muharrem orucu

entry 84 galeri video ses iyilertrends
 1. 1.
  10 ekim 680 de hz ali nin oğlu ve hz muhammed in torunu hz hüseyin ve sevenleri (toplam 72 kişi) kerbela da acımasız bir şekilde katledildiler. aleviler bu acı olayı kınamak için, her yıl muharrem ayının onuncu gününden başlamak üzere, 12 gün oruç tutarak yas tutarlar. aleviler muharrem orucu ile hz. hüseyin in şahsında ehl i beyt e bağlılıklarını dile getirirler ve aynı zamanda zalimin zulmünü lanetlerler. kurban bayramı hicri takvim e göre zilhicce ayının onuncu günü başlar. kurban bayramının birinci gününden başlayarak 20 gün sayılır. yirminci günün akşamı muharrem orucu için niyet edilir ve oruç başlar.
  #838059 :)
 2. 2.
  türkiye'de alevi kardeşlerimizin tutuğu bir oruçtur, ayrıca iran'da ve kuzey ırak'ta yaşayaşan kürt ve arap caferilerinin tutuğu oruçtur.
  #838164 :)
 3. 3.
  muharremin 10. günü kerbela'da şehit düşen hz. hüseyin için tutulan yas orucudur. oruç tutulduğu sürece su içilmez. bütün bozulmaz, saç sakal,tırnak kesilmez. bittiği gün aşure kaynatılarak oruç açılır.
  #957041 :)
 4. 4.
  ramazan orucundan sonraki en degerli oruç tutma gunleri muharrem ayındadır ozellikle aşure gununde hz. muhammed (s.a.v) oruç tutmuştur ve muslumanlara sunnet olarak kılmıştır.
  #1209574 :)
 5. 5.
  ramazanda ayında zorunlu olanı varken, onu bırakıp başka bir zamanda olmayanı yapmak.

  edit: doğru olanı ne kadar eksilersen eksile, doğru olan doğrudur.
  #2818982 :)
 6. 6.
  oruç boyunca su içilmez ancak sulu şeyler yenir * ancak hiç bir şey suyun yerini tutmayacaktır. halk arasında bu durum dillerde dolaşmaktadır. suyun verdiği rahatlığı hiçbir şey vermemektedir.
  #4199199 :)
 7. 7.
  Hz. Hüseyin'in Kerbela da mel'un yezit ordusunca acımasızca şehid edilmesinin anısına, Oniki imamlar'ın anısı ve sembolizminin de eklenmesiyle yüzyıllardır Muharrem orucu tutulmaktadır. Ayrıca Muharrem'de oruç tutmanın gerekliliği Kur'an-ı Kerim'deki Araf Suresinin 142. ve Fecr Sûresinin ikinci ayet-i kerimesi dayanır.

  "...Musa ile otuz gece için vaadleştik. ve bunu, bir on ekleyerek tamamladık. Böylece Rabbinin belirlediği süre kırk geceye ulaştı. Musa, kardeşi Harun'a dedi ki: Toplulum içinde benim yerime sen geç,barışcı ol, bozguncuların yolunu izleme!" Araf Suresi 142.

  ""On geceye yemin olsun" Fecr Suresi 2.

  Hicri takvimin birinci ayı olan Muharremin birinci günü başlayan oruç, hz. Hüseyin ve On iki imamlar'ın aşkına 12 gün tutulmaktadır.

  Muharrem oruç'unda, Hz. Hüseyin'in susuz şehid olması anısına su içilmez, kurban kesilmez,tıraş olunmaz,eğlence düğünlere ara verilir. Akşamları kerbela olayını anlatan kitapler okunur,mersiyeler söylenir. oruç sonunda kurban kesilir ve Aşure çorbası yapılıp dağıtılır. Bu kurban ve Aşure ise Kerbela'da imam Zeynel Abidin'in kurtulması ve Ehl-i Beyt soyunun devam etmesinden dolayıdır.

