bugün

cok kötü bir sorunsal. benim tarafimi tutan moderasyonu kiniyorum. aslinda masanin öteki tarafindan tutmalari lazim, yoksa düsecek bir sey olacak sonra güzelim masaya. yeni de cilaladik.

edit : lan baslik üstüme kalmis. kardesim format var, ona uydurup girin entryleri.
(bkz: fenerbahce üzerine yazılan entry lerin silinmesi)
olmayan sorunsaldır. zira gerçek hayattaki işleri güçleri arasında -ki modların çoğu normal mesai saatleri içerisinde çalışmaktadır- sözlüğü düzeltmeye çalışan senin benim gibi 3,4 tane insanın imla hatalı, küfürlü, format dışındaki entry ve başlıkları düzenlemekten taraf tutmaya vakitlerinin kalması mümkün bile değildir.

edit: üzerimde 5 entry vardı en başta, bu gidişle başlık başıma kalacak, millet löpür löpür siliyor yazdıklarını. eh hadi gel bakalım abine sevgili başlık. *
asla olmayan, olmayacak bir olaydır((!))
moderasyona adam seçilirken iş güç sahiplerinin seçilmemesi gerektiğini bize göstermiştir. işi gücü var, bunların yanında sözlükle ilgileniyor, pes sizin yaptığınıza demek yanlış bir görüştür kanımca. *
eğer her bir moda yüzbin entry düşüyorsa kontrol etmek için, o zaman mod sayısı artırılmalıdır. belki o zaman daha rahat ederler, başka bir bahane bulurlar.
bir kez daha söylüyorum. eğer mesai saatleri içerisinde sözlüğe emek harcıyorlarsa, bu takdire şayandır. buna kimse bir şey diyemezdir.
fakat "mesai saatleri içerisinde sözlüğe modluk yapıyorlar, daha fazlasını beklemek saygısızlıktır" diye bir görüş siz sevgili sözlük yazarları ve moderasyonuna mantıklı geliyorsa, elbette bizim söz söyleme hakkımız yoktur.
sözlük moderatörlüğü bir insanın hayatındaki en önemli nokta değildir. kimseden sözlüğü hayatının merkezine koyup gece gündüz onunla birlikte olması istenemez. haa mod sayısı az deniyorsa, moderatörlerin sayısı arttırıbilir ama bu moderatörlerin taraflı olduğu anlamına gelmez. iki konu birbirinden tamamen farklıdır. işini iyi yapmaya çalışan, iyi niyetli ve bir o kadar da yazarına değer verip olabildiğince hoşgörülü moderatörler vardır sözlükte. irtibata geçilip, tanındığı vakit bunda herkes hemfikir olacaktır. gerçek hayatlarından feragat edip burada bizim için güzel bir iş yapmaya çalışıyorlar, sayı olarak yeterli olmayabilirler bazılarına göre ama yaptıkları işi taraflı olarak nitelendirmek onların emeğine de saygısızlıktır.
istekler ve menfaatler göreceli kavramlardır,zira sözlükte yaklasık 3000 yazar bulundugunu göz önüne alırsak top tüfegi 5 tane moderatörün 3000 tane adamın ipinde oynaması namümkün bir olaydır.bu yuzden istegine cevap alamayan insanlar moderasyonu taraf tutmakla suclamak yerine alınan kararlara saygı göstermelidirler.
sözlük moderatorleri eğer bir yazarın entrysini, "üzgünüm ..., ama entryni silmek zorundayım" gibi bir silinme sebebiyle birlikte siliyorsa, bir başka yazarın entrysini sebep göstermeden siliyorsa bu taraf tutmak değildir elbette! *
lakin diğer noktaya da açıklık getirmekte fayda var.
kimse kalkıp da diyemez ki moderasyon çalışmıyor, elbette çalışıyor. *
fakat eğer moderasyon yükünü taşıyamıyorlarsa, ki bunu kendileri de kabul edecektir, ya bu yükü daha fazla yazara paylaştırmalıdırlar *, ya da yeterli zamanı ayıramıyorlarsa görevlerini başkalarına devredecekler.
herkes buranın iyiliğini istiyor.
istemeyenin de işi yok burada, bunun bilincindeyiz.

