bugün

bilindiği üzere yakalanan 4 teröristin ilk sorgusu biraz "sert" bir şekilde yapılmıştı rus güvenlik güçleri tarafından. ilk duruşmaları da görüldü malum. yalnız benim dikkatimi çeken şey saldırganlardan 1 veya 2 tanesinin "bizim ülkemizden" moskovaya geçmesi..

tabi bizim haber kanalları olay bizi de ilgilendirdiği için pek detaya girmiyorlar ( reis kızar sonra ) ama kuvvetle muhtemel bu elemanlar bir süredir bizim ülkemizde ikamet ediyorlardı. bu saldırganların bizim ülkemizden oraya geçtikleri anlaşıldıktan hemen sonra bizim güvenlik güçleri de yurt içinde birkaç saat içerisinde operasyonlar düzenledi. ilk operasyonda 50 tane ışidli yakalandı. ikinci operasyonda gene 23-25 arası bir sayı verildi yakalandılar diye. yani o teröristlerin türkiyeden moskovaya geçtiği ortaya çıktı ve 3-4 saat içerisinde operasyonlar yapıldı ve birileri elleri ile koymuşlar gibi onları topladılar yaşadıkları yerlerden.

gelelim benim aklımı kurcalayan soruya ; eğer moskova saldırısı olmasa idi bu işidliler yakalanacaklar mıydı yoksa aramızda yaşamaya devam etmelerine göz mü yumulacaktı ?? bunlar bizim ülkemizde nasıl bu kadar rahat barınabiliyorlar ?? eğer emniyet güçleri bunları zaten biliyordu ise ki dediğim gibi saldırganların ifadelerinden birkaç saat sonra armut gibi topladıklarına göre biliyorlarmış neden bir olay olana kadar rahatça yaşamalarına müsaade ediliyor. gerçi zamanında bakanın birisi miydi başbakan mıydı neydi "suç işlemezler ise bir şey yapmıyoruz" demişti ama ne bileyim belki yüzlerce binlerce insanı katletmiş adamlar senin benim yan apartmanımda hatta belki apartmanımızda ikamet ediyorlar rahatça. şu en son yaşadığımız çağlayan adliyesi saldırısından sonra bizim yan apartmana da operasyon düzenlenmiş 2 kişi tekme tokat tutuklanmıştı. yani aylardır yan apartmanımızda yaşayan bu elemanlar çağlayan adliyesi saldırısı olmasa hala yan apartmanımızda yaşamaya devam ediyordu. madem tekme tokat dövülerek ve kapıları kırılarak tutuklanacak kadar tehlikelilerdi neden onca zaman kimse en azından bizi uyarmadı bile..
ben sana dahada kotusunu soyliyeyim, 2 tanesi sadece turkiyeden gecmemis. Ayrica saldirinin planlamasi, calisilmasi, egitimide 1 ay boyunca turkiyede yapilmis.

Zaten bizimkilerinde haldir haldir operasyon yapip rusya ya bilgi vermeleride bu olay turkiye-rusya iliskilerini bozmasin diye.
putinin zamanında "cebinde akrep taşıyan sonuçlarına katlanır" sözü akla düşmüştür.

valla bilmiyorum koskoca devleti yönetenler ne düşünüyor ama bu ümmetçilik sevdası yüzünden bu ülkenin geleceği yok olup gitti. gidiyor değil gitti.. dünyada kırmızı bültenle aranan hangi terörist varsa hangi uyuşturucu baronu varsa hangi silah tüccarı varsa bizim ülkede ya yakalanıyor ya da hala elini kolunu sallaya sallaya gezinmeye devam ediyor. nerede bir ışid saldırısı olsa o teröristler ya bizim ülkeden oraya gitmiş oluyor ya altyapısını bizim ülkede hazırlayıp eylemi yapmış oluyor.