  Muharrem ayı peygamberimiz tarafından da tutulmuştur. Peygamberimiz bu ay için; ""Şehrullahi'l-Muharrem- Allahın ayı" yani ilahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır demiştir.

  Âşura Günü ise Muharrem'in 10. günüdür. Âşura Gününün Allah katında ayrı bir yeri vardır. Bugünde Cenâb-ı Hak on peygamberine on çeşit ikramda bulunmuş ve kudsiyetini arttırmıştır. Bu günlerde oruç tutmak çok faziletlidir.

  Muharrem ayının onuncu günü, Cenâb-ı Hak on peygamberine on değişik ikram ve ihsan'da bulunmuştur;

  1. Allah, Hz. Musa'ya (a.s.) Âşura Gününde bir mucize ihsan etmiş, denizi yararak Firavun ile ordusunu sulara gömmüştür.

  2. Hz. Nuh (a.s.) gemisini Cûdi Dağının üzerine Âşura Gününde demirlemiştir.

  3. Hz. Yunus (a.s.) balığın karnından Âşura Günü kurtulmuştur.

  4. Hz. Âdem'in (a.s.) tevbesi Âşura Günü kabul edilmiştir.

  5. Hz. Yusuf kardeşlerinin atmış olduğu kuyudan Âşura Günü çıkarılmıştır.

  6. Hz. isa (a-s.) o gün dünyaya gelmiş ve o gün semâya yükseltilmiştir.

  7. Hz. Davud'un (a.s.) tevbesi o gün kabul edilmiştir.

  8. Hz. ibrahim'in (a.s.) oğlu Hz. ismail o gün doğmuştur.

  9. Hz. Yakub'un (a.s.), oğlu Hz.Yusuf'un hasretinden dolayı kapanan gözleri o gün görmeye başlamıştır.

  10. Hz. Eyyûb (a.s.) hastalığından o gün şifaya kavuşmuştur.

  Muharrem ayı ve Âşura Günü, Ehl-i Kitap olan Hıristiyan ve Yahudiler tarafından da mukaddes sayılırdı. Nitekim, Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselam Medine'ye hicret buyurduktan sonra orada yaşayan Yahudilerin oruçlu olduklarını öğrendi.

  "Bu ne orucudur?" diye sordu.
  Yahudiler, "Bugün Allah'ın Musa'yı düşmanlarından kurtardığı Firavun'u boğdurduğu gündür. Hz. Musa (a.s.) şükür olarak bugün oruç tutmuştur" dediler.

  Bunun üzerine Resulullah Aleyhissalâtü Vesselam da, "Biz, Musa'nın sünnetini ihyaya sizden daha çok yakın ve hak sahibiyiz" buyurdu ve o gün oruç tuttu, tutulmasını da emretti.

  Aşûra günü yalnız ehl-i kitap arasında değil, Nuh Aleyhisselâmdan itibaren mukaddes olarak biliniyor, islam öncesi Cahiliye dönemi Arapları arasında ibrahim Aleyhisselâmdan beri mukaddes bir gün olarak biliniyor ve oruç tutuluyordu.

  Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselam, "Muharrem ayında oruç tut. Çünkü o, Allah'ın ayıdır. Onda öyle bir gün vardır ki, Allah o günde bir kavmin tevbesini kabul etmiş ve o günde başka bir kavmi de affedebilir" buyurdu.

  Yine başka bir hadiste Peygamberimiz şöyle buyurmuşlardır:

  "Âşura Gününde tutulan orucun Allah katında, o günden önce bir senenin günahlarına keffaret olacağını kuvvetle ümit ediyorum."

