bugün

sıfırdan bir ülke kurup milletinin rahat etmesini sağlayan Atatürk'ün sevilmemesinin gerekçeleri.
Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni kurması ve bağımsızlığını kazandırması, batılı devletlerin hoşuna gitmemekle kalmayıp, Atatürk'ten nefret etmelerine de neden olmuştur.
bir de içimizdeki ibneler vardır ki, onların Atatürk'ten nefret etme sebepleri henüz bulunamadı.
isviçreli bilim adamları çalışıyor ama, yakında bulunacak.
deneyimsizlik.
atatürk'ü sevmenin bir dayatma, bir zorlama, bir mecburiyet olduğundan bahsedilmiş, bu yüzden; eksik ve havada kalan bilgilerle atatürk sevdirilmeye çalışıldığından istense bile sevilemediği buna rağmen insanların bugün halâ sevdirilmeye zorlandığı gibi görüşler var.kimse size kemalist olun veya bana göre diğer bir ifadeyle atatürkçü olun demiyor.
ancak ben şimdi şunu sorarım: bu ülkede islam bir dayatma değil midir? daha yeni doğmuş bir bebeğe anında cart diye yapıştırılan bir etiket değil midir?* kişiye islam'ı, daha doğrusu tüm dinleri ve dinsizlikleri tanıma hakkı verip sonra bir seçim yapması gibi birşey var mıdır uygulamada? yoktur. doğan ortalama her bebeğin dini islam'dır. bana göre dayatmanın daniskası, saçmalığın dik alâsıdır. birey kendini bilene, kişiliği oturana kadar din hanesi boş bırakılmadır bence.*
sen hala atatürk sevilmiyor çünkü dayatmadır falan diye saçmalıyorsun. e din de dayatma, ona niye bir şey demiyorsun?
ve son olarak; herşeyden önemlisi ve en doğrusu; birşeyi sevecekseniz, inanacaksanız, uygulayacaksanız, sempatizanı olacaksanız onun hakkında yeterince bilgi edinin, araştırın, akıl ve mantık süzgecinden geçirin ve hür vicdanınızla bir karar verin. naçizane tavsiyemdir. bunu islam da emreder, atatürk de hayatta en hakiki mürşit ilimdir der. konu ne olursa olsun; ister din, ister atatürk, ister herhangi bir ideoloji...

not: atatürkle dini kıyaslamadım, o bir analoji örneği. zira kemalizm bir din değildir.
daha söyleyecek çok şeyi varken erkenden veda etmesi.
laik olduğu için.
inkılapçı olduğu için.
cumhuriyeti kurma ve geliştirme yolunda ömrünü adadığı için.
yahu iki sayfa yazı yazmışsınız asıl sevilmeme sebebini bulamamışsınız. adam hepimizin babası daha ne olsun ! *
kıskançlık.
öyle gösterilmesidir aslında. yoksa sevilmeyenler üzerine hiç alınmasın, yine atatürk 'e mal etsinler.
kişinin kendinde biten bir iştir. o kişi odunsa, kafası basmıyorsa elden gelecek bir şey yoktur.

bir de "atatürk bişi yapmadı olm, onun ordusu yaptı ehe mehe, sevmem hulen!" diye gezenler yok mu?

