bugün

karakter sayısını geçmemek ve ikinci bir kontörün yada mesaj hakkının gitmemesi için bir mesajda daha çok şey anlatmak için kelimeleri olabildiğince kısaltmaktır.
tutumluluktur.
(bkz: abyevatur)
kolay yol seçimi.
zaman kaybının önlenmesi.
tembelliğin belirtisi.
kontörüm az, çok mesajı tek mesaja sığdırmalıyım, olum anla ifadesi.
(bkz: üşengeçlik)
harf basina para degerlendirmesi oldugunu zannedenlerin davranisi.
*
mesaj yazmakla, okumakla ilk karşılaşanlar için büyük sorun olan bir olaydır.

(bkz: mesaj kültürüne geç alışmak)
k: sn çk zmndir syrum trkdyorm sni
e: ben de seni uzun zamandır seviyorum da aşkım, trkdyorm nedir yahu sevgilim?
k: aptl
sözlük * açıksa saçma sapan kelimeler çıkabilir.
aile büyüklerine yapıldığında ve msjın anlaşılamaması yüzünden başa dertler açıldığında fena halde fırça yiyeceğiniz durum :
- okumuş adamsın diye sana iş yaptırdık, bir poktan anladığın yok, ne yazmışın öyle?
+ ama dayı nasıl anlamazsın ki onu?
- bak bir de cevap veriyor yaptığı yetmezmiş gibi, sus beceriksiz, okunaklı yazamadın şunu, aman bırak ya bu okusa nolur, bir msjı yazamıyor peh!!
bazen okumak için dekoder gerektiren yazılar.
bir mesajla daha çok anlatmaya çalışmak çabasıdır...
kib=kendine iyi bak
bye=hoşcakal
amaç, daha kısa sürede yazmaksa t9 kullanmanızı öneririm. karakterden tasarrufsa, fazla cimri olmayın derim. zira, kısaltma yapılmış mesajlarda anlamsız kelimeler ortaya çıkabiliyor, ben anlamak için hiç çaba sarfetmiyorum.. seçenekler, mesajı sil istikametinde devam ediyorum. *
karakter sınırına karşı yapılan bir isyandır bi' nevi.
t9 önerilir. *
sonrasında kelimelerin arasındaki boşlukların silinip tüm kelimelerin büyük harfle başlatılması gelir.
sni svyrm: bence biraz eksik seviyosun.
yanlış anlaşılmalara yol acabilcek, günlük konuşmalara yansımasından korktuğum kısaltmalar.. smsce..
zamandan tasarruftur. *
hayatta en gıcık olunan anlardan birisidir. kontör gitmeye gidecek o yazacağın cümleleri kısaltınca karşıt araf hiçbir şey anlamıyorum. anlamadığım gibi de okumak da istemiyorum.
Genelde mesaj yazarken bile olsa imla kurallarına ve noktalama işaretlerine dikkat eden bir adamım.. Ama bu mesajı kış ayında ve dışarıda yazıyorsam iş çok değişiyor tabi.

Bir yandan soğuktan kızaran ve akan burnumu kontrol altına almaya çalışmak, diğer yandan da soğuktan donan ellerimi ısıtmak için uğraşıyorsam bir de o anda önemli bir mesaj geliyorsa kelimeleri mümkün mertebe anlaşılacak şekilde kısaltırım.

Üşümekten daha kötü değildir herhalde.
birden çok kişi ile konuşuluyorsa bekletmemek için yapılan eylem:
"slmcnmmrbnbr?snckozldmbnbnblysndm" örneğinden de görüldüğü üzere cümleleri kısaltmak algınızı siker ve o mesajı çözmenizi zorlaştırır.
tuş takımı eskimesin diye yapan da vardır.
T9 kullanmıyorsan yapmak gereklidir.