bugün

microsoft'un veritabani tasarlama programi. ama genis ve buyuk veritabanlari icin ideal degildir.
Hala üzerinde derin çalışmalara yaptığım programdır. Hala çözemediğim ilginç yanları vardır. "insan sunu adam gibi yapar" dedirten programlardandır.
sorgulama bildirme ve postalama listesi yönetim özelliklerine sahip bağıntılı veritabanı yöneticisi
öğrenicem diye diretip, bitirme ödevi denen şeyi buna bağlı alıp, bununda muhtelemelen kaçımda patlamasına neden olacak program. hakkında doğru dürüst döküman yoktur. makrolarını çözmek epey zaman alacaktır.
Merkezi Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan ve Bill Gates'in sahibi olduğu yazılım firması... Microsoft tarafından Microsoft Windows işletim sistemi tabanında çalışmak üzere yazılan ve dağıtımı yapılan veri tabanı programı.
basit projelerin değişilmez dostu. mssql ile kaynak israfı yerine access kullanılır. tabi join vs. yapmak işkencedir.
aslında en çok kullanılan veritabanıdır kendisi. ama tabi hacmen değildir. yni dünyadaki tüm accessler birleşse bir kaç oraclein tuttuğu veriyi tutmuyor olabilir belki de.

yani küçük projeler için idealdir. aynı anda hem form arayüzü hem de veritabanını kendiniz tasarladığınız için de gayet kolaydır.

öğrenmesi de aman aman zor değildir.

örnek olarak; it inventory ya da kitaplarınız ya da cdleriniz gibi uyglamalar yapabilir aynı zamanda da çok eğlenebilirsiniz.

öte yandan, sql server express çıkmış ve bedava iken de çok ihtiyaç duyulmayabilir. farkı arayüz.
gereksiz bir program.
çok kullanılmasına rağmen bir türlü ısınamadığım veritabanı hazırlama programı. sevemiyorum bi türlü.

o buz gibi bordo renk, o iç sıkan anahtarlı amblem. yok. olmuyor.
ms office'in kullanımı en zor programlarının başında gelir. bağlantıları oluşturmak çok zordur.
microsoft'un sunduğu veritabanıdır. fazla veriniz yoksa kullanımı en ideal olandır. aşağıdaki kodla veritabanı yaratıp, bağlantı sağlanır. geri kalan işlemler yazılımcının ellerinden öper.
private void Connect_Click(object sender, EventArgs e)
{//Database Yarat
try
{
ADOX.Catalog mycatalog = new ADOX.Catalog();
mycatalog.Create("Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;" +
"Data Source=D:\\kitapveritabani.mdb;" +
"Jet OLEDB:Engine Type=5");
}
catch (Exception hata)
{
MessageBox.Show(hata.ToString());
}
OleDbCommand cmd1 = new OleDbCommand();
cmd1.Connection = baglanti();
cmd1.CommandText = "CREATE TABLE yazar(YazarID counter NOT NULL Primary Key, YazarAd CHAR, YazarSoyad CHAR)";
cmd1.ExecuteNonQuery();

OleDbCommand cmd2 = new OleDbCommand();
cmd2.Connection = baglanti();
cmd2.CommandText = "CREATE TABLE kitap (KitapID counter NOT NULL PRIMARY KEY, KitapAd CHAR, KitapBasimYili int)";
cmd2.ExecuteNonQuery();

OleDbCommand cmd3 = new OleDbCommand();
cmd3.Connection = baglanti();
cmd3.CommandText = "CREATE TABLE YazarKitap (YazarID int, KitapID int,CONSTRAINT fk FOREIGN KEY(YazarID) REFERENCES yazar(YazarID), CONSTRAINT fk1 FOREIGN KEY(KitapID) REFERENCES kitap(KitapID))";
cmd3.ExecuteNonQuery();
}
private static OleDbConnection baglanti()
{//Baglanti metodu
OleDbConnection con = new OleDbConnection();
string cons = @"Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;" +
@"Data Source=D:\\kitapveritabani.mdb";
con = new OleDbConnection(cons);
con.Open();
return con;
}
excell in pratik olmadığı durumlarda kullanımı pratik program.

bilen yazar mesaj atsın yardım isteyeceğim programı.
yok arkadaş sevemedim bu programı, bilmiyorum, bana çok itici geliyor.
Sql varken yüzüne bakmayacağım saçmalık.
Allah belamı versin ben ömrü hayatımda böyle karmaşık boktan veritabanı programı görmedim.
"sql çok basit ve renksiz bunu nasıl renkli ve zor hale getiririz" düşüncesinin sonucudur access. Çok boktan. Yani daha nasıl tanımlayan? istek gönderirsin cevap vermez, uzak sunucuya bağlanırsın "derdin ne ulan senin" diye sorduğunda izinlerinin default olarak kapalı geldiğini söyler sana.
Bugün ufak bir market sahibi geldi konuştuk, web sitesini yenilemek istiyor. Tamam dedik neyse aldık host bilgilerini, bir kere Windows Server. Dedim tamam olsun, asp ile yapılmış site neyse.

Ulan veritabanı olarak access kullanmak kimin aklına geldi? Sinirle tek tek tabloları kolonları sql e temize çekip öyle başladık işe.
(bkz: bullshit)
Office 2013'te türkçe komutları tanımaz ve hata verir. eskiden tanırdı.

işte böyle bir veritabanı.