerinize olan nîmetimi tamamladım ve sizin için dîn olarak islâmı seçtim(el-Mâide, 3)
(Tirmizî, Tefsîr, 5/3043)

terafih namazı diye bir namaz yoktur diyenler ortalıgı sulandırmak için bir taraflarından bir şeyler uyduran kişilerdir.
yaşar nuri öztürkü dinlemekle müslümanlığı kavramaya çalışmanın sonucunda ortaya atılan teori .doğal tabi ki .
gerçek dışı durumdur. kutsal kitaplara bağlı dinler zamanla anlaşılır, açıklanmaya çalışılır, bazıları ise bunu "oturamamış" olarak tanımlar.