  Diğer bir hadiste Peygamber şöyle buyurular: "Her kim Aşura Gününde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa, Cenab-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder. Bu aile mefhumunun içine akrabalar, yetimler, kimsesizler, konu komşular da girmektedir. Fakat, bunun için fazla külfete girmeye, aile bütçesini zorlamaya lüzum yoktur. Herkes imkânı ölçüsünde ikram eder."
  #6398814 :)
 8. 8.
  bugün tutulmaya başlanan oruçtur.
  #6798006 :)
 9. 9.
  islam peygamberinin torunun iktidar sevdası uğruna yezit bin muaviye'nin adamları tarafından öldürülmesini kınamak amacıyla alevi, caferi, şii vb. mezheplerce tutulan matemdir.

  aslında cennete gitmek üzere puanlandırılmış bir oruç değildir ancak günümüzdeki pek çok kimse puan kazanmak amacıyla bu mateme katılmaktadır.
  #7526490 :)
 10. 10.
  şiilerin ramazan orucu yerine tuttukları oruç. hz. hüseyin ve arkadaşlarının katledişinin anısına tutarlar. türkiye de aleviler ve caferiler tutarlar.
  #8662606 :)
 11. 11.
  bugün tutulmaya başlanan oruçtur.
  #10126868 :)
 12. 12.
  sadece alevilerin değil, dini inancı olan sünnilerinde tuttuğu oruçtur. oruç bitmiştir, şimdi evlerde aşure kazanları kaynar. * *
  #13932803 :)
 13. 13.
  bu orucu türkiyede tutanların %95'i alevidir. ramazan orucuyla arasında çok büyük farklar vardır. mesela sahur yoktur yani gece kalkıp yemek yenmez oruç gece 00:00 da başlar güneş batana kadar iftar yapılmaz. iftarda yumurta, soğan, et yenmez ve su 12 gün boyunca asla içilmez. yani yumurta, soğan, et ve suya 12 gün boyunca el vurulmaz. ayrıca iftardan sonra cem evlerine gidilir mersiyeler söylenir duaz-ı imamlar okunur içten bir haykırışla hz.hüseyinin ve 72 yiğidin şehid edilişi ağlanarak anılır.
  #15747658 :)
 14. 14.
  tutulması farz olmayan ama tutanlara da helal olsun allah kabul etsin denilesi oruçtur.
  #15747671 :)
 15. 15.
  Kurban bayramının 1. gününden başlayarak 20 gün sayılır. 20.günün akşamı Muharrem Orucu için niyet edilir ve oruç başlar. Bu yıl 15-27 kasım arasında tutulacak oruçtur.
  #17515287 :)
 16. 16.
  yas orucudur. allah tutacaklarınkini kabul etsin.
  #17518742 :)
 17. 17.
  aynı sinırlar içinde yaşanan iki farklı inanç...ve akıl almaz bir tezat! öyle böyle değil, milyonlarca oruçlu ama cadde de , meydanda görünürde kimse yok... davul yok, bağoran yok, çadır yok; parti, belediye, reklam, siyaset hoyratlığı-çirkinliği istismarı, iftar koşuşturması, "yetişemeyeceğim" telaşı yok...işte öyle sessiz sedasız tutuluyor.
  #17589273 :)
 18. 18.
  Sünni inanca göre ay içinde 3 kez tutmak çok sevaptır. iftar vakti de çok yakın kaçırmayın sevap pointleri.
  #17592352 :)
 19. 19.
  TUTAN KARDEŞLERiMiZE ALLAH KOLAYLIKLAR VERSiN DEDiRTEN ORUÇTUR.
  #17592384 :)
 20. 20.
  aşure günlerini hatırlatır.
  Allah katında pek makbuldür.
  #17592493 :)
 21. 21.
  ramazan ayından sonraki en önemli ayın orucudur.

  oruç normalde 8 gündür fakat 12 imam için 12 gün tutulur.

  Ondan önce 4 gün masumlar ve yetimler için tutulur ve bu oruçları genelde kadınlar tutar.

  12 yıl tam tuttuktan sonra 12 kazan yemek dağıtılır ve beyaz bir kefenle bir tabuta girilir, 1 buçuk saat içinde kalınır.