suriyeliler, afganlar, pakistanlılar vs gitsin diyenlere çemkiren sığırlar g.tlerine kına yaksınlar. koskoca türkiye cumhuriyetinin dışarıdaki görünümü terörü ve teröristi barındıran himaye eden ülke olarak geçiyor. emeği geçen herkesin...
kim bilir aramızda uyuyan kaç hücre var. tayyip suriyeli mülteci meselesinde ülkeye yapabileceği en büyük ikinci kötülüğü yaptı.

birinci sırada ise ekonomiyi batırması var.
Bu çok saçma bi ifade, herkes uluslararası vize rejimlerine uygun olarak istediği ülkeye girip çıkabilir!

bu adamları Türkiye mi eğitmiş? Hayır! Zaten hepsi de rus vatandaşı! ismiyle cismiyle Putin sana bela olacam olm diye bas bas bağıran tipler!

Aklı başında bir rus vatandaşının bu adamlar nasıl ülkenin başkentinde bu derece örgütlenebildi, bunlara bu silahlı desteği Rusya’da kim sağladı? Nasıl oldu da elini kolunu sallayarak 150 kişiyi öldürebildiler diye sormaları gerekir!

Aynı eylemi Türkiye’de yapamazsın, 6 silahlı adam bir konser binasına bırak girmeye teşebbüs etmeyi, bunun planlamasını dahi yapamaz, bu yolda silah mühimmat tedarik edemez, iki kişi bir araya gelip örgütlenemez, anasını sikerler lan adamın!
--spoiler--
bu adamları türkiye mi eğitmiş? hayır!
--spoiler--

turkiye nin son yillarda terorist ve uluslararasi suclu cennetti olmasindan sonra ben olsam bu kadar emin " hayir" demezdim.
Rusya iclerinden ikisinin turkiyede egitim gordugunu acikladi ve turkiye yetkili makamlarindan kimsede cikip senin kadar emin hayir demedi.
--spoiler--

Aynı eylemi Türkiye’de yapamazsın 6 silahlı adam bir konser binasına bırak girmeye teşebbüs etmeyi, bunun planlamasını dahi yapamaz, bu yolda silah mühimmat tedarik edemez, iki kişi bir araya gelip örgütlenemez, anasını sikerler lan adamın!

--spoiler--

bizim havaalanı saldırısı yok hükmünde mi ? taksim saldırısı ? ortaköydeki gece kulübü saldırısı ve aynı moskovadaki gibi öldürülen onca insan ??? bunlar yok mu sayılıyor artık. ışidi geçtim pkk nın yıllardır yaptığı toplu katliama dönen terör eylemleri ne olacak ? 60 bin insanımız katledilmiş. nasıl türkiyede aynı eylem yapılamıyor bir izah rica ediyorum..
Türkiye mi eğitmiş? Ve Türkiye’de eğitim görmüş! ifadeleri birbiriyle alakasız derecede çok farklı anlamlar taşır.

Türkiye eğitmiş dersen bizatihi Türkiye’yi temsil eden kamu görevlisi namıyla hareket eden birisinin bizzat bu kişileri eğitip planlamasını yapıp azmettirdiği anlamı çıkar, eğer elinde bunu destekleyici bilgi belge bulgun yoksa bu artık artniyetli olmakla açıklanamayacak şekilde ciddi bir suç teşkil eder!

Türkiye’de eğitim görmüş dersen ki zannımca bunu ifade etmeye çalışıyorsun burada da Türkiye’yi bağlayan bir durum yoktur. Türkiye somut olarak bu olayın öncesinde ve sonrasında ışid ve benzerleri ile en geniş kapsamda mücadele edebilen tek ülkedir.
entry de turkiye egitmis diye birsey gordun mu? turkiyede egitim gordugunu yaziyor, bu bir.
Ayrica aklı başında bir rus vatandaşının bu adamlar nasıl ülkenin başkentinde bu derece örgütlenebildi diye sormasi lazimsa, akli basinda bir turk vatandasininda bu teroristler nasil bizim ulkemizde bir ay boyunca b u kadar rahat hareket ediyor, egitim aliyor diye sormasi lazim.

