bugün

Hitler veya faşizmden ayrı olarak kendi milletini sevme durumuna türk milliyetçiliği denir.
bana göre şu sıralar savunulması gereken görüş. çünkü böyle giderse kürtler özerkliğini açıklayacak. hep darda olunduğunda hatırlanıp düzlüğe çıkıldığında unutulan görüştür. kesinlikle ırkçılıkla karıştırılmamalıdır. milliyetçiliği abartıp ırkçı olanlar vardır ancak her milliyetçi, ırkçı değildir. milliyetçi, yurdunu sever ve milletinin gelişmesi için çabalar. milliyetçi, ordu gereçlerinin %100 türk malı olmasını ister. milliyetçi, kendi değerlerini sahiplenir. dilini, tarihini korur. milliyetçi, ağır sanayiye geçip çağdaş ülkeler düzeyine çıkmayı amaçlar. neden bizim kendi otomobilimiz, cep telefonumuz olmasın ki? bunu hep birlikte başarabiliriz.
türk kültürüne katkının adıdır efenim! bilimdir -irfandır!
Ümmetçilik değildir.
türkiyede büyüyen bazı gerizekalı gençlerin, geçmişinde tarihinde kendi ırkının bi sikim yapmamış savaş kazanmamış kahramanları liderleri olmayan sikik milletlerdeki insanların yazdığı kitapları okuyup, etkilenerek kötülediği kavramdır millietçilik. size atatürkte fazla milliyetçilikte, tabi hazır bi ülkeye cumhuriyete kondunuz hepsi bu yüzden amsalaklar sizi.
atatürk ve benzeri birkaç iyi niyetli insanı tenzih ederek, bu görüşü benimseyen insanlar aptaldır.
yeni bir modelde yeniden doğabilir. mhp kesinlikle chp'nin peşine takılmamalı. bahçeli şovenist söylemlerden vazgeçip mhp'yi liberal bir politikayla kent milliyetçiliğinin yüzü yapabilir. mhp değişebilir.
her insanın bir milliyeti vardır. insan milletiyse gurur duymazsa asla huzur bulamaz. memleketi, milliyeti olmayan modern insan gördüğünüz gibi yalnızdır. savaş insanın ruhundadır. insanları bir araya getirir. savaşı tasvip etmiyorum. yaşadığımız savaşlar manevi temizliğimizdir. bunları vahşilik olarak adlandıramayız. milletimizle gurur duymalıyız. kimliksiz insan huzur bulamaz.
bazı veledi zinalar tarafından anlamı kaybettirilmiş bir olgudur.

hitler milliyetçiydi diye milliyetçiliğe bok atmak, stalin komünistti diye komünizme bok atmak gibidir.
hala ve hala "ayyy kimliksiz vatansız it öhhhjj böhjhjkj " diyenlerin desteklediği ideoloji .
bikere şunu demek lazım ki : asıl kimliğimiz vatanımız dünya . biz bu dünyayı ortakça paylaşıyoruz .
hala da "ırksiz yee" diyenlere de söyleyecek olursam aslında ingiliz , italyan , türk vb . gibi ırklar yoktur dünya da belli başlı ırklar vardır bu ırkların türevleri de vardır . bir ırk oluşursa başka ırklardan harmalaya harmalaya oluşur .
mesela latin ırkı vardır italyan , ispanyol , portekizli , fransız , brezilyalı , arjantili vs . latin ırkından türemiştir . yani bu saydıklarım bir ırk değil bir ırktan türemiştir ve hepsi de aynı ırkı paylaşır .
iskandinav bir ırktır . norveçli , isveçli , izlandalı , estonyalı , danimarkalı bu ırktan
türemiştir .
abd , kanada vb . gibi ülkeler kozmopolittir yani öyle ülkelerde her ırktan insan bulabilirsiniz .
orta amerika'da ve karayiplilerse ise hispanik ırkı vardır önce dediğim gibi başka ırklardan harmalana harmalana oluşmuştur . hispanik ırkını da meksikalılar , porto rikolular , kübalılar , dominikliler vs . oluşturur.
hadi aldın mı cevabını?
hangi milletin milliyetçisi olursa olsun bu insanlara gereksiz bir gerginlik ve saldırganlık yükleyen düşünce biçimi.

neden acaba ? fikirlerini savunacak olan argümanların günümüz şartlarında yetersiz ve saçma kalmasından dolayı içlerine sindirememelerinden dolayı mı ?

