bugün

lüks yerlerde sarap icen kişinin kadehinde sarabi bitmek üzereyken garsonun sormus oldugu soru cumlesidir. ''saraba devam etmek isterler mi acaba'' tümcesini anlarim ama bu mösyö kalibi işin içine girince iş biraz bozuluyor. çünkü ülkemizde ne yazık ki ülkemizde sarap kulturu pek yok ve içenlere ise fransiz muamelesi yapilmaktadir. beyaz etlerle kirmizi sarap krimizi etlerle beyaz sarap icenleri gördükce (ki dogrusu bunun tam tersidir) insan bayaği fena oluyor. gerçi ülkemizde somon fümeyi kayisi suyu ile içenler vardir (bkz: bögggkkk) ama onlarda ayri hikayedir. ama esasta bu gustoyu bilen kişilere neden mösyö denir yahu? şimdi ben bir kaç kadeh viski icsem bana mister viskiye devam isterler mi acaba mi denicek? valla bilmiyorum ama ne yazik ki mösyö ibaresi hos değil. doldur bakalim lambocum.

- mösyö saraba devam etmek isterler mi acaba?
- hadi ulan baslama simdi doldur sunu hilton'da değiliz.
-mosyo saraba devam etmek isterler mi acaba?
-ben ne bileyim? git kendisine sor!
-mosyo saraba devam etmek isterler mi acaba?
-bırakmayı düşünüyorum. ismimiz "mösyö şarapçı" oldu çıktı yahu!!
bir diğer versiyonu için
(bkz: mösyö benzine devam etmek isterler mi acaba)
kadir inanırın bu tarz lüx sayılan bir restorana gittiginde yasaması muhtemel olan konusması
-mösyö şaraba devam etmek ister mi acaba?
-rakı ver..
-mösyö şaraba devam etmek isterler mi acaba ?
-doldur da vir.ahanda bardağı göreyin.
(bkz: hanci bana sarap ve kadin getir)
-mösyö şaraba devam etmek isterler mi acaba?
+abıcaoğlu sen bağa bi yayık ayranı getir hele, bol köpüğüynen...
-Oh mon dieu!
en uyuz olunası garson biçimidir.ben senin efendinmiyim be karşımda kılıktan kılığa giriyorsun.yurdum garsonu en tavsiye edilesidir.
-Usta adana var getiremmi?
- mösyö şaraba devam etmek isterler mi acaba.

+ niyazi abi kahvede şarab ne arar.

- türklerin yerini söyle sana sana sikolata alazayim.

+ abi sen sözlüğe fazla takılma istersen, ne dersin.
(bkz: içicen şarabı sikicen arabı)