bugün

Led zeppelin in bonzonun uzun soloları olan bir şarkısı.
Herman melville in masterpiece si, Amerikan edebiyati okuyanlarin korkulu ruyasi edebi acidan olagan ustu zengin içerik ve bicime sahip bir 19. Yy Romani.

Roman kaptan ahabin,ungodly godlike man, moby dick adli bi balinaya fena sekilde kafayi takmasini isliyor ve ismail de ikisinin arasindaki avci ve av iliskisini anlatiyor. onun haricinde puritanism ve transcendentalism I sorgulaniyor.
bir balinayı anlatan roman.*
Herman Melville'in türkçeye 1951'de kazandırılan romanı.
herman melville in gerçek bir nefret ve intikam öyküsünü anlattığı romanı
yazarının sağlığında 50 kopyası satılmış kitap . ressamlarla aynı kaderi paylaşan yazarın yazdığı bana göre müthiş kitap.
ünlü dj moby'ye adını veren roman kahramanı beyaz balina.
19. yy'da melville tarafından kaleme alınmış hala dünyanın pek çok yerinde edebiyat lisans öğrencilerine okutulup okutulmaması konusunda profesorlerin muallakta kaldığı ağır ağır okunması gereken muhteşem roman.
toplamda 120 bolumden oluşur ve her bir bölümün başlığı açılsa yeridir.
melville in denizcilik deneyiminin eserdeki gerçekçi dile ve anlatıma yansıdığını görürüz.
bacağını yıllar önce moby dick'e kaptıran kaptan ahab'ın, tüm hayatını alacağı intikama adayarak kendini ve emrindeki bir gemi dolusu tayfayı ölüme sürükler ve öfke ile kinin yıkıcı etkilerini dev dalgalarla zihnimize işlemis olur.
moby dick

belki buyurum gunun birinde
derim kalinlasir korur içimi
sicak denizlerden buzlu sulara
yillarca bir üzgun balina

belki beni bir avlayan cikar
ahab zipkiniyla kanatir beni
binlerce mekik ve iplik sirtimda
diplere kaciririm katilimi

ta derinlerde o nefretiyle
ben kilifimla bas basa
ne guzel oluler agir agir
is bitip gemi batinca

kopuren dalgalar sessiz derinler
olu gemiciler hepsi dus
pekod'un pesinde kiyiya vurdum
kimseler beyaz demesin bana

(bkz: Baris Pirhasan)
melville in baslarda edebiyat cevrelerince anlasılmamıs, sonraları buyuk begeniyle karsılanmıs roman, basyapıttır.
güzel led zeppelin şarkısı. davulcu gelip ritim tutunca birden aklıma geldi yine, hüzünlendim.
türkçe: balina yarrağı.
bonzo üstadın yardırdığı eser.
insan okuyup bitirdikten sonra bile bu denli muazzam ve uzun bir eseri bitirdiğiyle gurur duyuyorken , bunu yazan adam acaba nasıl bir kafadaydı diye düşünüyor. ölmeden önce okunması gereken bir rorman.
Merville'in hayattayken sadece 12 adet satılmış olan romanı.