bugün

"olum amcalara pipini göster bakiim" versiyonu vardır. evlerden ırak..
+misafire hoşgeldin dedin mi?
-hangimiz misafir değiliz ki şu fani dünyada..
+koş çabuk hoşgeldiniz de elini öp bakayım çabuk... *
evin köpeğine ve kedisine bile yurdum insanı tarafından dayatılmaya çalışılır bu. çok ciddiyim.
(bkz: teşekkür et amcana)
(bkz: güle güle de arkadaşına)
genelde sessizce yanınıza yaklaşarak anne tarafından söylenir. hayır cevabını alan anne devamında ayıp olur bir merhaba de bari olmaz şeklinde devam eder ve son olarak hadi hadi nidalarıyla yanınızdan uzaklaşır. ihale üzerinize kalmıştır.
asosyal gençleri kasan sorudur. hoş değil tabi salona bir dalıyorsun 15 kişiyi öpüp geri çıkıyorsun. sadece ''hoşgeldin'' demekle bırakmıyorlar ki adamı!
görsel
Lan tatil yapalım diye geldiğim memleketimde hergün duymaktan bıktığım söz. Sanki bana geliyorlar ak. Babaannemin halasının kızı ve damadına hoşgeldiniz demek zorunda mıyım anne?
(bkz: ergenler rahatsız)
''Aferin oğlum sen de adam olacaksın bir gün'' sözüyle devam eden baba baskısı..
özellikle sevmediğini bile bile ana babanın misafir geldiğinde arıza çıkarmasına neden olan sözdür.
Nereye saklanırsan saklan, "anne" denen canlının hoşgeldin demediğini bilip ansızın yanına gelerek söylediği sözdür.
çocuk olmaktan nefret ettiğim repliktir.
+ hoşgeldiniz amca..
- hosbulduk bu kim hayriye?
+ ben siktirip gidiyim...
misafirlerle bilindik aptalca diyalogların günümüze kadar gelmesine neden olan,anne terörünün giriş cümlesidir.
çocuğun özgüvenini ve karar alma mekanizmasını yerle bir eden ebeveyn sözü.
herkesin içinde annenin söyledigi ve sizi gıcık eden cümledir.
Hala kaldı mı bu cümleyi kullanan aileler dedirten sözcük öbeğidir.
- oğlum misafira hoşgeldin dedin mi?
+ ohoo amına bile koydum, muhabbetin dibine vurduk.
annelerin favori cümlesidir. hayır bir de bunu size sorarken misafir zaten duyar.
+misafire hoşgeldin dedin mi oğlum?
-ya bırak hoşgeldini pipimi ne zaman göstercem onu söyle..
+...

(bkz: göster oğlum amcalara pipini)
bi gün atarlanip dicem hos gelmediniz sizin yuzunuzden koltuğa uzanıp rahat rahat tv izleyemiyorum siz burda oldugunuz için kasiliyorum keşke gitseniz..
bana sorulduğu takdirde demedim baba demedim. anti sosyal kişilik bozukluğum var baba. misafirden korkuyorum baba. şeklinde fevri bir cevap alınacak sorudur.
çocukluğumuzda gönlümüzü bulandıran sorular silsilesinden sadece biri.
birde misafirlerin yanında söylenir ki hayattan soğuma sebebidir net.
misafirin elini öpme sebebidir.