bugün

türkiye'nin en genç yaşta profesör olma rekorunu elinde bulunduran, nişantaşı'nda kendi adına bir sokak ve apartman bulunan dedesiyle aynı isme sahip, şimdilerde istanbul ticaret üniversitesi'nde ders veren, bolca tarih kitabı bulunan mason kişi.

(bkz: zincirleme isim tanımlaması)
bir zamanlar avrupada aynen tarkan filmlerindeki gibi kıyafetle dolaşırdı...
(bkz: aydin milas soke)
saç ektirmişliği vardır.
ozel televizyonlarin yeni yeni turedigi yillarda show tv'de 'haydi bastir' isimli bir yarisma sunardi.ekrandaki her dijital petek bir soruyu temsil ederdi ve petekler arasi baglanti yapilmaya calisilirdi.boyle biseydi iste..
1884 - 1955 yılları arasında yaşamış olan tıp profesörü, istanbul doğumludur. nişantaşında adını taşıyan bir cadde mevcuttur.
çok tatlı insanlar katagorisindedir. eski istanbul beyefendilerinden .*
mason olmayan bilim adamıdır. hatta muhafazakardır.

çok genç yaşta profesör oluşu da ilginçtir. mm kemal öke'yi dedesi gibi mason zanneden, mason üniversite hocaları onun profesörlüğe uzanan sürecini hızlandırmıştır.
kendisi mason degildir ancak babası veyahut dedesi mustafa kemal in bas doktoruydu ve olumuyle ilgili olan komplo teorilerine karısmıslıgı da vardır.
(bkz: beni türk hekimlerine emanet ediniz)
kızılderili dansı ile down sendromlu çocukları eğlendirmeyi onlara mutluluk vermeyi hedefleyen bilim insanı. kendi kızı da down sendromludur. bu dans ile bir dünya turnesi de planlamaktadır. ilginç ama gerçek.
1955 yılında istanbul'da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan ÖKE, 1973 yılında Robert Koleji'nden mezun olduktan sonra ingiltere'ye giderek, Cambridge'de iktisat ve Tarih Fakültelerini bitirdi. Sussex (MA.), Cambridge (M.Phil) ve istanbul (Ph.D.) üniversitelerinde uluslararası ilişkiler ihtisası yaptı. ihtisas sonrası Birleşmiş Milletler'de görev aldı.

Türkiye'ye dönüşünün ardından Türk dış politikası tarihine ilişkin araştırmalarını sürdürmüş olan ÖKE, Boğaziçi Üniversitesi’nde 1984'te doçent, 1990'da profesör oldu. Hem yazılı hem de görsel basında güncel siyasi gelişmeleri değerlendiren ve ingilizce, Arapça ve Urduca olmak üzere Türk dış politikası alanında 14 kitabı olan ÖKE'nin ayrıca üç de romanı bulunmaktadır.

Birleşmiş Milletler (1979) ve TRT'de (1983-89) danışmanlık yapmış olan Prof. Dr. Mim Kemal ÖKE, evli ve iki çocuk babasıdır
atatürk vefat ettiğinde gözlerini kapatan* doktordur.
kızının down sendromlu olarak doğmasının tanrının kendisine verdiği bir ceza olarak düşünen ve kendi tabiriyle bu durumdan sonra çok bocalayan uygarlık tarihi profesörü ve kızı sayesinde afrika dansları uzamanı olan mümtaz şahsiyet.kızıyla kopmaz bağları bize ve baba kızlara ayrı bir ufuk açarak ideal aile ilişkilerini yeniden sorgulatıyor.hocam Allah nazlı hilalinizi hiç batırmasın.

--spoiler--
"Nazlı doğduğunda çok bocaladım. Ben ki içki içmeyen adamım, beni Nişantaşı'nın köşelerinde viski şişeleriyle bulmuşlar! (Gözleri doluyor) Özel hastanede, doktorun söylediği şu sözler baba Mim Kemal Öke'nin zihninde hâlâ: "Doktor bağışıklık sisteminin zayıf olduğunu söyleyerek 'Camı açık bırakın, hallolur (ölür)' dedi."
--spoiler--

http://www.egitimhaberim....anin-ornek-mucadelesi.htm
aynı adlı dedesi atatürk'ün doktoru olan profesör. zamanında show tv'de haydi bastır adında yarışma sunmuşluğu da vardır.
Cambrigde üniversitesi mezunu, tarih alanında uzmanlığının yanı sıra, Uluslararası ilişkiler disiplini içersinde hatırı sayılır bir yeri olan bugünlerde yapmış olduğu akademik çalışmalardan daha ziyade down sendromlu kızı ile gündeme gelen akdemisyen.
ataşehirde ağaoğlunda ikamet eden, kredi kartlarında örnek isim soyisim kullanılan zat-ı muhteremdi.
mason bilim adamıdır. hatta üstad masondur. şey diye bir bahane var lan. neymiş dedesi masonmuş da, hocalar bunu da mason sanıyormuş da bu adam da çabuk yükselmiş kariyer basamaklarını. lan masonluk bu kadar rastgele bir şey mi amk, dedesi masonsa bu da masondur diyip profesör mü yapılır lan biri?
msutafa kemal atatürk'ün hem doktoru hem de mason localarına yerleştirdiği ajanıdır.
nazlı'sına olan aşkı dillere destan olan profesör.
http://www.youtube.com/watch?v=-bEBl8Kbh9Q
1930-1932 tarihlerinde masonların büyük üstadlığını yapan kişidir.

edit: adamlar kendi sitelerinde mason olduğunu göstermiş bizimkiler mason değildir diyor.

http://www.mason.org.tr/?page_id=185
mustafa kemal atatürk'ün öldürülmesinden sorumlu kişilerden biridir.
tek adam kitabında şevket süreyya' nın, atatürk' ün hastalığı sırasında sadece bir defa bahsettiği doktor.
atatürke farkedilmeyen miktarlarda zehirler vererek öldüren kişi olma ihtimali yüksek insan.
atatürk'ün doktorudur, döneminin büyük bilim adamları arasında olduğu söylenilir, nurhan atasoydedesi aracılığıyla tanışmıştır kendisiyle, yine nurhan atasoyun dediğine göre kendisi çok vatansever birisiymiş, sahra hastanesinde röntgen'in zararını tahmin edemediği için üç parmağını kaybetmiştir.

torunuyla aynı ismi taşır ayrıca.
elimde bir kitabı var ve henüz okumadım. ancak çok merak ediyorum içinde neler yazılı. ah şu üşengeçlik.