bugün

2-3 k fiyatlar günlük kiralık daire fiyatı.
Bir eğitim için gittiğimde Aralık ayında denize girip güneşlenmiştim. Güzel bir şehir. Toplam üç kere falan gittim galiba.. ama her Mersin denilince keyfim kaçıyor o başka.
Mezitli, Yenişehir iyidir.
Mezitli direkt benim mekan, Yenişehir'de de Çiftlikköy tarafları..
canım tantuni çekti.
adana kebabını yapmasını beceremeyenlerin kenti. anca tantuni yapın siz !..
Ülkenin en güzel sehriydi, göç alana kadar. Çocukluğumun hatiralarimin şehri.
Suriyeli mekanı.

Nefis güzellikte bir şehir olmasına rağmen kendimi çok güvensiz hissediyorum burada, kendi ülkemde gibi hissetmiyorum; bi' yerden Rus çıkıyor bi' yerden Suriyeli, oldukça tatsız bir tablo.
Aşık olduğum, ayrılırken çok üzüldüğüm şehir. Tabi bu dediğim yenişehir için geçerli.
Çok nemli ve değişik bir şehir. Aralık ayında denize girip güneşlenmişliğim var. Kötü anılar canlanıyor bu şehirde.
Çocukluğumda adeta cennet gibiydi. Sokakta seyyar satıcı bile olmazdı. Herşey düzenli ve pozitifti. Ne zamanki göç almaya başladı, ardı arkası kesilmedi. Şuan nüfusun çoğu doğulu ve Suriyeli malesef. Son zamanlarda da Silifke taraflarında artan Rus yogunlugu da ilaveten hayatı inanılmaz pahalı hale getirdi.
güzel kadınları, cennet cehennem mağarası, kız kalesi, çökelek ile akla gelen ilimiz.
şehir merkezi birbirinden uç, farklı dünyalar barındıran şehir.
merkez mezitli ve yenişehir ilçeleri diyebilirim ki antalya'dan daha modern ve çağdaştır. gelişmiştir.

gel gelelim merkez akdeniz ilçesi ise gerçekten beyrut'u andırır.
tam bir levant bölgesi kültürü hissedilir. kozmopolit yapısı da bunu destekler.
diğer akdeniz şehirlerine göre sanki biraz geri planda kalmış gibi geliyor ismi daha az anılıyor gibi ama akdeniz için yaşaması en uygunu da burası olabilir. damak tadı da iyi.

hem deprem riski de az bak. bu sıralar önemli bir faktör.
suriyelilerin baharatlı yemek soslarının kokularına teslim olmuş kentimiz.
Antalya'yı bilmem ama Mersin merkezin hem zemin kalitesi, hem çoğu yapısının malzeme kalitesi zayıf.

Adana alüvyal ovada kurulu olmasına rağmen zemin olarak daha iyidir.
Mersin'de arazinin az altı bildiğiniz su pek çok yerinde sahil boyunca. Ve buralarda binalar, apartmanlar mevcut.

Üstelik Mersin merkez sanırsın karaman Anamur civarında gibi deprem bölgesi değil algısı ile binalar biraz daha buna güvenilerek yapılmış, 2000lere dek.
Ki kentteki çoğu yapı 2010 öncesi.
resmi yiyeceği tantunidir. resmi takımı mersin idman yurdu'dur. resmi tatlısı kerbiçtir. merkez ilçesi akdeniz'dir.
yaşamayı düşündüğüm şehir.
bir iki sene sonra taşucuna yerleşmeyi planlıyorum.
artık benim de planlarım var lan iyileşme belirtisi.
Tantunisiyle meşhur güney sahil şehrimizdir. Gerçekten her yanı ayrı güzel olan Mersin sahili eşsizdir. Ancak şikayetlenebilecek tek bir sorun vardır ki havaların asla soğumamasıdır. Ekim aynının son haftası olmasına rağmen gün içerisinde sizi terletecek bir sıcak devam ediyor şu günlerde. insanlar şort ve tişörtle gezmeye devam ediyor haliyle, biraz daha soğusa da en azından bir süreliğine hırka vs kullanabilsek dedirtiyor insana. Her şeye rağmen mersin, teksin.
adeta küçük suriye'ye dönüşmüş (eski) yörük şehri.
başlığı sol framede görünce içimde ki memleket aşkım depreşti.
8 yıldır ayrıyız sevgilimle. 8 yıldır istanbul denen sikimsonik şehirle aldatıyorum kendisini. Merkezini hiç sevmedim. mevsimlik işci gibi foruma uğrayıp alışveriş yapıp erdemlimize dönerdik. doğanın ve denizin güzelliğini dibine kadar hissettirdin bana, ilk aşkımı sen yaşattın, ilk acımı da sen yaşattın. kıymetli annemi incitmeden toprağında uyutuyorsun, var olasın. fakat her şeye rağmen güzelsin. eskiden toprakların limon kokardı şimdi oyak beton kokuyor. siktiğimin suriyelileri ve soktuğumun rantçı inşaatcıları rahat bırakmadı yakanı. ihaneti severiz doğamızda var. sana layık olamadık. umarım af edersin lan bizi.
(bkz: aksaray mersin tokadımı yersin)
Aşırı nemli, bir acayip güzel bir şehir. Ah o nem sıcaklık olmasa güzel şehir. Ama yinede kötü anım var *
Şunu da söyleyeyim; Mersin deprem bölgesi değil diye sahile yerleşimler yığılmış.
Sağlam arazi kuzeye doğru iken zayıf arazi doğu batı yönlü sahil boyunca devam ediyor.

Ve çoğu yeni, sağlam yerleşimler kuzeye yapılırken, şehrin geriye kalan neredeyse tamamına yakını sahil şeridi boyunca büyümüş.
Dahası bunlar çoğu 30-40 yaşında eski apartmanlar.

Adana Karataş'ta yahut Doğu Akdeniz'de büyük bir deprem olursa belki Adana'dan daha çok etkilenebilir diye düşünüyorum.

Erdemli'ye giderken dikkat edilirse yer yer arazi alüvyal ovadan ziyade bataklık toprak karışımı oldukça yumuşak, sıkıntılı bir yapıda.
Belediyesi Adana'dan katbekat iyi çalışan belediye.
Adana şehir merkezinde bile yer yer yollar rezalet olabiliyorken; Mersin şehir merkezinde yollarda yağ gibi gidiyorsun, en ufak bir yama yok neredeyse.

Mersin'in yaylalarına yaptığı yollar bile Adana'da gelişmiş muhitler dışında yok.
Bir il. Akdeniz bölgesinin tarım açısından en verimli illerinden biridir.