Ayrica mel mel inde dedigi gibi turkiyede bir ton benzeri olay olmusken iki kişi bir araya gelip örgütlenemez, anasını sikerler lan adamın demek artik milliyetcilik degil, daha farkli birsey.
kardeş türkiye öso birliklerini eğitti mi misal ? eğitti değil mi. hatta hükümetten bu tarzda "gururlanarak" açıklamalarda yapıldı evet biz eğitiyoruz biz destek sağlıyoruz diye. ve yandaş medyada bu haberler yer aldı değil mi. şimdi diyeceksin ki öso ile ışid ne alaka. bak ben sana biraz anlatayım alakasını..

bu işid ilk çıktığı zaman bu ülkenin o dönemki başbakanı çıkıp "terör örgütü değil birkaç öfkeli genç" dedi mi ? dedi.

görsel

bu işid teröristleri ilk çıktığı zaman suriye rejimi ve pkk ile savaştıkları için dost görülüp yaralıları bizim hastanelerde tedavi edildi mi ? edildi.

https://www.birgun.net/ha...de-tedavi-ediliyor-116355

bu işid ilk çıktığı zamanlar bizim ülkemizde alenen halka açık yerlerde standlar kurup destekçi aradılar mı ? aradılar. yahu ben kendim gördüm broşür dağıtırlarken.. hatta çok net hatırlıyorum bir baraj kenarında piknik bile düzenlemişlerdi linkini bulursam koyarım buraya..

sen şimdi diyorsun ki a kişisi veya b kişisi ışid ile türkiyeyi açıklayamayacağı şekilde ilişkilendirir ise suç işlemiş olur. eyvallah olsun da zaten. ancak yaşayarak gördüğümüz şeyleri de sanki hiç yaşanmamışlar gibi anlatmak ve üstü kapalı tehdit ederek "suç işliyorsunuz ama haaaaa" demek neresinden bakarsan bak olmuyor.

en başta öso dedim ya onuda açayım ; bu öso suriye devleti için bizdeki pkk bizim için ne demek ise onlar içinde aynen o. sen suriyedeki rejimi sevmeyebilirsin esada eset diyebilirsin katilde diyebilirsin ama bu suriyedeki devletin uluslararası alanda tanındığını ve "meşru bir devlet olduğu" gerçeğini değiştirmez. ösoya destek veren militanlarını eğiten ve belkide ileride aynen ışid mevzusundaki gibi öso dan en büyük zararı yaşayacak olanlar gene biz olacağız. anlatmaya çalıştığımız bu yoksa biz de "türkiye devletinin" yanındayız ancak hükümetinin veya hükümetin icraatlerinin değil. dinsiz de bunu anlatıyor bunları türkiye eğitti demiyor adamlar pratikleri türkiyede yaptı eylemi moskovada gerçekleştirdi "iddiası var" diyor. sap ile sapan mevzusu yani..
(bkz: yolgeçen hanı)
Daha sınırlarımızın çok güvensiz olduğunun kanıtı ne olabilir?
iyi de bu neyi kanıtlıyor ki ? Bir suç işlemek amacıyla bir ülkeden diğerine geçen birinin o ülkeyle bağı olduğunu kim bilebilir ki ?
Herhangi bir şeyi kanıtlamayan durum. Ülkeye o kadar çok orta doğu göçü geldi ki ülkeyle sıfır olsa bile bağı olmayabilir bu suçu işleyenin.
Ülke yol geçen hanına döndü amq.
Isid, bu ülkede islamcilar, cihatçılar tarafından çıkarılmış bir örgüt. Dünyanın ger yerinde şeriat olmamasını inanılmaz bir kötülük sayan bu ruh hastaları, zorla her yere şeriat getirmeye çalışıyor, deliliğinin farkında olmadan. Ülkeye arab, Afgan, her yerden insan gelmesini de cihata yardım olarak görüyor. Bu insanlar tümüyle deli ve ülkemizden binlerce genç iside katıldı bunlar yüzünden.