bugün

Burjuva sınıfının elinde oyuncaktır.
Milliyetçiler ırk çatışmaları içinde iken ekonomik bir yapı gözetmeyen ve liberalizmle ters düşmeyen yapıları nedeniyle Burjuva sınıfına hiçbir zaman tehtid yaratmamışlardır aksine sosyalizm karşıtı olmaları ve proleterin sınıf bilincine ulaşmasını engellemeleri ile Burjuva sınıfının istediği Şeyleri gerçekleştirmişlerdir.
Tarihe bakarsak milliyetçi akımlar hep sosyalist akımların karşısında olmuş ve zafer kazandığında geriye liberal ekonomiye yarar sağlayan bir tablo bırakmışlardır.
milliyetcilik kavramını bazılarının milliyetci hareket partili olarak adlandırmaları gerçekten saçma milletini seven ve milleti için birşeyler yapmaya çalışan kişiler milliyetçidirler.
sol papağanların hakkında ikiyüz yıldır aynı şeyleri söylediği Kutlu dava. olum az diyalektik yapın, hep aynı terane. burjuva, proleterya, susma, sustukça, hede hödö. avrupa'da nerede işçi sınıfı. kör tavşanlar sizi.

milliyetçi aynı zamanda toplumcudur. gerçek olanı tabii.
--spoiler--
her milliyetçilik, zıddının anasıdır.
--spoiler--
bir çeşit entelektüel rahatsızlık, hastalık. reçetesi:

pasaport
kitap
mizah.
bir çeşit milli kültüre önem verme, yok olmamama.
emperyalizmin kurbanı olmamaktır.
milli değerlere sahip çıkmaktır.
türk milliyetçiliği, fransız ihtilaliyle ortaya çıkmış bir akım değildir. belki binlerce yıllık geçmişe sahiptir. buna en güzel örnek de orhun yazıtlarıdır. bunları okuyun, dediklerimi anlayacaksınız.
eline dunya haritasi aliyorsun. gozun kapali, isaret parmaginla rastgele bir yer isaretliyorsun. sonra oradaki milliyetcileri dusunup gulup, egleniyorsun. oyle bir sey iste.
ülkenin en güzel toprakları haksız-hukuksuz karış karış yabancılara satılırken neden ses gelmiyor, şeklinde soru doğuran eylemler silsilesi.
"Bir gün gelecek katillerden tek tek hesap soracak insanlar (kendilerine sadece insan diyenler )

Yüzyıllardır ötekinin saç rengi, ten rengi, ana dili farklı olduğu için lanet yerlenizden uydurduğunuz hastalık olan milliyetçilik yüzünden kaç milyar insan öldürüldü sayısını bileniniz var mı ?

Bayraklar üzerinde kardeşinin tanımadığı insanların kanıyla sulanmış ulan bu lanet kanlı bayraklar yüzünden kaç kişi katledildi bileniniz var mı?

Devletlerin koyduğu kanunlarla bir kağıt parçasıyla bir imzayla kaç insan katledildi bilen var mı ?

Sizler o devletlerin kanunların bayrakların hastalıklı millitçiliklerim arkasında herkesten nefret edenler, katliamlara suskun kalıp katliamların yenisine fırsat verenler insanlığın elleri o çocukların elleri boğazlarınızda olacak öldüğünüz zaman yüzünüze bile tükürenler olmayacak. "
Atatürk Türk milliyetçiliği'ni şöyle tarif etmiştir:
Benim milliyetçilik anlayışım, bu topraklarda yaşamış olan bütün kültürlerin, Hititlerden bu yana gelip geçen tüm uygarlıkların mirasçılarının biz olduğumuz düşüncesine dayanır.
bir osuruktur ve herkesin osuruğu kendine güzel kokar.
politik bir görüş değil yaşam biçimidir.

bizim sanatımız da oturuşumuz da politikamız da milliyetçilik.
çok ciddi bir hastalıktır. ne diyordu bir hadisi kutsi'de,

