istanbul daki büyük sel felaketinden sonra otoyola saçılmış eşyaları 'batan geminin malları bunnar' zihniyetiyle yağmalayan vatandaşın kanal d ekranlarına yaptığı açıklamadır.

efendim. bu ramazan çok az kişi oruç tutmuş. allah da böyle bir cezayı uygun görmüş. beyfendinin kendisi full oruç tuttuğu için felaketten sonra yağmalama hakkı da tabi ki kendisine düşmüşmüş.

en son, bulduğu bir cüzdanı karıştırdı karıştırdı adam. işe yarar bişi göremedi heralde. bıraktı.

ne diyelim. allah kabul etsin.
facebook ta grubu olsa temiz yüz bin kişinin * katılacağı önerme.
bu sözü söyleyen müslüman da zaten yağmaladıklarını orucun ödülü olarak aldı heralde diye düşünmeme sebep olmuş görüntüdür, lan beyinsiz sorsalar hiç haram yemedim dersin o çaldıkların ne lan diye sormazlar mı adama?
(bkz: metrekareye 205 kg yetmedi mi)
sel yüzünden fabrikalardan çıkan eşyaları yağma eden cahil bir adamın söylemidir. sen oruç tutuyorsun da noluyor gidip orda resmen haram yiyorsun be adam. bide çıkıp konuşuyorsun hiç utanmadan.
cahil zırvasıdır.

evet evet, allah kabul etsin; hatta belasını da yanında versin.*
17 ağustos 1999'da oruç tutmuyorduk. ramazan değildi ama değil mi? aa demekki alakası yok.
dun konyada yasanan depreme ne diyor bu .rospu cocuklari cok merak ediyorum.
yuh derim başkada birşey demeye tenezzül etmem.
bunu diyen zihniyet vakti zamanında bunu da demişti ;

(bkz: 7 nokta 4 yetmedi mi)
(bkz: yağma yapanların oruçlu olma ihtimali)
- abi millet oruç tutmuyor ya ondan oldu bu
- cezmi siktirtme kalıbını, adamı hasta etme salak ! ... acele et şu eşyaları toplayalım suyun içinden bak taa zonguldaktan minibüs tutup geldik.

yaa di mi ? hep oruçsuzluktan oluyor bunlar...söyleminizi sikeyim.

edit hesaabı: bu giriyi neresiyle okuyup ta eksi oy verdi arkadaş merak ediyorum. hani çok ta tın eksi oy vermesi ancak sebebini açıklarsa mesut bahtiyar oha falan olacağım da. hadi canım hadi iki gözüm açıkla bakayım.
zihniyeti varsa ta içine tükürdüğümdür.
bazı şeyleri işlerine geldiği gibi yorumlayan topluluğun ortak cümlesidir. aylar önce filistinin başına neler geldi.e allah onların niye cezasını verdi.
- abi millet oruç tutmuyo diye oluyo bunlar.
- nasıl yani?
- abi millet oruç tutmuyo göğün götü delindi o yüzden. yağmur bu kadar yağmazdı yoksa.bu gelen tabak çanak da oruç tutanların ikramiyesi abi. allah herkesi görüyor.
- ....
dün geldi hacı amcanın bi tanesi bana dedi bunu.
elimde bira şişesi sıcağın altında soğuk birayı lıkır lıkır yudumluyorum sokağın ortasında.
-bre kafir dürzü, sizin yüzünüzden başımıza geliyor bu afetler. allah ın bize bir ikazı bunlar, yavşak herifler.
döndüm amcanın yüzüne baktım, dudağımın sol kenarını çekerek, gülümsedim,
-gel amca allah ne verdiyse birlikte içelim, bi tarafın kalkmasın muhahahaahahaa
-vay şerefsiz, töbe töbe ramazan günü insanı günaha sokarsınız.
-sen git kiraya zam yap, muhahahaa
-asajajjasad....
insanların yoldan çıktığı doğrudur, ancak oluşan felaketlerin insanların davranışlarından kaynaklanması tamamen deli saçmasıdır.
- millet oruç tutmuyo ya abi, hep ondan, valla bak!
- ağzın doluyken konuşma lan deyyus!
evet bu cümle hemen hemen her yerde, her olayda söylenir. eskiden de söylenirdi şimdi de söyleniyor, yarın da söylenecek. üstelik sadece bu tür doğal afetlerde değil, bireysel kazalarda, talihsizliklerde de bu cümle kullanılır.

oruç tutmadılar allah belalarını verdi demeye getirilir. işte sel oldu, deprem oldu, yangın çıktı, eline diken battı... hiç şöyle durup biraz mantık yürütmeyi denemezler. eğer durum bu ise gayri müslim ülkelerde her allahın günü bu tür felaketlerin olması, gerekir. neredeyse bütün amerika ve avrupa kıtasının (diğerlerini saymıyorum bile)inim inim inlemesi gerekir. ama yok bunlar hiç hesaba katılmaz. buna karşı tez üretildiğinde ise oralarda da oluyor; kasırga çıkıyor, yanardağ patlıyor, depremin alası oluyor denir. tamam da kardeşim her coğrafi bölge farklı farklı doğal afetlere gebe, bu çok normal her yerde her zaman olabilir deseniz de boşuna.

başka bir karşı tez ise allah'ın yaptığı sınav. onları allah sınıyor cezalarını öbür dünyada verecek gibi. yahu bir karar verin, allah kimi, nasıl, hangi dünyada sınıyor? bir söyleyin de bizde ona göre davranalım.