bugün

sevişmeye ikna edilen bir kız gibi usul usul yaklaşılmalı, elinizden yiyeceği verilmeli, cici kuş şeklinde iltifatlar edilmeli, öpücük sesi çıkarılmalı, biraz sabır gösterilmeli.
kafasini kaynar suya sokup egitebilirsiniz.. *
Kuyruğunu çekmek. Evet evet! Bu yöntem işe yarıyordu. Kuyruğunu çekince ötüyordu kuş. Sonradan anladım ki megersem o ötüş konuşma değilmiş!! Çocukluk işte...
konuşması için tek olması gerekli. aynasının falanda olmaması gerekiyormuş. elinize alıp okşayarak aşkımlı, cicimli şeyler söyleyin.
kanatlarını ve ayaklarını bir sandalyeye bağlayın, tepesine 100 mumluk bir ampul takıp biraz elektrik verin. bakın nasıl şakıyor bülbül gibi.
kafesin karşısına geçip bıcır bıcır bıcır bıcır bıcır birşeyler mırıldanmak.
karşısına sevdiği kızı koyun, konuşmassan kızı yolarız deyin. hemen konuşmaya başlar.

-malı arap faik ten alıyorduk, karabük te ikinci yükleme yapılıyordu. adana ya kadar da ben kullanıyordum kamyonu.
kafesinde onu oyalacak başka bir muhabbet kuşu ayna yada zili olmaması gerek ki oyalanacak başka bir alternatifi olmasın. gerisi size kalıyor zaten, aynasını ve ya zilini gösterip gösterip vermeyerek kuşu gafil avlayabilirsiniz.
35'lik rakı açıp, karşılıklı içmek.
Kafasını sabunlu suya sokun. Ona küçük giyotinler hazırlayın. Elektrikli tüneklere kondurun. Yem su vermeyin. Kafesin etrafına tel örgü çekin.

Yok arkadaş ben çözemiyorum ya bende bir mallık var yahut toplumda. Ulan insan evladı bir kuşu konuşmaya çalıştırmaktan ne zevk alır? Nasıl egoistce, narsistce, megalomanca ve bilimum nevrotik ruh haliyle buna çaba gösterir bir insan? Kuş lan o kuş, allahın kuşu. Sen onu konuşturmaya çabala falan diye yaratılmadı. insan evladı gibi ver yemini suyunu ilgini geç. Niçin kendi çıkarlarına alet edersin ki bi gariban kuşu? Konuşunca ne olacak yani yalnızsan yalnızlığın mı geçecek bi hayvanın yarım yamalak iki kelime söylemesiyle? Sırf sana egoistce bi uğraş olsun diye o hayvan mecbur mu tüm gereksiz gerzekliklerine? Oldu olacak strateji falan uygulayın yem vermeyin su vermeyin. Hayır yapan da var amk sıkıntı orada. Hayvancağızın tepesine gidip bağıra bağıra kelime söylemeler falan. Amaç ney; işte bi gün bi hatun falan gelecek olmadı bi arkadaşı "eheğahağ bak bak ne diyo" diyecekler falan da filan. Tekrar ediyorum bak o bir kuş. Sana şaklaban diye varolmadı. En azından sadece sana şaklaban diye varolmadı, başka sebepleri vardır. Çekin bi elinizi ayağınızı şu hayvanların üzerinden lan.

Tanım olarak; allahın yaratmış olduğu garibim aciz bir canlıdan yine allahın yaratmış olduğu ve tüm yaratılmışlardan üstün tuttuğu insan ırkının çıkar gözetmesidir. Bırak işte konuşursa konuşur kendi ne bu işkenceler olaylar...
eğer eşi olursa konuşmayı öğrenmesi daha zor oluyor. çünkü karşılıklı ötüşüp duruyorlar. size ihtiyaç duymuyorlar. yapmanız gereken şey bir kelime belirleyin (ki zaten klasik şeylerden birini seçersiniz muhtemelen. aşkım, cici kuş, bitanem, babacık... bunlar öğrenmeleri kolay kelimeler.) her gün vakit ayırın. hem ilgilenin diye diyorum hem de öğretmenin tek yolu sürekli o kelimeyi onlara tekrar tekrar söylemek.