--spoiler--
ela teale'muna minel kibriyayı fil arab, seyekulune koy götüne iç bir şişe şarap
--spoiler--

yani diyor ki kim kendi milletinden olmayan birini hakir görüyorsa orospu çocukluğu yapıyordur cezası ise 100 pandiktir.
dinen yasaktır yapmayın.
- çocuklar ilk dersimiz milliyetçilik. Son dersimiz de milliyetçilik, bütün dersler milliyetçilik.
+ tamam abi. Nedir bu milliyetçilik?
- milliyetçilik, şimdi böyle şey oluyo, kafatasçılık, türkiye nin heryerinde bunlar kafataslarını ölçüyolar.
+ sonra noluyo?
- kafatası türk değilse kesiyolar adamı öldürüyorlar.
+???!!?
- ırkçılıktır pis kaka, faşizm faşizm.
+ nasıl yani ırkçılık faşizm napıyorlar şimdi ne yapmışlar?
- ülkeden sürüyorlar türk olmayanı siktirediyorlar gitmeyeni öldürüyorlar.
+ hımm? Peki biz ne arıyorsunuz yıllardır bu ülkede buralarda at oynatıyorsunuz. Kafamız da gövdenizin üstünde?
- karıştırma orasını bunlar hitler hitler sabun falan yapıyorlar adamı ıyykk iğrenç milliyetçilik hastalık mikrop.
+ anladım. Yani şimdi bütün sabunlar farklı milletlerden?
- ya öyle işte yapar bunlar bu milliyetçiler üç milyon komünist sürdü bu ülkeden beş milyon kesti iki milyon yoldaşımızdan onbeş milyon kalıp sabun çıkardılar bu ülkede siz bilmezsiniz.
+ vay adiler şimdi biz türk olmayan yoldaşlarımızla osbir mi çekiyoz, abi seninde göbeğinin ortasını delersek acayip otusbir çekeriz senle ha. Eheehee
- yoldaş bırak gırgırı bunlar hasta insanlar mikrop kafatasını ölçer keser bunlar okula giderken dikkat et. Kötü milliyetçilik yaşasın rusya komünizm yeahh!
+ tamam yoldaş abi. Ben hemen gidiyom internette sözlükte falan uyarayım halkımızı. Irkçı bunlar faşist, katiller kelleciler.
- kelleci değil oğlum kafatasçı diycen.
+ he pardon abi tamam kafatasçı anladım.
- he tamam hadi bakem sağdan pardon soldan soldan yürü ırkçı bi kamyon çarpmasın yolda dikkat et.
+ yaşasın komünist oldum ben yuppii !! Eyvallah abi.
- oldun aferim hemde ne güzel oldun..yardır bakalım.
adamlığın diğer adıdır. yerini yurdunu vatanını savunmaktır, korumaktır, muhafaza etmektir. düşmana karşı birlik olmaktır. insan olmanın gereğidir.
ruhunda satılmışlık olanların anlayamayacağı kavramdır.
faşizmin bir level altıdır, yumuşatılmışıdır. bu akımda kendini milliyetçi ilan eden herkesin tek argümanı vardır: ''efendim bizim milliyetçiliğimiz kafatasçılık, ırk üstünlüğü değildir. Vatanın, milletin bölünmez bütünlüğünü savunmaktır.'' Şimdi incelemesini yapalım;
efendim öncelikle hiç kimse kendisine ırkçı yada kafatasçı demez, diyemez. milliyetçiliğin anlamı ne yazık ki en başta ders kitaplarımız olmak üzere tüm kaynaklarımız, siyasi liderlerimiz, ve ''aydınlarımız'' tarafından dezenforme edilmiştir, evet edilmiştir dezenformasyona uğramıştır demiyorum. Her ırkın kendine has, fıtratından gelen yetenekleri vardır da doğru bir yaklaşım değildir. mesela türklerin yıllar boyunca iyi ok, mızrak kullanmasının sebebi göçebe türk devletlerinin neredeyse tamamının en büyük geçim kaynağı avcılık olduğundan dolayı bıçaklar, sapanlar ve oklarla fazla haşır neşir olması ve geliştirmesidir. milliyetçilik kavramının kırmızı çizgileri çok net olduğundan dolayı eğilimleri olamayacak kollara ayrılamayacaktır yani nazizmi, pan-slavizmi, türkçülüğü farklı kategorilere dağıtamazsınız. burda hepsinin ortak noktası birleştirici değil ayrımraştırıcı olmasıdır.
vatanını milletini sevmenin bölünmezliğe karşı çıkmanın nesi kötü demek yerine ulusalcılık, vatanseverlik ve milliyetçilik gibi kavramları birbirinden ayırmak iç içe geçmiş paradoks halkaları çıkartmanın tek yöntemi gibi görünmektedir.
moskova götü yalayanların her daim bok atmaya çalıştıkları fikir.
solun eleştirmeye haddinin olmadığı şey.

