bugün

bir çok forumda yer alan metallica topiclerinde okuduğum cümledir. fakat bana göre tamamiyle yanlıştır. metallica nın 4 adet muhteşem albümü vardır, bunlar: ride the lightning, master of puppets, and justice for all ve black album. bu albümlerin ikisinde cliff, ikisinde jason yer aldı. ki bana göre bu albümleri kıyasladığımızda, cliff in yer aldığı iki albüm master of puppets ve ride the lightning daha ağır basmaktadır. bunun yanında metallica nın kill em all ile tanınmasından sonra, iyiden iyiye sevilmesini sağlayan iki albümün de bu iki albüm olması sebebiyle metallica yı metallica yapan cliff burton dır.
yanlış bir önermedir.metallica kill em all dur,ride the lightning tir,master of puppets tir.

bir diğer bakımdan ele alacak olursak;

(bkz: jason newsted i jason newsted yapan metallica dır)

önermesi de yanlıştır.

jason newsted'i jason newsted yapan flotsam and jetsam dır.

edit: olum bunun nesini eksiliyorsunuz anlamıyorum sizi. varsa antitezi olan, buyursun, mesaj kutum açık daima.

edit2: müzik anlayışınızı, bilginizi falan sikeyim. olum hiç mi dinlemedin lan flotsam and jetsam? metallica konserlerinde ki headbanglerinden mi ibaret sanıyorsun jason ı? veya my friend of misery falan? ''oo süper ağbi, basslar enfes, jason harika yazmış'' dediğin bu şarkı bile flotsam an jetsam'ın gölgesinde kalır.

sike sürülmeyecek aklınızla eksileyin, devam edin. hea, arada bir de müzik dinleyin.
jason newsted'mi? haha güleyim bari, and justice for all albümünde bas gitar denen birşey yoktu be! burton'ı tek geçerim birader.. ayrıca metallica'nın en iyi albümleride ilk 3 albümüdür. hele * *
jason newsted'ı yiyim, cliff burton'a bir şey olmasın.

ulan işiniz gücünüz genelleme yapmak, yargıda bulunmak. sonra biz de böyle reaksiyon gösterince, zannedilecek ki, newsted'ı sevmiyoruz. onun yeri ayrı öbürünün ayrı. ikisi de gruba emek vermiş, değer katmış, nitelikli bas gitaristler. budur yani.

özetle senin yapacağı genellemeyi seviyim demek düşüyor bize burda.
jason zurnanın son deliğidir, ziktirip gitti noldu hiçbişi gıdıklanmadılar bile. ama bi james bi lars gideydi ozaman derdim "nooolüoruz olm" diene...
pantolonu gösteren ütüdür, metallica'yı gösteren kirk'dür.
cliff burton, şanssız bir şekilde o kazada kimse yaralanmazken, camdan fırlayıp aracın altında kalmasaydı, jason newsted' ın esamesi okunmazdı.

bu gerçek bilinmiyorsa, orion' u dinlemek için hala geç değildir. ayrıca bunu iddaa eden kişi muhtemelen kirk hammett' ın dave mustaine' den daha iyi olduğunu falan da iddaa edecektir. ciddiye alınmaması gerekir.
son albüm ve belgeseli itibari ile yazan, besteleyen, söyleyen, karar veren vs hepsinin james olduğunu gördük. öte yandan ben de kirk hammet'in apayrı olduğunu düşünüyorum, yani elbette james giderse iş biter "mitılica" dağılır zaten bunu konuşmaya gerek yok ama kirk giderse o tat da gider gibi geliyor bana.
bsg çay koy dediğimdir. metallica'yı metallica yapan cliff burton'dır.

embesil editi: aslında entry'i yazan arkadaş da benim söylediğimi söylemiş. kafam sikilsin emi. işte bir başlık altına girilen entry'i doğru düzügün okumadan altına entry girmenin mal sonuçları. özür dilerim.
geri vokal konusunda sıkıntı yaşayan bir metallica görsek de, metallicayı metallica yapan jason değildir.
Saçmalığın daniskasıdır.
Metallica'yı Metallica yapan ne Cliff'tir ne Jason'dır ne de James'tir. Metallica'yı Metallica yapan Metallica'dır abi.
metallica'yı metallica yapan dave mustaine'dir.
metallica'yı metallica yapan metalcilerdir.
metallica'yı metallica yapan james hetfield'dır. lars ulrich'dir. kirk hammett'tır. zamanında dave mustaine, cliff burton'dır. hepsidir. bi siktirin gidin amk. ayrıca (bkz: he yarram he)
metallica'yı metallica yapan şey periyodik cetvelde 1-a dır. alkali metaldir.

(bkz: serbest çağrışım)
sonuna kadar katıldığım önermedir. jason gitti metallica bitti. jason ise güzel işler yapıyor yeni grubuyla. onu tekrar sert rifflerle görmek güzel. ayrıca vocal bass olmak hiçte kolay bir iş değil.http://www.youtube.com/watch?v=4kRWwxCPyjw
başta cliff burton olmak üzere, bugüne kadar metallica için çaba sarfetmiş diğer grup üyelerine yapılan büyük haksızlıktır. vokal ve headbang anlamında yerinin doldurulamayacağı açıktır. fakat iş bass gitara gelirse bu önerme gülünç konuma geçer. şu da var; load ve reload albümleri döneminde metallica'nın bozmasının sebebi jason değil, lars'tır. gitar sololarını şarkılardan çıkartan ve daha popüler bir akıma doğru yanaşan albümler yapma isteği lars'a aittir. s&m konserinin büyüklüğü ile biraz toparlanmış olsalar da, 2001'de içine girdikleri büyük girdap ufaktan sinyallerini zaten veriyordu. metallica'yı metallica yapan grup üyeleri, metallica'yı o günlerdeki kaosa sürükleyenlerin ta kendileridir. bu gerçeği de göz ardı etmemek gerekir. ama benim için metallica her şeydir. hep de öyle kalacaktır. sahnenin hemen önündeyim; yaşıma aldırmadan kafayı yemişçesine headbang yapıp şarkılara bağıra bağıra eşlik edeceğim. varsın ergen desinler. çok da fifi.

(bkz: 13 temmuz 2014 metallica istanbul konseri)