var.
*
aşırı alkol alıp sigara tüketiminden 57 sinde buralardan göç etmesi olabilir.
ağzındaki salyaları silmeden, tayyip efendinin söylediği "halk isterse tabi şeriat gelecek laiklik elden gidecek" sözlerinin gölgesinde biti kanlanmış, bireysel hakları ve kişisel sınırları yerlebir olmuş, abilerinin gözlerinin nuru * * nurtoplarının ve bilimum kafatası cereyan yapan yaşaması gereksiz yaratıkların aptal savlarını saçmaladığı suç teşkil eden sebeblerdir. burada tek liderimiz ve sonsuza kadar türkiye cumhuriyeti'nin lideri olmaya devam edecek Mustafa Kemal Atatürk'ü sevmeyen lütfen sevdiği hümeyninin ya da fetoşunun *barındığı amerika'ya ya da özgürlükler ülkesi(!) iran'a gitsin. * * *
bir sınıfı toparlayan sınıf başkanı, hangi sebeplerle sevilmiyorsa, atamın sevilmeme nedenleri de onlara yakınlık gösterir. ''ne diyor lan bu'' diyebilirsiniz. ''ne alaka'' diye çemkirenlere anlatayım. sınıf başkanı sınıfı yönetir onlardan sorumludur suçlulara ceza verir onları ifşa eder. bunu bilen bireyler, doğruları bilen bireylerin kendilerini ifşa etmelerini istemezler. bu yüzden saçma sapan kanıtsız iddialarla ve beyinlerini yıkadıkları ezik bireylerle ataya baglılık felsefesine darbe vurmayı hedeflerler. işte bu sefil düzenin köpeği olan bağnaz insanlar atamın adını agızlarına alamayacak kadar caresiz bedenleriyle ve beyinleriyle O nu sevmediklerini söylerler. halbuki bilmezler okudukları okulların içtikleri suların her tanesinde atamın ve onun sözünden çıkmamış yiğitlerin kanı vardır. eğer hala onun sözünden çıkmadan direnirsek içinde bulunduğumuz yalan kasırgasından, düzmece politikalardan kurtulabiliriz. *(bunun farkında olmadan araştırma zekası olmayıp tarih kitaplarını, belgeleri, hatıratları okumadan inkar edenler insan olamaz ve zaten bir insan tanımadığı bir kişiyi sevip sevmeme konusunda karar veremez. önce yazılı metinlerden okuyun öğrenin. hoca efendilerin, tarikat başlarının mantıksız sözlerine inanmayın. acaba içlerinden biri * atamı kötüleyen insanlardan kanıt istemişmidir, ''sen atatürk olmasa daha iyi olurdu'' diyorsun atatürk birşey yapmadı halk yaptı diyorsun atatürk ün bu ordunun başında olduğunu söylemiyorsun acaba elinde hiç bir kanıt hiç bir mantıklı sav var mı diye sormuyor mu?)

edit: arkadaşım eksi vermişsin anladık katılmıyorsun bi zahmet neden katılmadığını söyleyebilir misin yukarıda bahsettiğim gibi kanıt istiyorum sadece.
atatürkün sevilmeme sebebleri

cehalet, zeka yoksunluğu, laikliği sindirememek, milli duyguların eksikliği, insan sevgisinin noksanlıgı, yobaz olmaktandır...

bir kişide yukarda saydıklarımdan en az biri varsa atatürkü sevemez...
öncelikle;
(bkz: #3799912)

kısaca demem şudur ki, atatürk'ü sevmek zorundaymışız gibi hissettirenler yüzünden sevmiyorum derseniz çok komik duruma düşersiniz. burda amaç üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olmuyor mu? ya da biraz daha açayım, yola topunu kaçıran çocuğun yola küfretmesi gibi olmuyor mu? halbuse elli kere söyledim o çocuklara**, yolda top oynamayın, arkada çocuk parkı var, kum bahçesi var. siz yolda oynamaya devam ederseniz muhtemel ki bazı kelleler kopar. neyse, anlayacağınız dile döneyim, eğer birilerini sevmemek istiyorsanız dediğiniz gibi ata'yı sevmek zorunda bırakanları sevmezsiniz. mustafa kemal'in burada suçu ne ola ki?

