bugün

bir atatürk ilkesi.
Devri geçmiş bi ilke kuşkusuz..
bir altı ok ilkesi.
Bu çağda azala azala bitmesi gereken hödü kesinlikle şüphesiz..
Milliyetçilik, Sinan oğan'dır.
Devlet Bahçeli'dir.
Son anda yan çizmesin kaçmasın diye eteklerinden tutup kalmasını sağladığınız Sinan oğan'ın kadın hali olan Meral Akşener'dir.

10 yıl sonra milliyetçilik kaynağı Türklük tartışmasından değil de Kürt Arap Afgan Afrika tartışmalarından çıkacak ve Türkler "bir dakika kardeşim, bu devletin kurucu unsuru biziz" bile diyemeyecek.
15 yıl sonra azınlık hakları diye Avrupa kapılarında ağlayan Türkler olacak.

Tabi bizim gibi ırkçılar (!) Geberdiği için o günleri biz göremeyeceğiz.
CHP Milliyetçi politikalar hariç bence başka güzel şeyleri söylememi insanlar anlamıyor ve bizde umutlanıyoruz.
küçüklüğümden bende kalan.
milliyetini sevmek.
Milliyetçilik, Atatürk ilkelerinin bir parçasıdır. Altı okun bir parçasıdır.
''Biz doğrudan doğruya Türk milliyetçisiyiz ve ilhamlarımızı doğrudan hayattan alıyoruz.'' Başbuğ Atatürk
''Milliyetçilik, milleti olmayanlar için faşizmdir.'' Atsız Ata
görsel
görsel
görsel
altı ok'un bir ilkesi.
altı ok'un içindedir.
Türkiye de maalesef son 10 yılda içi boşaltılan bir kavram. Artık “ümmetçilik” halini almıştır.
(bkz: vatanını en çok sevene en pis işi yaptırırlar)

herkes vatanını sever ve sevmeli. Ancak kör ideolojilerin oyuncağı olmamalı.
milliyetçilik, milletini sevmektir.
Boş işler.

iyi insanlar ile harman olun.
Herkesçe doğru anlaşılıp,uygulandıgı taktirde bu zorlu günleri atlatabileceğimiz tek kurtuluş meşalesi.Tıpkı M.Kemal'in Türkiye Cumhuriyetini kurdugu gibi.
milliyetçilik dünya türk olsun değil türkiye cennet olsun anlayışı ile benimsenip. yurdunu, milletini özünden çok severek hizmet etmekle olur.ne yazık ki sağ çomarlardan daha tehlikeli sol çomarlar(yada komunist fikirliker) milliyetçiliği hemen ülkücülere bağlıyıp ahmakca şeyler söylüyolar.yanlışdan dönüp ilerlememiz lazım ilerlemek de ancak mürekkeple olur çünki mürekkep'in akmadığı yerde kan akar. Esenlikler...
Bana ters çünkü elimizdeki mal belli dar paça giyip elinde tespihle volta atan gavatlarla ne işim olur.
ırkçılıkla karıştırılmamalıdır. bütün alt kimlikleri bir arada tutan türk kimliğini sevmek bir ırkçılık değildir. milliyetçi olmak ırkçı olmayı gerektirmez. bu konuda yapılan iyi bir röportajı dinlemek isterseniz; https://www.youtube.com/w...h?v=54z3m6SB7R8&t=22s
uzun süre milliyetçiliğe karşıydım. kürtlerle aramızda sorun oluşturduğunu düşünüyordum. sonra dedim ki, atatürk benden çok daha akıllı bir adammış. atatürk ilkesi olarak milliyetçiliği söylüyorsa bir bildiği vardır. milliyetçiliğin neden gerekli olduğunu anlamıyorum ama atam milliyetçi olacaksın diyorsa içimden gelerek milliyetçi olurum arkadaş. şu an hem milliyetçiyim, hem de kürtlerin haklarını savunuyorum. türk milliyetçisi olmam türkleri sevmem anlamına geliyor, kürtlere düşman olmalısın diyen kimse yok. türklerin tabii ki önceliği var ama pkk'dan uzak duran kürtler de kardeşimdir.
tam anlamıyla uygulanırsa bu toprakta yaşayan herkesi birleştirebilecek tek düşünce tarzı.
kültüre dayalı olanı iyidir. kana dayalı olanı dangalaklıktır. gerçi kültüre dayalı olanı da pek iyi değildir.
Neyin milliyetcisi oldugunuza gore degisen degisik yan etkileri vardir bunyede. Herseyin fazlasinin zarar oldugu gibi milliyetciliginde fazlasinin zarar oldugunu hatirlatmak isterim.
Biz yalnız kendimize hak veren, başımıza gelenlerden bizden olmayanları sorumlu tutan pek tuhaf bir milliyetçilik "peyda ettik." Bu milliyetçiliğin mayası "gâvur düşmanlığı"dır.

- Falih Rıfkı Atay
görsel