format için: bir yazarın moderasyonun taraf tuttuğunu idda etmesi üzerine açılmış başlık.
altına on kere imza atarım bu başlığın. "moderasyon taktı mı takıyor "dedirtiyor çünkü. neymiş efendim "sözlükte polemik oluşturacak entyrler silinir". iyi sil kardeş. ee sonra "entyr ağır hakaret hede hödö içermemeli". tamam ona da tamam. "ya dejavu38 baksana şunu da silsen ii olur, bu arkadaş sözlük celebrity'si şimdi kırılır gider". eeeh yeter artık. sözlükte hangi başlık polemik için açılmıyor ki? sözlükteki başlıkların yarısında ağır hakaret küfür içermiyor mu? neden hep aynı kişilerin entyrleri silinir ve çaylak yapılır. neden kafasına eseni yazıp "ben şöleyim ben böleyim" diye havalara giren birinin arkasında durulur. bu sözlüğün tarafsız olmadığı belli. bunu bilerek katlanıyoruz zaten. ancak tarafsızlık adam kayırmacalara kadar ilerliyorsa, eleştiri kaçınılmaz olur vesselam.
KATILINMAYAN YANLIŞ TESPiT.
MODERASYON O KADAR TARAFSIZ Ki, BAZEN TARAFSIZ OLDUĞUNU iSPAT ETMEK iÇiN, MANTIKSIZ HAREKET YAPABiLiYOR.
MESELA DEDiRTEN BAŞLIKTIR iBARESiNiN YASAKLANMASINDAN ÖNCE YAZILMIŞ BEYANLARIN SiLiNMESi GiBi..

1. NESiLLERi KORUYORSUNUZ DENDiĞiN DE, ÇOK BEĞENiLMiŞ BiR BEYANI SIRF LAF GELMESiN DiYE SiLMEK GiBi. HALBUKi, BEN MODERASYONDAN TARAFLI OLMASINI BEKLiYORUM. ESKiMiŞ YAZARLARIN KORUNMASINI BEKLiYORUM. HAK HUKUK ADALET iSTEYENLERE DE, SiZ DE ESKiYiN SiZ DE AYNI HAKLARA SAHiP OLUN DENiLMESiNi BEKLiYORUM.

ŞiMDi YENi ARKADAŞLAR KIZACAK BiLiYORUM BELKi BEN DE YENi OLSAM SiNiRLENiRiM AMA, BiR DE ŞU AÇIDAN BAKMAK LAZIM. ELiNiZDE iKi MAMUL VAR BiRiNDEN NE KAZANACAĞINIZ BELLi DiĞERi MUALLAK VAR HALiYLE KESiN KAZANCA YÖNELiRSiNiZ. ÖRNEKLE AÇIKLAMAK GEREKiRSE;

5000 BEYANI OLAN BiR YAZARIN VERDiĞi BOŞ BAKINIZLA, 45 BEYANI OLAN YAZARIN VERDiĞi BOŞ BAKINIZIN AYNI DEĞERLENDiRiLMEMESi GEREKiR. TABiKi O 5.000 iÇERiSiNDEKi DOLULUK iÇiN BOŞLUĞA MÜSAMAHA GÖSTERiLEBiLiR. YENi GELEN KiŞi DE DOLU BAKINIZLAR VERDiRiLEREK SÖZLÜĞE KISA ZAMANDA FAYDA SAĞLAMAYA BAŞLANDIRILABiLiR.

