bugün

Bana merhaba diyen bir inektir.
rengi önemli değil çok sevdiğim bir inektir.
amerika'lı seth godin tarafından yazılan bir kitaptır. reklamcılara, pazarlamacılara ve ticaret yapan kişilere rehber olarak görülür. öyle ki, bazı pazarlama uzmanları tarafından pazarlamanın 4 p'si ne beşinci p olarak purple cow dahil edilmelidir.

--spoiler--
farklı olan bir şey konuşulmaya değerdir, dikkate değerdir, istisnadır, yenidir, o bir mor inektir. sıkıcı bir şeyse fark edilemez. çünkü o kahverengi inektir.
--spoiler--

edit: sabahın köründe tüylerimi diken diken eden başlık. hakkında tez hazırlamak, hiç öyle entry girmeye falan benzemiyor valla.
sözlüğü okumak için kayıt olmaya gerek olmadığını bilen; tespit yapılırken nesnel olmaya özen gösterilmelidir ve kesin yargılara varmadan önce nedir ne değildir araştırması yapılmalı düşüncesinde olan yazardır.
uludağ sözlükte hesap parsellemiş yazardır. beşinci nesildir ve sanırım sözlüğe okumak için kaydolmuş ama buna gerek yoktu... umarız yazmaya devam eder. (bkz: ölücektir) (bkz: ü ile)
isveçli Pazarlama Guru’su Seth Godin’in ‘Mor inek’ diye bir teorisi var. Son yıllarda işletme ve pazarlama dünyasına yeni bir anlayış kazandıran bu teoriyi tek kelime ile açıklamak gerekirse rahatlıkla ‘farklılık’ diyebiliriz.

Fakat son donem de mor inek out, (bkz: fast fish) in.
sponsoru milka olan inektir. marshall'la boyanmış olması muhtemeldir.
milkanın ineğidir.
milka'nın yeni reklamında değil, her reklamında oynattığı tatlı inek.
milkanın yeni reklamında çok tatlı olan inek.
Mor inek Farklılaşma Konferansı..."

Seth Godin'in kitabından alınan şu satırlarla başlıyor duyuru:

"Bir gün otoyolda araba sürüyorum. Sağımda ve solumdaki engin, huzurlu ve yeşil çayırlarda otlayan güzel inekleri görünce kendimden geçiyorum. Ama 15-20 kilometre sonra hepsi birbirine benzemeye başlıyor. Bunların bazıları mükemmel inekler, çekici inekler, harika ilişkileri olan inekler olabilirler. inekler ne kadar güzel olurlarsa olsunlar, bir müddet sonra sıkıcı hale geliyorlar. Ama o çayırlarda karşımıza bir mor inek çıksa ne kadar hoş, ne kadar farklı ve çarpıcı olurdu."

Buradan da anlayabileceğiniz gibi konferans, "farklı, çarpıcı ve sıradışı olmak"la ilgili...

Yani "sürüden ayrılıp Mor inek'i yaratmak"la...

* * *

Farkında mısınız, bu laf ne kadar çoğaldı son zamanlarda?
mor menekşe ile hiçbir alakası olmayan.
(bkz: milka)
çikolatasına oynanan okey oyunundan sonra kaybedenlerle dalga geçilen öküz çikolatası veya inek çikolatası olarak tabir edilen marka amblemi.
her sene saraçoğlunda kesilen inektir.
(bkz: mor koyun)
(bkz: galatasaray)
mundar olduğu için kesilmesi kattiyen caiz değildir.
kapitalist inektir.
bu kitabı okuduğunuzda türkiyede sarışın hatunların neden popüler olduğu gerçeğini de bir anda kavrayabilirsiniz.

(bkz: sarışın hatun)
(bkz: esmer hatun)
amanini mor goyun me me derken vokal eden inektir..*
bankacılık ve finas sektörünün son üç yılda en moda ve favori eğitimi. neymiş faklı olacakmışız, fark yaratacakmışız.

e düdük makarnası sen rahatsız yakalı bed renkli gömleklerin, kıntı verici tayyörlerin, ve sivri sirvi burunlı civi çici topuklu ayakkabıların içine sokuyorsun beni. yüzüme de yalancı bir gülücük konduruyorsun.

ben böyle mi farklı olacağım? hem fark yaratmak iste hem farkları yok et.

hey gözünü sevdiğimin teoride türk'ü. pratiğe gelince ezber.
(bkz: yorgun inek)tir.*
feminist inektir.
(bkz: mor kedi)
sanki buralarda yazan bir yazar. şöyle baktığımda bazı entrylerin altında onun imzasını görüyorum. yazarlığı hayırlı olsun, bol bol yazması dileğiyle.