bugün

hani ciddende gerizekalı oluyorlar vesselam.
hani bide osmanlı adına tek bir sayfa okumamışken osmanlılıyız osmanlıcıyız ahkamları yok mu biz sanki angolalıyız amk.
la aç bi kitap gazete neyin oku la siyaset ve bakış açısı anlamında tek otorite babanmış gibi davranma la dünya yuvarlak abisi dönüyor değişiyor hadi bakalım.
katılmadığım, katılamadığım tespit.
hıristiyan dünyada süper zekaların, fark yaratan insanların büyük bir çoğunluğu muhafazakar ailelerden çıkmıştır.
biliriz özgeçmişlerine not olarak düşülür bu gerçek.
bizde böyle bir alışkanlık yoktur ama biraz araştırın göreceksiniz çoğu bilimadamımız, yazarımız, çizerimiz muhafazakar ailelerin çocuklarıdır.
kaldıki onlara gelinceye kadar en güzel örnek atamızdır.
zübeyde hanım ın islami duruşu belli, ali rıza bey de eninde sonunda osmanlı toplumununun bir ferdi ve özgürlük anlayışı tamamen dininden bağımsız değil.
ben kendimdende acı bir örnek veriyimki daha iyi anlaşılsın.
kulakları çınlasın babam çok kitap okuduğum için bir keresinde dövmüştü beni. nedeni de ipe sapa gelmez şeylere kafa yorup duruyor olduğumu düşünmesi ve neden diğer erkek çocuklar gibi kuran öğrenmeye gitmiyor olmamı merak etmesi idi.
neticede beni bu durum ne kitap okumaktan caydırdı ne de babamın haklı olduğunu düşündüm.
aksine daha çok, daha çok okudum. seviyordum kitap okumayı ve kim ne yaparsa yapsın beni durduramayacaktı.
neticede aradan yirmi beş yıl geçti. ben hala okuyorum ve hala hiçbir şey öğrenemediğime inanıp, yeni şeyler öğrenmek için, hayata dair yeni birşey duymak, yeni bir şey söylemek için çabalıyorum, çabalıyorum.
belkide bunun en büyük nedeni babamdan farklı olmak istememdi.
cehaletini üstünlük haline getirmesi, cahil cesareti ile her şeyi bildiğini iddia etmesi beni daha çok biledi.
ben cehaleti gördüm ve onunla nasıl mücadele edeceğimi gözlemleyerek öğrendim.
hayatı erken yaşlarda sorgulamak için sizi birşeylerin motive etmesi gerekir.
sorgulayan insan, öğrenen insandır.
öğrenen insan yeni birşeyler söyleyebilen insandır.
kısacası muhafazakar ailelerin çocukları hala dünyanın en zeki çocukları ve öyle olmayada devam edecekler.
aydınlanmayı das kapital okuyup , cemberi çıkartmaya bağlayan zihniyet aydınlanmasaymış daha iyi olurmuş. o gerizekalılar daha saf , kafası daha az karışmış oluyorlar.