zekayla ters orantılıdır.
irkciliktan zerre farki olmayan dusunce bicimi. sirf insanlari kendi secimleri olmayan daha dogmadan once belirlenmis bir farklilik sonucu gruplandirmak isim vermek ve sirf bu ozellikleri yuzunden onlari tanimadiginiz halde onlardan nefret ediyorsaniz yada onlari seviyorsaniz siz ikiyuzlu bi irkcisiniz. lisedeyken felsefe hocam "yuzuklerin efendisi" eserinin milliyetcilik duygusunu alt etmis bir eser oldugunu soylemisti anlamamistim. yakin zamanda tekrar bu gozle izledim sanirim anlamaya basladim. birey veya grup gozeten hic bir amac iyi olamaz aslolan insanliktir ve ugruna calisilmasi gereken tek sey uzerinde bulundugumuz dunyadir.
kendi mensubu olduğu ırkın değerlerine, kültürüne, diline sahip çıkmak, korumak ve sevmektir. kökenine bağlı olmak, tarihine sahip çıkmak, atalarının kendilerine miras bıraktığı topraklara olan vefa borcunu ödemektir. ' ben dünya vatandaşıyım ' deyip kenara çekilmek kolay. bugün bir şekilde toprağım, memleketim diyebileceğimiz bir yer varsa bu şehitlerimizin kanı sayesindedir. o insanlar mecbur değildi sen bu topraklarda keyfince yaşa amerikan, rusya o bu ülkelerin köpekliğini yap diye. kendini vatansız ilan eden istediği yere gidebilir. nasılsa kendileri için pek farketmiyor. bırakın da bu ülke sevip atalarına vefa duygusu olanlara kalsın.
üzerinde yaşadığın toprağı, dalgalanan bayrağını, milletinin insanını sevmek, korumak, kollamaktır.

Bunu ırkçılığa, faşistliğe dökenin aklından şüphe ederim. Bir insanın milletini sevmesinin neresi garip olabilir? Soysuzluk yaptığınız..
asla bir ırkçılık değildir.
ırkçılığın pofidikleşmiş hali. küçükken boka abes kaçmaması için kaka derdik ya o hesap işte. tabi kalın kafalı andaval milliyetçiler bunu anlamaz, anlamak istemez.
mensup olduğun ırkı sevmek ve onun yararı için çalışmaktır milliyetçilik. daha ötesi yoktur bunun. milliyetçi bir insanı kürt,alman,hint v.s. olduğu için yargılamaz. onların kendi ırkına göre izledikleri politikaya aynısıyla cevap verir. kalıcı bir dostluk ya da düşmanlık yoktur sadece değişen şartlara göre değişen ilişkiler vardır. o yüzden milliyetçilik yapan bir insanı sırf türk olduğu için övünüyor diye faşist, kafatasçı gibi aptalca suçlamalara maruz bırakmak daha büyük bir aptallıktır. herkes kendi ailesini sever değil mi ? olay kısaca budur. sen kendi aileni seversin. ama diğer ailelerin varlığını kabul edersin ama öncelik kendi ailenin çıkarlarırı ve iyiliğidir.
ilber ortaylı meseleyi şöye özetliyor;
"türk olmayan 'ben türk değilim' diye bilir. kendi kimliğini rahatlıkla söyleyebilir. ama birisi kürtüm diyecek diye ben türklükten çıkmam."
toplumlaşma, birliktelik için çok gerekli bir fikir akınıdır. Tabi "her türlü milliyetçiliği ayaklarının altına alanlar" da mevcut.
Refahı artırmak, eğitimde kafa ve kalp bütünlüğünü temin ederek, ahlâklı, faziletli, liyakatli yeni nesillerle çağımızla hesaplaşmayı başarabilmekti...
Lakin gel gör ki kavgalara itilen, sloganlara esir edilen bir kuşaktık biz.
Anlamadığım bir olgudur. Yok yani sanki doğmadan 1 dk önce önünüze dünyada ki tüm milletlerin listesi geldi sizde kendi kararınızla birini seçtiniz bu yüzdende seçiminiz konusunda üstünlük taslıyorsunuz.
Vatanını,milletini,dinini seven insanlara denir.
"Dünya'nın bir bütün ve tek parça olduğunu anlamayıp, milliyetçiliği, sınırları, orduyu yücelten toplumlar, öldürmeye ve ölmeye devam edecek ve hiç bir zaman huzurlu olamayacaklar.."

şevki orhan

saygılar...
milliyetçilikle ırkıçılık arasında çok ince bir çizgi var bence ancak bu savaş zamanı ve kargaşa zamanı hep kaybolur kavramlar iç içe geçer. yani milliyetçilikle ırkçılık arasında zaman, yer ve mekan farklı vardır. vakti geldiğinde her milliyetçi ırkçı olur.
(bkz: neden kendinden başlamıyorsun delikanlı)

Kimse kimsenin milletine olan sevgisine karışamaz.
Efendimiz sav. Buyurdular;
Kişi kavmini sevmekle suçlandırılamaz.kavminin efendisi, kavmine hizmet edendir.vatan sevgisi imandandır.
bilimsel araştırmalarda ortalama iqsu 80 çıkan ortadoğuluların nefret ettiği ama aslında ülkede baş savunucusu olan ideoloji. buradan baktığımızda aptallık olduğu doğru, çünkü türkiye'de en çok kürd halkında yaygın. öte yandan avrupa'nın en modern ülkelerinde yaygın hatta iktidarda olan görüş olduğundan önerme çöküyor. beyinsiz olmanız genetik bir bozukluk yani ideolojik değil.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar