(bkz: Mircea Eliade)
Orjinal isim: Histoire des croyances et des idées religieuses
dinsel'in olduğu yerde düşünce olmaz.
22 yıldır hayattayım. benim dinsel inançlarım ve düşüncelerimin tarihi bu başlığa entry olarak girilebilir.

şuuru sahibi olana kadar. allah baba yakar evladım dediler. ergen oldum allah her yerde dediler. genç oldum. 31'in günah sayılmasını hala anlamıyorum. dinin en güzel yanı kötü yanlarını saymak. bir güzel yanı da tövbe etmek. bugün burada götümden konuşarak edindiğim egosal tavana rağmen ileride gayet başarılı bir dindar olacağıma inanıyorum. bisikleti tanrıdan istemek yerine bisikleti çalıp tanrıdan af dilemek ilk okuduğumdan beri bana mantıklı gelmiştir. bilmem kaç trilyon insan bilmem kaç trilyon tanrıya inanmış. eğer bu kadar çok insana bu kadar çok tanrı düşüyorsa o zaman her kesin tanrısı kendine. zaten eğer bu oyunun yazarı tanrı adında biriyse ' dur birazda allah diyeyim sonra sözlük bağnazları tanrıya söversin tabi allah desene yiyorsa şeklinde girişirler' / üzüntü,yıkım vs gibi olumsuzlukların biz oyuncuların doğaçlaması olduğunu düşünmek isterim. aksi takdirde kimse allah'ı meşru kılamaz. he diyelim ki bilmem kaç yaşındaki dünya da bir tek canlı dahi kendi varlığının ispatında bulunabilsin o zaman oruç tutmam. he yine biri bana desin ki oruç tut yoksa cehenneme gidersin o orucu tutmam. diyeceksiniz ki ne alakası var. evet hiç bir alakası yok. ve ben buna benzer alakası olmayan milyonlarca şey söyleye bilirim size. inançlı olmak size sadece korkulardan kurtulmayı gösterir. inançsız olmak kendi korkularınızı yaratmayı...
ot çeken şakirtleri de bizlere tanıştırmıştır.
(bkz: her canlı ölümü tadacaktır)

allah a inanan da inanmayanda bu ayeti ölerek doğrulayacaklar dır şimdiye kadar ölen insanlar bu ayetin ne kadar da doğru olduğunu göstermiyormu ?

allah bütün inananlara hayırlı huzurlu ölümler nasip etsin .

inanmayanlara da zihin açıklığı basiret açıklığı kalp gözü açıklığı ve yumuşaklığı ve tabiki temizliği nasip etsin .

sonuçta ölümde gercekte var inanmayanlarda varlar üstelik kendi hayatlarının baş rolünde .

zamanda hızla geçer tik tak tik tak tik diyerekten .