bugün siyaset bilimciler faşizme eğiliyorlar. ''Faşizm'' nedir, nasıl ortaya çıkmıştır, onu vücuda getiren haller nelerdir; bunlarla uğraşıyorlar. genel anlamıyla üzerinde konsensüs oluşan düstur, faşizmin sağ kanat bir ideoloji olduğu hissiyatı iseydi de, artık bu değişmekte. çünkü faşizm, eklektik bir ideolojidir. pek öyle felsefî bir tarafı yoktur. eklektik olması 2 anlama gelir:

- diğer siyasal doktrinlerden işine geleni kullanmaya yatkın olması (komünizmden merkezî planlamacı ekonomiyi, anarko-sendikalizmden sendikaları, oradan korporatizmi, buradan elitizmi...)

- başka tür ideolojilere de kolayca yamanabilmesi.

bugün, ''ben marksist leninistim'' diye bağıran çoğu örgüt, ayrılıkçı ve milliyetçi birer terör örgütüdürler. buna da ''ulusalcı halk kardeşliği'' gibi cafcaflı isimler takmalarına rağmen, nazilerin nasyonal sosyalizmlerinden zerre farkları da yoktur.

aha asala... türkiye devleti faşistmiş, işgalciymiş, bu arkadaşlar direniyormuş.

aha pkk...

milliyetçi değil mi oğlum bunlar?

siz kimi kandırıyorsunuz?

kıssadan hisse: faşizm, esasında pekala sol bir ideoloji de olabilir...
milliyetçilik ile faşizmi bağdaştırmamak gerekir.

faşizm mevcut her türlü sistemi neredeyse doğuran düşüncedir.

milliyetçilik özellikle türk milliyetçiliği yani türkçülük ise daha farklı kulvardadır.

bir kere açın tarih okuyun. türkler yaşayış biçimleri olarak dünyanın ilk anarşistleridir lan. hassan sabah falan bokunu yesin türklerin.

adamlar dağa taşa meyil etmemiş, çayırda çimende yaşamış. çadırını kurmuş, göçebe olduğu dünyada göçebe yaşamış. işgal etmiş, yağmalamış, karnını doyurmuş. yerleşik hayata karşı durmuş.

bu insanlar mı faşist şimdi?

yav he he.

dünya türk'ün taşşağını yesin.
fransız ihtilali döneminde ortaya çıkan, tüm dünya'yı kasıp kavurmuş olan über ideoloji. kültür ve benliğe en çok hassasiyet gösteren ideoloji.
Milliyetçilik nedir biliyor musun? Galatasaraylı chedjou'nun attığı gol sonrası, Fenerbahçeli olsan bile ayağa kalkıp gol ulan gol !.....diye avazın çıktığı kadar bağırmaktır.
Çok farklı şekillerde algılanmaya müsait bir kavram genel olarak kendi ulusunun çıkarlarını diğer ulusların önüne koymak olarak adlandırılsada pek çok farklı kişi tarafından çok farklı anlamlar yüklendiği olmuştur bir dönem tam anlamıyla sevdiğim ve benimsediğim bir genel ideoloji iken artık teoride saçma, gereksiz, tehlikleli buluyorum.
Cahil işi. Olmayan şeyin davası.