Yaşadığı dönemde Aşırı sağcı demir muhafızlar hareketini desteklemiş rumen filozof.
(bkz: corneliu zelea codreanu)
adam ciddi ciddi yasamis!
dinsel inanclar ve dusunceler tarihi serisini zorunlu olarak okuyorum fakat bu bana bir eglence oldu.
okudugum her satir, her baslik beni bilgiye oyle doyuruyor ki tesekkurler eliade!
şamanizm kitabı okunmalıdır. ayrıca bir de romanı var. bu adam harbiden yaşamış..
1907-1986 yılları arasında yaşamış, ünlü din tarihçisidir. rumence, ingilizce ve fransızca dillerinde yazmış olan eliade'ın 50'yi aşkın kitabı vardır. türkçe'de yayınlanmış kitapları;

(bkz: imgeler simgeler)
(bkz: kutsal ve dindışı)
(bkz: dinin anlamı ve sosyal fonksiyonları)
(bkz: ebedi dönüş mitosu)
(bkz: matmazel christina)
(bkz: dinler tarihi sözlüğü)
(bkz: mistik öyküler)
(bkz: mitlerin özellikleri)
(bkz: şamanizm)
(bkz: yaşlı adam ve bürokratlar)
(bkz: bengal geceleri)
(bkz: iki tuhaf öykü)
(bkz: asya simyası)
(bkz: babil simyası ve kozmolojisi)
(bkz: dinsel inançlar ve düşünceler tarihi)
(bkz: dinler tarihine giriş)
(bkz: demirciler ve simyacılar)
(bkz: mistik hint erotizmi)
(bkz: zalmoksis ten cengiz han a)
hayranları arasında ilber ortaylı'da bulunduğundan yazdıklarına muhakkak bir göz atılması gereken din tarihçisi.
dinler tarihine giriş kitabıyla mevzuya dair ciddi bir temel anlatım yapan zat-ı muhterem.
bir din tarihçisi olmanın ötesinde harika romanlar yazmıştır. mistik öyküler, yaşlı adam ve bürokratlar ve bengal geceleri başta gelenlerdir.
francis ford coppola'nın 'youth without youth' filmi eliade'nin 'yıldırımla gelen gençlik' isimli öyküsünden uyarlamadır.
dinsel inanışlar ve düşünceler tarihi isimli muazzam bir eseri bulunmaktadır.
şamanizmi olağanüstü bir derinlikte serimlemiştir. şaman olmayıp batılı bir akademisyen olarak konuya bu denli vakıf olabilmesi ve dışa tamamen kapalı olan sonsuz derinliği olan büyülü bir dünyayı bu kadar açık seçik anlatabilmesi sebebiyle önünde eğilmek boyun borcumuzdur.
1907-1986 arası yaşamış ünlü romen din tarihçisi ve düşünürü. daha ayrıntılı bilgi için;

http://tr.wikipedia.org/wiki/Mircea_Eliade