bugün

aşurenin bir öncesi ,bir sonrası 3 gün tutma niyetinde olduğum oruç .inşallah mevlam nasip eder .
Kurban bayramının ardından 20 gün sayılır, 20. Günde niyet edilir, oruç başlar.

12 gün 12 imam için oruç tutulur, son imam kurtulduğu için orucun 12. Günü aşure pişirilir.

Et, yumurta yenmez. iftar sofrası şatafatlı olmaz, saf su içilmez. Meşrubat, ayran, meyve suyu gibi şeyler içilse de hiçbiri saf suyun yerini alamayacağı için daha da susatır.

Niyet ederken;

"Bismişah Allah, Allah

Hak Muhammed Ali aşkına

Şehitler serdarı imam Hüseyin aşkına

Kerbela meydanında şehit düşen masumların aşkına

Oniki imam, Ondört Masumu-u Pak, Onyedi Kemerbest efendilerimizin hürmetine

Hz. Fatma Ana'nın şefaatine

Hazır, gaip gerçek erenlerine himmetine niyet ettim yarin matem orucunu tutmaya

Niyetimiz kabul ve makbul ola

Hak dergahına yazıla

Evliya kerimine, imam Hüseyin demine Allah eyvallah

Gerçeğe Hü."

Orucu açarken ise:

"Bismişah Allah, Allah

Niyetlerimiz kabul, lokmalarımız makbul, muratlarımız hasıl ola

Üçlerin, Beşlerin, Yedilerin, Kırkların, Oniki imamların, Ondört Masum-u Pakların, Onyedi Kemerbestlerin dergahına yazıla

Kerbela şehitlerimizin, gelmiş geçmiş cümle ulularımızın, atalarımızın ruhu revanları şad u handan ola

Allah bizleri görünür görünmez kazalardan, belalardan, afetlerden, ve her türlü kötülüklerden koruya

Bizleri Ehlibeytin katarından, didarından ayırmaya

Cümlemize sağlık, huzur, birlik, dirlik, hayırlı kazançlar ve hayırlı kısmetler nasip eyleye

Gerçeğe Hü."

Denir.
Bugün ilk gündü yaradana şükür.

Yine sessiz sedasız bir oruç, bir yas geldi dayandı kapımıza.
Kimse sabah akşam televizyonlarda halka masal anlatıp para kazanmayacak, davullar sizi uyandırmayacak, iftarda şaşalı sofralar kurulmayacak, su içti diye insan dövülmeyecek.
Yanınızdaki muharrem yası tutsa bilmeyeceksiniz...
alevi kardeşlerimizin bugünlerde tutmakta oldukları oruçtur. biz sunnilerdeki yobaz eylemlerinin olmayışı alevilerin islamın aydın kesimi olduğunun göstergelerinden biridir. aynı yobaz kesim tarafından da bu aydın yüzleri sebebiyle sevilmezler..
ama ben severim canları. allah kabul eylesin tuttukları oruçları.
Sessiz sedasız alevi kardeşlerimiz tarafından tutulan, yemek yer ya da su içilirken karşılarında 'saygısız, dinsiz, pislik' diye aşşağılanmayacağımız oruçtur.
Bende dahil tutanların orucunu Allah kabul etsin.
Ramazan orucundan bazı farkları olduğunu biliyorum. Belki yanlış bildigim burayı geçtim. Anlam veremediğim ramazan ayında tutmayıp da bu ay oruç tutanlar. Ben muharrem orucuna niyetlensem sünnet olduğu için tutardim. Ehli beytimiz veya şehitlerimiz için değil. Yas tutmak ve oruç tutarak yas tutmak ne kadar doğru tartışılır. Ayrıca tvde orda burda aksiyon olmaması ve sokakta saygı olmaması şüphesiz muharrem orucu tutanların görece azlığından ve hatta çoğu kişinin bundan haberi bile olmamasındandır.