BUNUNLA BERABER, MODERASYONDAKi ARKADAŞLARIN ÇOĞUNUN GENÇ VE GERÇEK HAYATTA YÖNETiCi KONUMUNDA OLMAMALARI SEBEBiYLE, BU GiBi DURUMLARDA OLMASI GEREKTiĞi GiBi DAVRANAMAMAKTADIRLAR. BUNU DEMEK MÜMKÜN AMA, TARAF TUTTUKLARINI SÖYLEMEK ÇOK BÜYÜK HAKSIZLIK. TARAF TUTMADIKLARIMA ÇOĞUNU TANIYIP, SEVDiĞiM, SÜRE GELEN OLAYLAR KARŞISINDAKi TUTUMLARINI TETKiK EDEBiLDiĞiM iÇiN, GÖNÜL RAHATLIĞYLA ONAY VEREBiLiRiM...
yaw moderasyon bu dejavu38 girdi olaya sabah sabah, harbiden tırstım 1.nesilim ya bir tarafım tutuştu.

gaipten bir ses: korkma sen evladım sen egolarını kusmaya devam et saçma sapan başlık aç, ben koruyorum seni sallla değerlere,kutsiyete,sosyal ahlaka..kafana ne geliyorsa salla işte.

eyvallah abi.zaten bilgi desen sıfır bende biliyosun.yolda yürümeyi bile beceremem bu yaşa kadar.çocukluğumda maraziydi benim.babam hep döverdi

üüüüüüüüühhhüüü.
(bkz: tarafların moderasyonu tutması)
galatasaray ve fenerbahçe tarafını tutuyorlarsa kalbımızı kırarlar... * * *
formattan bihaber yazarımsıların doğru olduğunu düşündükleri önerme.

- sen sözlük formatı nedir bilmeyeceksin,
- yaptığın tanımlar subjektif olacak
- yazılarının çoğu forum tarzı yazılmış olacak
- bir şey bilmiyor olacaksın, paçavra yığınlarında çıkan köşe yazılarını tutup başlık yapacaksın ve çerezini alıp çıkardığın kavgayı seyretmeye başlayacaksın.
- noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmayı bile bilmeyeceksin.

ve ondan sonra da "moderasyon hep benim yazılarımı siliorrr" diye ağlayacaksın.

yapman gereken "hÂl bu sözlükte yazar olduğuna sevinmek"tir senin.
bal gibi ortadaki gerçek ,
sözlükteki kankalık olgusunun tezahürü.
garipsememek lazım onlarda insan fakat sinir bozucu durumlar yarattığı oluyor.
işine gelmeyen entryleri silen kafasına estikçe davranan moderatore söylenebilecek ifade. aziz yıldıvım ifadesi yüzünden entry silen kişinin tutumu. yaşanan olayları mizahi ve suç teşkil etmeyecek şekilde girenlerin başlıklarını acımasızca silen moderatorun davranış şekli.
çifte standartın allahını yapan moderatorun yaptıgı şeyi anlatan ifade.
örnegin aziz yıldırım isim ve soyismi aziz yıldıvım şeklinde yazılırsa entrynizin içinde silinir ve "aziz yıldıvım?" şeklinde bir mesaj alırsınız. fakat ey moderatorrr çifte standartını yüzüne vurayım yüksek izninle (#866548)
(bkz: sözlük dövüşü) * *
olur öyle şeyler dedirten durumdur. bir anlaşmazlık varsa illaki bir taraf mutsuz olur. bazen iki taraf da memnun olmaz, zor işlerdir bunlar, bir hakim olmak bir de hakem olmak...
not: entry'mi tekrar okuyunca "amma yalakalık yapmışım" gibi bir düşünceye de salabilen bir başlıktır aynı zamanda.
hukuka aykırı ve sözlük kaidelerine aykırı entryleri silebilirler fakat keyfi davranıp da entry silmeye devam ederlerse başlarının 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ile belaya gireceğinden emin olduğum taraflılık durumu.
kim ne derse desin son gunlerde kesinlikle inandigim durum.
besiktas fenerbahce macında salca nın besiktası tutmasıdır.
günbegün artan ve yazarlara karşı olan kişisel hislerine göre yaklaşım sergiledikleri halleridir.
(bkz: iyi pazarlar moderasyon)
Trol savunuculuğu var.