bugün

entry'ler (880)

ümit karan

Saha dışında da golcü futbolcuydu.
görsel

volkan demirel ve ümit karan ın pişti olması

Ümit Karan'ın, msn üzerinden çapkınlık yaparken alınan görüntülerinin kırpılmasıyla oluşturulmuş çakma piştidir.
görsel

bir gün whatsapp a girmemek ve hiç mesaj gelmemek

(bkz: geronimo türkçesi)

kadir mısıroğlu

giydiği festen dolayı beynine kan gitmediğini düşündüğüm sözde tarihçi.

ygs 2016

yalnızca "ygs 2015'ten kolay olduğu" görüşüne vardığım sınav. insan geçen yılla karşılaştırınca bu sınav epey kolay geliyor ancak bunda da türkçede çelişkili, sosyalde zor sorular vardı. matematikte de çok sayıda problem sorusu vardı. bir de yine iptal edilip edilmeyeceği tartışmalı sorular var. her yıl iptal edilen sorular oluyorsa sınavda ne diye zamanımızı çalıyorsunuz bu yanlış sorularla? o zaman 55 tl (geçen yıl 50 tl) almayın sınava gireceklerden. uzmanlarınız, uzman değil demek. siz yine de türkçeden ve coğrafyadan birer soru iptal edin de netim, puanım ve sıram artsın.

bir de sınava uzun süre oturmanın zararlarından söz eden bir paragraf koymuşlar ki başka türlü taşak geçilemezdi bizlerle.

ota boka akp yi suçlamak

akp; suçlu değil, sorumludur ve bu millete hesap vermek zorundadır. kaç yıldır tek başına iktidarda olup da ülkedeki sorunlardan yakınan da akp. kimse çomak sokmadı yaptığınız hiçbir şeye. hâlâ mağdur, hâlâ mağdur...

ygs nin tekli yıllarda zor çiftli yıllarda kolay

ygs 2011, matematikteki şifrelemeyi bilenler için zor olmayan sınavdı.

ygs 2016 türkçe soruları

geçen yıl beş şık arasında kaldığımız soruları göz önünde bulundurursak ilköğretim düzeyindeki sorulardı.

ygs 2016

ygs 2015'e göre oldukça kolay olan sınavdır.

ygs deki anlatım bozukluğu soruları

yanılmıyorsam nesne/dolaylı tümleç eksikliğinden kaynaklanananlatım bozukluklarıydı. birinde nesne, öbüründe dolaylı tümleç ya da her ikisinde de nesne/dolaylı tümleç eksikliği vardı.

tanım: öge eksikliklerinden kaynaklanan anlatım bozukluklarıdır.

feminist

(#31692961)

feminizm

geçen yıl "müsait", bu yıl da "kadın" sözcüğünün tanımı üzerinden imza kampanyası başlatanların görüşüdür.

https://www.change.org/p/...=share_twitter_responsive

bunlar, türk dil kurumunu "oturduğu yerden, kafasına göre tanım yazan" bir kurum sanıyor sanırım. eve temizliğe ya da yemek yapmaya gelen kadına "kadın" denmez mi? "hizmetçi bayan geldi." demek yerine "kadın geldi." denince buradaki "kadın", "hizmetçi bayan"ın yerini tutmaz mı? toplumumuzda "kadın tutmak" diye bir şey yok mu? bunlar da sanıyor ki tdk, kadınlara "hizmetçi bayan" demek istiyor. bunlar bu kafayla "kadın hakları"nı falan savunamaz.

bunlar, bu gidişle andre moritz'e de tepki olarak imza kampanyası başlatır: https://twitter.com/andre...status/297433792237408256

moritz; yanlış anlaşıldığını, ev işlerine yardımcı olmak için yardımcı bir kadın aradığını belirtmişti daha sonra.

gece gece çiğ köfte yemek

yatağa sıçırabilir.

zu

özellikle transfermarkt'taki "dedikodu kazanı"nda sık sık karşılaşılan, almancada yönelme durum eki [-(y)/(n)e, -(y)/(n)a] görevindeki sözcük.

örnek: arda turan zu barcelona?

transfermarkt'taki kullanımında tümcenin sonunda soru işaretinin olması; bizde, soru edatı kullanılmadan soru sorulmasına benzer.

örnek: arda turan, barcelona'ya (mı?)...

ygsnin açıklandığı gün dinlenecek şarkı

1) göksel - acıyor
2) gönül akkor/emel sayın/ışın karaca - tanrı'm beni baştan yarat
3) müslüm gürses/adnan şenses - neden saçların beyazlamış arkadaş ("allah'ım! bu dünyaya ben niye geldim?")
4) orhan gencebay - batsın bu dünya
5) nuri alço - tecavüz müziği

aydilge nin memeleri

bir erkeğe göre büyüktür. haydi, çıkın bakalım anlatım bozukluğunun içinden!

1) herhangi bir erkeğin beğeni duygusuna göre mi büyüktür?

2) 1 (bir) erkeğin beğeni duygusuna göre mi büyüktür? (gerçi bu, anlatım bozukluğu sayılamaz ancak anlamı genişletir.)

3) herhangi bir erkeğin memelerine göre mi büyüktür?

noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakmak

(#31683783)

noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakılır

kesme işareti, bu kural dışındadır.

hayko cepkin

otuz sekiz yıl önce bugün, istanbul'da dünyaya "göz"ünü açmıştır. gözün kör olmasın, e mi! var olan tek göz de giderse vay hâline hayko...

aydilge nin memeleri

sesim, memelerim, yüzüm, memelerim; kendisinkilerden iyidir.

uyarı: aydilge'nin karşı cinsi. artık aydilge'yi hangi cinsiyetten görüyorsanız...

düzenleme: (#31683779) üzerine:

"sesim, memelerim, yüzüm, 'vücudum'..." olacaktı. :)