Aleviyim diyenlerin sunniyim diyenlere göre 'şov yapmama' hususunda ağır bir üstünlükleri vardır. Bunun birçok sebebi var. Oruç tutanlara sabırlar diliyorum.
şüphesiz sevabı olan oruçtur fakat farz olan bir aylık ramazan orucunu tutmayıp muharremde oruç tutarsanız şüphesiz hz huseyn'i razı etmemiş olursunuz. Hz huseyn'e yas tutanlara selam olsun ama hz huseyn'in ne için kerbela'ya geldiğini idrak etmeden, ok yağmuru altında namaz kıldığını bilmeden kuru kuruya yas tutmanın inandırıcılığı kalmıyor.
inşallah pazartesi ve Perşembe günleri tutacağım oructur.

Yeri ve gökyüzünu yaratan Allah'a Hamdolsun.
Ehlibeyt'e zerre sevgisi olanın tutmaması gereken oruçtur. Maalesef emevi asimilasyonuna uğrayan alevi kardeşlerimiz bu hatayı yapmaktadırlar. Halbuki bu oruç Emevilerin hz huseyn'i katlettileri için tuttukları bir oruçtur. Tek bir ehlibeyt imamı böyle bir oruç tutulması tavsiyesinde bulunmamıştır.

Abdulmelik diyor ki: imam Cafer Sadık (a.s)'dan Tasuâ (Muharrem'in dokuzuncu günü)
ve Aşurâ gününün orucunu sorduğumda şöyle
buyurdular: “Tasuâ, imam Hüseyin ve ashabının Kerbela'da muhasara olunduğu gündür. O gün Şam ehli develeriyle onların etrafında toplanmışlardı. ibn-i Mercane ve Ömer b. Sa'd toplulukların fazlalığından dolayı ferahlamışlardı. O gün Hüseyin ve ashabı zayıf bırakılmıştı. Onlar, Hüseyin'e yardım gelmesine mani olmuş ve Irak ehlinin imdatlarını engellemişlerdi... Daha sonra imam (a.s) Âşura gününün büyük musibetlerini anlattıktan sonra sözlerine şöyle devam etmiştir. Acaba böyle bir
günde oruç olur mu? Asla, ant olsun Beyt'ul
Harâm'ın Rabbine ki, o gün oruç günü değildir. O gün sadece hüzün, sema, gök ve müminlere isabet eden, musibet günüdür. O gün ibn-i Mercane'nin, Âl-i Ziyad'ın ve Şam ehlinin sevinç ve neşe günüdür. Allah onlara ve soylarına gazap etsin. O gün Şam hariç tüm yer küresinin Hüseyin'e ağladığı gündür. Kim O günde oruç tutar veya o günü mübarek sayarsa Allah onu Âl-i Ziyad'la haşredecek, kalbini değiştirecek ve
ona gazap edecektir. O gün evine bir şey alanın, bereketini ondan, ehlinden ve evladından alacak ve bunların tamamında şeytanı şerik edecektir.” (Furu-u Kâfî, c.4, s.148)
Kimin ne dediği bizi zerre kadar ilgilendirmez.
Uydurma hadisler de, kafir demeleri de batıl demeleri de bağlamaz.

Yaradan biliyor ya bizim yasımızı, bizim acımızı. Bu bize yeter de artar.

Ne ilk kez 'kafir' deniyor bize, ne de ilk kez 'yanlış yapıyorsunuz'.

Sizin ramazanda şatafatlı sofralarda, altın tabaklarla tuttuğunuz orucu biz kuru ekmekle sessiz sedasız tutuyoruz.

Sabahtan okula gidiyorum. Ders çalışıyorum Akşama kadar. Eve yürüyerek gidip geliyorum. Et yemiyorum, saf su içmiyorum ya meyve suyu ya ayran. insanlar yanımda suyu da içiyor yemek de yiyor. Bakın 6. Gün oldu Bir kere olsun ' saygı duyun bana!!!' ' derslere odaklanamam bırakayım', ' yürüyorum kilometrelerce çok zor ' demedim. Kimseye söylemedim ailem bile bilmiyor. Bırakmadım Ne yasımı ne inancımı. Yüzyıllardır bırakmadık. Bu muharrem de ilk değil elbet.
Yemekmiş! Suymuş! Umrumda mı sanıyorsunuz? Kerbela'nın acısı nedir bilir misiniz? Bilseydiniz anlardınız ne yemek ne su ne oruç. kalpte dilde yasımız var. Ya hüseyin feryadımız var.
burada ne ilginçtir ki, ramazan orucu ile kıyaslanan oruçtur.
görsel