  Oruçlardan sonra aşure yapmak gelenektir veya niyaz dağıtılır.

  12 imam oruçları olduğu zaman cem tutulmaz. iftar cemevlerinde açılabilir veya camilerde.

  Bu orucu bütün müslümanların tutması gerektiği söylenir. Aynı ramazan gibi.

  Bu ayda sakal kesilmez, yumurta-sarmısak vb. yenmez, top oynanmaz, ağaç kesilmez, kavga edilmez, kan akıtılmaz.

  Ailesi ölenler karanlık çöktükten sonra açar, ailesi yaşayanlar güneş batarken açar.

  Ramazandaki gibi sahura kalkınmaz gün boyunca hiç bir şey yenmez.

  Sular kaşıkla içilir ve o ayda fazla yiyecek, içecek tüketilmez.

  Alkol, sigara, esrar vb. kullanılmaz.
  #21828771 :)
 22. 22.
  ramazan oruçlarında iftar sofralarımıza bazen çeşitlilikten bardak sığmaz bizim.
  muharrem oruçlarımızda ise masada bir çok yer olmasına rağmen tabak dahi konulmaz.

  12 gün boyunca tutulan ve 4üncü gününde olduğumuz oruç, 12 imama hediye, zalimin zulmüne direniştir.

  et, süt, yumurta yemez, suyu kana kana içmeyiz.

  suyu içerken de susuzluktan dili dönmemiş katledilmiş kerbela şehitlerine hediye ederiz.
  mübarek olsun.

  ya ali medet!

  http://video.uludagsozluk.com/v/parlakmavi-98685/

  &sns=em
  #21846241 :)
 23. 23.
  kerbela çölünde katledilen ehli beyt için tutulan yastır. Kur'ân-ı Kerim'de muharrem orucu "10" gün olarak belirtilir. Alevilikte ise bu oruç 12 imam aşkına on iki gün tutulur. Bunun evvelinde de üç gün masum-u pâk orucu vardır. Toplamda on beş gün tutulur. yapılan "Cem"lerde semah dönülmez bu esnada. Yani on iki hizmet eylenmez. Kerbela'da katledilenlerin ruhuna dualar okunur, mersiyeler dillendirilir. Kerbela çölündeki bu katliamdan sağ kurtulan ve on iki imamların üçüncüsü olan imam Zeynel Abidin bir kurbanın kesilmesi esnasında gözyaşlarını tutamayıp ağlar. Yanındakilerden biri neden ağladığını sorunca şu cevabı verir:

  " Koyunu kurban ederlerken önce tuz verip sonra su içirdiler. Babamı katlettikleri zaman su bile vermediler" demiştir. Yanındaki kişi "sen kimsin" diye sorduğundaysa şu cevabı eyler:

  "Hz. Muhammed'in biricik torunu, cennet gençlerinin efendisi Hz. Hüseyin'in oğluyum"
  #21850131 :)
 24. 24.
  alevilerin ramazan orucuna karşı tuttukları alternatif oruç. böyle daha kolay olsa gerek.
  "suyu içeriz ama kana kana değil!" diyerek de oruç tuttuklarını zannedenler var. allah kabul etsin bidatınızı.
  #21850158 :)
 25. 25.
  Aleviler kimseyle ibadet yarıştırmaz. muharrem "orucu" peygamberimizin torunu hz. huseyin için tutulur.bundan dolayı kutsal bir ibadettir. ayrıca bizim tuttuğumuz oruç değil yastır. sokakta kalmış bir canlı da aç kalır, oruç ağzı bağlamaktır mesele hak için canını veren hz.hüseyin için gözyaşı dökmektir o acıyı hissetmektir. peygamber torunu için tutulan bir ibadete şirk demek için peygambere düşman olmak lazım. Allah ıslah etsin.

  http://www.alevi-haberler...-muharrem-degerlendirmasi
  #21997106 :)