bugün

yahudilerden hristiyanlara da geçen ve ayinlerde okunan şiir ve şarkı.
toplam yüz elli mezmur vardır. Bunların en uzunu yüz ondokuzuncu mezmurdur. En kısası ise yüz onyedinci mezmurdur. Mezmurlar Davudun ilahileridir. Eski antlaşmanın en uzun bölümüdür. Enstrumental ilahiler ve Sözlerle söylenen ilahiler mevcuttur. Çoğu mezmurun başında hangi ensturmanlarla çalındığı yazmaktadır. Günümüzde mezmurlar, tapınma şarkıları* olarak bilhassa protestan hristiyanlar tarafından kullanılmaktadır.
bilmiyorum hani dini açıdan bakılmadıkça çokta şiirsel oluyorlar. (bkz: 23 mezmur)

"Tanrı çobanımdır, Eksiğim olmaz. Beni yemyeşil çayırlarda yatırır, Sakin suların kıyısına götürür. içimi tazeler, Adı uğruna bana doğru yollarda öncülük eder. Karanlık ölüm vadisinden geçsem bile, Kötülükten korkmam. Çünkü sen benimlesin. Çomağın, değneğin güven verir bana. Düşmanlarımın önünde bana sofra kurarsın, Başıma yağ sürersin, Kâsem taşıyor. Ömrüm boyunca yalnız iyilik ve sevgi izleyecek beni, Hep Tanrı'nın evinde oturacağım."
--- alıntı ---

terennümle okunan kaside, ilâhi ve münâcat. *
hz. dâvuda (a.s.) inen "zebur"un surelerinden
herbiri.

--- alıntı ---

davud peygamber degil israilogullarinin kral idir. ona ayet inmemistir. mezmurlardaki siirleri kendisi yazmistir.

yahudilik ve hristiyanliktaki ayet anlayisi muslumanliktaki ile cok farklidir.
(bkz: mecmur)
makamla okunan zebur sureleri.