bugün

türkiye'nin en genç yaşta profesör olma rekorunu elinde bulunduran, nişantaşı'nda kendi adına bir sokak ve apartman bulunan dedesiyle aynı isme sahip, şimdilerde istanbul ticaret üniversitesi'nde ders veren, bolca tarih kitabı bulunan mason kişi.

(bkz: zincirleme isim tanımlaması)
türkiye'nin en geç profesörü olup bu ünvanı 35 yaşında almıştır.

çeşitli dönemlerde dış işleri bakanlığında danışmanlık yapmış olup tarih, iktisat, ilahiyat gibi alanlarda hizmet etmiş biridir.

bir babanın ne kadar fedakar olabileceğinin en güzel örneğidir. down sendromlu kızı nazlı öke'den sonra hayatının değiştiğini, her şeyden uzaklaşıp kızının vesilesi ile kurduğu yaralı ceylanlar derneğinin de öncüsüdür.

ayrıca 47. kromozom adında bir kitabı da vardır.

zengin, aristokrat ve kabul ettikleri gibi mason bir aileden gelmesine rağmen hayatında çok büyük acılar çektiğini kendisi linkteki röportajda anlatıyor.

boğaziçi üniversitesi'nde bir söyleşisine katılmıştım.

entelektüel denilen kişi kimse mim kemal öke o kişidir.

cambridge'li zaman dervişi...

https://www.youtube.com/watch?v=q_Z2AnS5Akg
bir zamanlar avrupada aynen tarkan filmlerindeki gibi kıyafetle dolaşırdı...
saç ektirmişliği vardır.
ozel televizyonlarin yeni yeni turedigi yillarda show tv'de 'haydi bastir' isimli bir yarisma sunardi.ekrandaki her dijital petek bir soruyu temsil ederdi ve petekler arasi baglanti yapilmaya calisilirdi.boyle biseydi iste..
1884 - 1955 yılları arasında yaşamış olan tıp profesörü, istanbul doğumludur. nişantaşında adını taşıyan bir cadde mevcuttur.
mason olmayan bilim adamıdır. hatta muhafazakardır.

çok genç yaşta profesör oluşu da ilginçtir. mm kemal öke'yi dedesi gibi mason zanneden, mason üniversite hocaları onun profesörlüğe uzanan sürecini hızlandırmıştır.
(bkz: aydin milas soke)
kızının down sendromlu olarak doğmasının tanrının kendisine verdiği bir ceza olarak düşünen ve kendi tabiriyle bu durumdan sonra çok bocalayan uygarlık tarihi profesörü ve kızı sayesinde afrika dansları uzamanı olan mümtaz şahsiyet.kızıyla kopmaz bağları bize ve baba kızlara ayrı bir ufuk açarak ideal aile ilişkilerini yeniden sorgulatıyor.hocam Allah nazlı hilalinizi hiç batırmasın.

--spoiler--
"Nazlı doğduğunda çok bocaladım. Ben ki içki içmeyen adamım, beni Nişantaşı'nın köşelerinde viski şişeleriyle bulmuşlar! (Gözleri doluyor) Özel hastanede, doktorun söylediği şu sözler baba Mim Kemal Öke'nin zihninde hâlâ: "Doktor bağışıklık sisteminin zayıf olduğunu söyleyerek 'Camı açık bırakın, hallolur (ölür)' dedi."
--spoiler--

http://www.egitimhaberim....anin-ornek-mucadelesi.htm
Türk Kurtuluş Savaşı’nda Isparta’da ağır yaralılar için Kızılay Hastanesi’ni kurdu. Atatürk’ün ölümüne kadar onun sağlığı ile yakından ilgilenmiştir. (1884-1955, istanbul)
mason bilim adamıdır. hatta üstad masondur. şey diye bir bahane var lan. neymiş dedesi masonmuş da, hocalar bunu da mason sanıyormuş da bu adam da çabuk yükselmiş kariyer basamaklarını. lan masonluk bu kadar rastgele bir şey mi amk, dedesi masonsa bu da masondur diyip profesör mü yapılır lan biri?
1955 yılında istanbul'da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan ÖKE, 1973 yılında Robert Koleji'nden mezun olduktan sonra ingiltere'ye giderek, Cambridge'de iktisat ve Tarih Fakültelerini bitirdi. Sussex (MA.), Cambridge (M.Phil) ve istanbul (Ph.D.) üniversitelerinde uluslararası ilişkiler ihtisası yaptı. ihtisas sonrası Birleşmiş Milletler'de görev aldı.

Türkiye'ye dönüşünün ardından Türk dış politikası tarihine ilişkin araştırmalarını sürdürmüş olan ÖKE, Boğaziçi Üniversitesi’nde 1984'te doçent, 1990'da profesör oldu. Hem yazılı hem de görsel basında güncel siyasi gelişmeleri değerlendiren ve ingilizce, Arapça ve Urduca olmak üzere Türk dış politikası alanında 14 kitabı olan ÖKE'nin ayrıca üç de romanı bulunmaktadır.

Birleşmiş Milletler (1979) ve TRT'de (1983-89) danışmanlık yapmış olan Prof. Dr. Mim Kemal ÖKE, evli ve iki çocuk babasıdır
çok tatlı insanlar katagorisindedir. eski istanbul beyefendilerinden .*
kendisi mason degildir ancak babası veyahut dedesi mustafa kemal in bas doktoruydu ve olumuyle ilgili olan komplo teorilerine karısmıslıgı da vardır.
(bkz: beni türk hekimlerine emanet ediniz)
atatürk vefat ettiğinde gözlerini kapatan* doktordur.