herkes istediğini sevip istediğini sevmemekte özgürdür. açık açık çıkın deyin ki ben mustafa kemal'i sevmiyorum, şundan şundan dolayı. ama sizin yüzünüzden sevmiyorum diyorsanız evet çok komik oluyor be arkadaşım, çok komik oluyor. bu korkaklığın her hakkı size aittir.
M.kemal'i sevmemek insan nın en demokratik ve doğal hakkıdır.
zaten söyle düşünürsek bir insana istediğiniz kadar birşeyleri aşılayın o insan almadıktan sonra almaz.
lakin bu gayet doğal bi haktır isteyen sevmesin en azından açık oynamış olur.
tabii bunun birde beslediği bir ideolojik alt yapısı vardır,örneğin; bir solcu m.kemal'i sevmez ise bunun altında yatan nedenleri aklı selim olan herkes bilir.
ama birde şu var ki kalkıp ben m.kemal'i sevmiyorum dedikten sonra yok humeyni'yi yok tayyib'i seviyorum derseniz burda işgüzarlık yapmış olursunuz.
hee birde şu var madem demokrasi var madem sizin savundunuz özgürlükler var o zaman ben veya başka bir yazar arkadaş h.z muhammed'in sevilmeme sebepleri diye başlık açarsam,bunu alıp farklı yerlere götürmeyin.
o zaman ne kadar demokratsınız görürüz.
not:hz.muhammed ile m.kemal'i aynı kefeye koyduğum için karşılartırma yapmadım hani olurda bazı sazanlar oraya çeker baştan söyliyeyim.
sonuç olarak isteyen istediği kişiyi sevmez bunu da çıkar erkekçe söyler...
edit:imla
tek sebebi vardır. insanların kendinden sevmesine izin verilmeden daha çocukluktan sevdirilmeye çalışılmasıdır.
Artıları koyarsın. Eksileri (varsa, ben bulamadım) koyarsın. Bir kıyaslarsın. Eğer o artılar eksilerin 1500 katı civarında ise o eksileri konuşmazsın. Konuşuyorsan taraflısındır. dünya üzerinde böyle nankör bir toplum var mıdır acaba, ülkesini bağımsız bir Cumhuriyet olarak dünya sahnesine çıkartmış ve yaptığı devrimlerle ülkesini yüceltmiş bir liderinin kötü özelliklerini bulup çıkartmaya çalışan. Yada ülkesini o vahim durumlardan, (cumhuriyet döneminde) uluslararası ilişkilerde masaya yumruğunu vurabilen bir durumua getiren bir değerini hala tartışan. Yukarıda yanlışlar olarak yazılan zırvalara kendileri inanıyorlar mı acaba arkadaşlar merak ediyorum. Atatürk Türk milletinin onurudur ve bir onur bu kadar siyasete malzeme yapılarak ayaklar altına alınamaz. Gidin kendinize başka oyuncaklar bulun. Özetle artık aranması şerefsizlik olan sebeplerdir.
bu sebeplerin başında yıllardır atatürk diye anlatılan inönü, atatürkçülük diye lanse edilen inönücülük gelir. nur serter'in meclis kürsüsünden "bizim istemediğimiz birşeyin olması mümkün değildir" minvalinde ki lafı atatürkçülük değil, inönücülüktür. bu laf inönü'nün "artık sizi ben bile kurtaramam" cümlesinin farklı bir versiyonudur. ha keza şuan ki chp de, laiklikten dem vuran cumhuriyet başsavcısı da, kendilerine atatürk diye öğretilen inönü'yü savunur, inönücülük yaparlar, farkında mıdırlar, orasını bilemem.
" meyve veren ağaç taşlanır. " meyve vermeyen kurtlu kütükler de bu aralar başüstünde gezdiriliyor.
atatürkün çıkarttığı kanunları, yasaları, ortaya koyduğu ilkelerini ve inkılaplarını kendi emelleri doğrultusunda kullanan şerrrrrefsizlerin var oluşları. onun dışında ufak tefek fesatlık, hasetlik, farklı olma aşkı ve hazımsızlık gibi sebeplerle de olabilir ama ilk belirttiğim şey başı çekmektedir.
yüz yıllarca osmanlı hanedanının kulu olarak yaşamışlara özgür vatandaşlık kimliği veren bağımsız bir türk devleti kuran atatürk'ü içine sindirememiş kişilerin, dayatmacılık, despotizm gibi geçersiz sebepler göstermeleridir. *
dil devrimidir. zira bir gecede toplumun belleği sıfırlanmış, geçmişi, tarihi ve sosyal hayatına format atılmıştır.
kim ne derse desin ciddi bir travmadır.
atatürk'çü düşünceyi benimseyen bir insan olarak konuşuyorum. neden aranmıcak bir durumdur. çünkü kimse kimseyi sevmek zorunda değildir.
atatürkün sevenleri.
türkiye cumhuriyetinin ilk sağlık bakanı olan dr. rıza nur'un hayatım ve hatıralarım adlı eserini okumuş olmak tek başına oldukça yeterli bir sebeptir.