bugün

Yaşanmış bir olayı anlattığını savunanların olduğu bana göre güzel bir mahzuni şerif türküsü..
https://youtu.be/9xOTMuxi1Ac?si=aEOE-6BTkXGfkenB
"Gelme demedim mi Merdo?
Dönme demedim mi?
Vururlar seni Merdo Merdo
Söylemedim mi; söylemedim mi?
Köprünün başında pusu kurarlar
Seni ararlar Merdo, Merdo
izin sorarlar, seni kırarlar
Seni ararlar Merdo, Merdo
izin sorarlar, seni kırarlar."

Gibi sözler ihtiva etmesi nedeniyle siyasi bir silahlı çatışmada ölen birinin ardından yazılmış bir ağıt olduğu sanılabilir ancak ilgisi yoktur. Siyasi bir türkü değildir. Dul bir yaşlı adamla evlendirilen bir kızla yaşadığı yaşak aşk yüzünden öldürülen bir gencin hikayesinden esinlenmedir.
Etkileyici bir hikayeye sahip türkü.
(bkz: #29470808)
Guzel turku.
Edip akbayram ın söylemesi daha da güzel olan bir aşık mahzuni şerif türküsüdür. Böyle açacaksın arabada eşlik ederek yollara düşeceksin vay anam vay.
Bir anda dile takılır.

Vururlar seni merdo merdo
Söylemedim mi? söylemedim mi?

Mahsuni yanıyor derdo bitti baharı
Bahar ayları merdo merdo
Soldu dağları yeşil bağları

https://m.uludagsozluk.com/e/29470808/
Sevdiğim türkülerden.
mahzuni şerif'in seslendirdiği, ruha dokunan türküdür.
Mükemmel bir türküdür. Bunu edip akbayram güzel söyler.
doğru mudur bilmem, sözlerle örtüşen bir hikayesi vardır ve çok da güzeldir.
kimse yazmamış, ben yazayım o halde:

---alıntı---
merdo yıllar önce memleketin birinde yaşamış bir delikanlıdır. pınar başında gördüğü bir kıza aşık olur kız da ona tabiki. amma velakin merdo fakirdir, fukaradır ve de öksüzdür. bunlar gizli gizli buluşurlar. gel zaman git zaman komşu köyde yaşlı ve zengin bir adamın karısı ölmüştür ve merdo'nun aşık olduğu kızın güzelliğini duyar ve kızı babasından istetir. aslında yaşlı adam iyi birisidir amacı kızı yatağa atmak değil bilakis kendisine yardım edecek yemeğini vs. yapacak bir eş aramaktır. neyse kızı istetir ve babası kızı bu yaşlı adama verir. merdo çok üzülmüştür. merdo gizli gizli hergün kızın olduğu köye gider ve uzaktan aşkını umutsuzca izler. köye gidip gelirken iki köyün arasında bir köprü vardır, köprünün başında ise bir deli vardır. her gidip gelişinde bu deli merdo'yu görür niçin gittiğini de bilir. neyse bir vakit sonra yaşlı adam kızın davranışından bi şekilde olayı anlar. kıza der ki eğer sizin birbirinizi sevdiğinizi bilseydim asla seni almazdım bu yüzden kimsenin görmeyeceği bir yerde merdo ile görüşebilirsin ve ben öldükten sonra evlenebilirsiniz.ama sakın beni utandıracak bişey yapmayın der. belli bir zaman kızla merdo kimseye görünmeden buluşurlar. ama bir zaman sonra köylüler durumdan kıllanır ve yaşlı adamın aklına fitneyi sokarlar adam inanmak istemez ama içine kurt düşmüştür. baskıya dayanamayan adam yanına adamlarını ve silahını alıp merdo'nun hergün geçtiği köprünün başına pusuyu kurarlar. merdo kızın yanına gitmek için köprüye doğru giderken deli, merdo'ya karşıya geçmemesini söyler ama merdo inanmaz inansa bile öleceğini bile bile geçer karşıya. karşıya geçtiğinde pusunun ortasına düşer nitekim merdo'yu öldürürler.
---alıntı---

kaynak: https://tr.instela.com/merdo---2927162
gelme demedim mi merdo
vurular seni
söylemedim mi?

allah tüm merdoların yüreğini daim etsin.
bir haftadır ısrarla gelme dediğim şahıs.
bu gecenin şarkısı olma yolunda ilerleyen aşık Mahzuni Şerif imzalı edip Akbayram yorumlu güzel eser.
gece gece şarkının sözleri başka benim hissettiklerim başkadır.

hoştur, güzeldir, efkarlıdır efkarlandırır.

var ol aşık mahsuni şerif.
2009 senesinin yetenek sizsiniz programınında barış bodur adlı bir yarışmacı çok güzel söylemiştir bu türküyü.

http://www.vidivodo.com/v...zsiniz-baris-bodur/325170 bulabildiğim tek link bu.
mahzuni'nin en bir içli türküsü.

'' seni ararlar merdo merdo,
izin sorarlar, seni kırarlar... ''
berdan merdani tarafından gayet güzel yorumlanmış aşık mazhuni şerif türküsü.
ilk dinleyişle bağımlılık yaratabilen bir şarkıdır.
sevme demedim mi merdo
kanma demedim mi
bırakır gider seni merdo merdo
söylemedim mi ?.
dinledikçe eskilere götüren, hüseyin turan'ın sesiyle güzelleşen türkü.
can acıtan.
hem aşık mahzuni şerif'ten hem de edip akbayram'dan dinlenmesi güzel olan türkü.
en güzel aşık mahzuni şerif'in söylediği, insanın içine işleyen şarkı.
çok güzel bir türküdür.

Gelme demedim mi Merdo,
Dönme demedim mi
Vururlar seni Merdo merdo
Söylemedim mi?
on sekiz yaşından küçüklerin sözlüğe alınmasının yasaklanmasının haklılığını ortaya koyan yazar.
süper yazarmış. nick altıma yazdıklarından anlaşılıyor.

suç çoluk çocuklarla muhatap olduğum için bende mi yoksa çoluk çocuğu sözlüğe aldığı için moderasyonda mı bilemiyorum. ama en azından üzerime düşeni yapıp muhatap olmamak.

(bkz: sensin o)