bugün

Uzun bir yolculuk esnasında, çok fazla uykusu olmasına rağmen bacaklarını açmak için aşağı inen tipin bir anda anlamsızca ayağında sarı botları ve uzun, hortumlu fırçasıyla otobüsün ön camını yıkayan adamın yaptığı işe hayretle kitlenmesidir. Suyun o ön camdan yanlara doğru akışı sırasında dayanamayıp bir sigara yakılır ardından tok bir anons sesiyle ayılıp otobüse geçilir.
okurken bile üşüten bir olaydır.
10 saatlik yolculuktan sonra gecenin karanlığında nerde olduğunu bilmeden bilincin uçup gittiği, açlıktan beynin göçtüğü durum.
asıl amaç bakıyor izlenimi verip sessizce osurmaktır. uzaklaşan tipler çok belli ediyor da yakındakiler çaktırmıyor işte rahat bırakın amk.
O ne büyük Bi eğlencedir. yıkayan kişinin botlarından tut muavinle, arkadaşıyla girdiği diyaloglar, kovayı tekmelemesi, ağzındaki sigarası hepsi ince ince incelenir.
Aslında otobüsün yıkandığını filan görmezsiniz, bakarsınız ama görmezsiniz.

Bugünkü Eskişehir yolculuğumda kendi arabamla gitmeme rağmen girdiğim dinlenme tesisinde anonsu duyup, aracı yıkayan adam hortumunu toplayıncaya kadar izledim amk. Galiba bilincimin altına işlenmiş..
ayıptır söylemesi ama 5-10 metre mesafeden izleniyorsa gacır gucur yellenmekte olan abilerin yaptığı eylemdir. yazmadan edemedim kusura bakmayın..

bir yolculuğum sırasında tamamen ambale olunca zombi gibi indim otobüsten ama kafa tinerci kafası gibi 1500 olmuş. tesise gideceğime ters istikamete gitmiştim orada dayılar orkestra kurmuş gibi ellerinde sigara otobüsün yıkanmasını izliyoruz kisvesi altında rahatlıyordu. bir ara dedim rüya mı görüyorum acaba diye ama yok değildi..
onun yerine gidin bi su dökün dediğimdir.

iki şekilde de anlaşılabilir.
mükemmel haz veren ve uyku getiren eylemdir. otobüsle seyahat yapmadığım için mahrum kalıyorum...
Normal hayatta iş makinalarını saatlerce seyreden malın uzun yolda yaptığı eylemdir.
eğer kış günü bu durumu izliyorsanız it gibi titreyerek bir köşede sigara içiyorsunuz demektir.
saat 4 ve hava çok soğuktur. ama ayaklarına kan yürüsün diye o soğuğa katlanır arkadaş.
çok seyir eden gördüm fazla seyreden * sonra devamında otobüsünü kaçıran.
Beyin meditasyonu.
10 saatlik yolu ,sırf şu manzarayı izlemek için çekebilirim.
Yol sersemliği ile gerekli ihtiyaçların erkenden yapılmasıyla birlikte otobüsün biran önce kalksada yola devam etsek şeklinde düşüncelerle o muhteşem sanatı izlersiniz.
Komik ama insan bir anda Oraya bakarken buluyor kendini.
bir sigara yakıp izlenen hadisedir. aslında ortada izlenecek bir durum yoktur. yıkamacı her zaman yaptığı işi yapmakta, izleyici de belki birçok kez gördüğü aktiviteyi izlemektedir. aslında olay; sigara içimlik süre boyunca, etrafta başka bir hareket olmamasından kaynaklıdır. zaten hava soğuk olduğundan, suyu görünce daha çok üşüme hissi gelir ve bir an önce sigara bitirilip içeri girilir.
18 saatlik sıkıcı yolculuğun en dinlendirici, en huzur veren eylemidir. Yıllardır otobüsle seyahat ederim, seyahat etmeyi severim. Molalarda sıkça tanık olduğum, bilinçsizce seyre daldığım bir çeşit terapidir. Hele ki o fırçanın cama sürterek çıkardığı sesler adeta senfoni havasındadır. Otobüsten akıp süzülen sularla birlikte sanki bütün dertleriniz, yorgunluğunuz akar gider. Özellikle hava soğuksa, bu eylemi titreyerek izliyorsanız eğlenceniz ikiye katlanır.
sigara içerken yapılıyor. napıcaksın ki başka? alan kısıtlı bir kere. zaten milletçe inşaat yapımı/yıkımı izlemeye de alışkınız.
bir de bunun dışarı çıkmadan otobüsün içinde iken yıkanışını izleyeni vardır, genelde yan camların yıkanışını yahut yandaki otobüsün yıkanışını seyreylemektedir. suyun benliğimize çarpışı ve fırçanın bizi kendimize getirmek istemesi teşbihi kurulabilir.. ama suya konulan sabunun azlığından fazla köpürmez, tıpkı benliğimize yeteri kadar vakit ayırmayıp önemsemememiz gibi... velhasılıkelam ne biz kendimize gelip arınabiliriz ne de otobüs tam anlamıyla temizlenebilir.
insanlarda bayağı ilginç fanteziler varmış.
inşaatın önünde dikilip kepçe kamyon hareketlerini izleyenlerin yanında bir hiçtir.
insanların ortak atadan geldiğine inanmaya neden olabilecek tespit. Bir bu bir de şehirlerarası yolculuk esnasında yol kenarındaki evlerin içini izlemek.
Sigarayla birlikte yapılan guzel zevk veren bir durum.