bugün

başbakanlıkta bekleyen kanun tasarısına göre 1,3 milyon memurun iş güvencesinin kaldırılmasıdır.
bu yasayla memurun işe devam edip etmeyeceği, amirinin insiyatifine bırakılmaktadır. zaten amirlerde çok adaletli davranıp her zaman performansa göre değerlemektedirler memurlarını. o yüzden keyfiyet hiç devriye girmez zaten.
ayrıca sebebini anlayamadığım bir şekilde herkes oh iyi oldu demektedir.bizim güvencemiz yok onlarında olmasın mantığıyla. halbuki onların güvencesi var bizim neden yok diye sorgulanmalıdır bence. düz mantığınıza başlicam sizin lan.
tekel işçileri direnince onları haksız bulan memur güruhu, aynı şey sizin başınıza da geliyor. bakalım onlara söylediklerinizi kendiniz kabul edecek misiniz?
(bkz: neyse lan ben bişey demiyorum)
"çalışmayan atılsın" gibi bir cümle kulağa hoş gelebilir ama durum o kadar basit değildir. bu kanun müdürlere veYA yetkili kişilere memuru işten çıkarma hakkı vermektedir. bazı eski müdürler işe torpille girmiş ve yükselmiştir ,bilgisayar bilmezler , az çalışırlar ,başka işlerle meşGul olabilirler. oysa yeni memurlar kpss ile torpilsiz işe girmiştir,heveslidirler çalışırlar.Yani arada büyük fark vardır.Şimdi bu müdüre bu memuru işine gelmemedimi atma yetkisi verilirmi?

(bkz: lan valla tekel işçileri haklıymış hacı)
rüşvet sisteminin bu kadar yaygın olmadığı bir ülkede yapılması doğal karşılanabilir.
memur zihniyeti denilen olayın. memurların vatandaşa babasının oğluymuş gibi davranmasını, canı istediği zaman çalışma, istemediği zaman örgü örme keyfiyetini ortadan kaldıracak olaydır...
çok da mantıklı ve doğru bir eylemdir.

belki bu sayede;

"bugün git yarın gel
salla başı al maaşı" gibi deyimler ortadan kalkar.
ya da windows oyunlarının rekor puanlarına sahipler artık memurlar olmaz.
kıç büyütmeye alışkın bazı memurların işine gelmeyecek uygulamadır.
her ne kadar memurların işine gelmese de desteklediğim bir çalışma.
kesinlikle desteklemediğim çalışma.

memur değilim, ailemdede kimse memur değil ayrıca işini düzgün yapmayan memurlardan bende çekiyorum fakat bu yasa çıkarsa tüm memurlar işini düzgün yapacak diye birşey yok. çünkü, zaten yazıldığı gibi, torpille girip, örgü örerek şef, müdür olmuş insanlar söz konusu ve bu kişiler kpss ile girmiş çalışkan gençler sırf kendi koltuklarını sallamasın diye onların yolunu kesmeye çalışabilir. ayrıca kadrolaşmada çok büyük bir artış olur. doğru yerlere atanacak iktidar partili müdürler, kendi yandaşları veya akrabaları için çalışkan memurları işten çıkartıracaktır.
yerinde bir karar olduğu fikrindeyim, zira "devlete sırtımı dayadım, bana birşey olmaz" rahatlığının son bulmasını sağlayacaktır. bu sayede memurlar performanslarını artırmak için çalışacak ve lakayıtlık son bulacaktır. ancak, performansa bağlı olarak maaşlar da artmalı, çalışan hakkını almalıdır. sanırım, bu son cümle türkiye için ütopik oldu.
ayriyeten 3kuruş ikramiye verilecek diye* bazı memurların sazan gibi atladığı ve çok güzel bulduğu yasa teklifidir. bu ikramiye hatrına akepenin oylarını katlaması bile muhtemeldir.
amir, badem bıyıklıysa vahim bir durumdur. yalakalık, devlet dairelerine girdi mi, işin içinden çıkılmaz. olacaklar belli. klişe belki ama siyasi görüşler bile girecek işin içine. amirden farklı bir siyasi görüşe mensub memur tekmeyi yiyecek kçına afedersiniz. tabi memur'un haklarını çok ama çok iyi bilmesi gerekmekte.
aslında yerinde bir uygulama ancak bu o kadar kolay olmamalı. memurun işine son vermek yalnızca bir amirin elinde olmamalı bunun için özel bir komisyon oluşturulmalı sadece yazışmalarla olacaksa eyvah diyoruz.
kamunun ekonomideki payını daraltmaya çalışan liboşların kararları. kpss'yi de kaldırın o zaman arkadaşım? ondan tefeci gibi para almayı biliyorsunuz ama..
Ya memurun iş güvencesi neden var ki? Kendim de bir memur olarak son derece karşı olduğum birşey. insan çalışmadığı işini savsakladığı bir yerde neden tutulsun? Yazık değil mi diğer çalışan memurlara. Bu memlekette çalışmadan yattığı yerden maaş alıp iş güvencesi isteyen memur hangi zihniyetle bu hakkı istiyor? Kardeşim çalışırsan zaten iş güvencen var. Devlet çalışan insanı kapı dışına koymuyor ki.
müdürlerin yada yetkili amirlerin memuru işten çıkarırken ellerinde geçerli bir neden göstermesi bu nedeni ispatlaması gibi bazı kurallara sahip bir uygulama ise güzeldir. tabi işten çıkarılan memura mahkeme önünde hakkını arama izni de verilmelidir yani karar yargıya açık olmalıdır.
devlet çalışan insanı kapı dışına koymazmış. ulan baktın da hiç görmedin mi tekel işçilerini. hayır memur olduğu halde bu yasaya destek olanlar özürlüler de var.

devlet özellikle de bizim devlet özellikle de akpden sonra, bir devlet olmanın gerektirdiği bazı güvence şartlarının hiçbirini yerine getirmemeyi akıllılık sanıyor. ama iş öyle değil. devlet aygıtı kendi kendisinin ispatı gereği o güvenceleri sike sike sağlamak zorundadır.
sırtını devlete daya ki ileride rahat edesin diyen ebeveynleri üzecek olaydır..
yıllar yılı ipten kazıktan kopmuş adamları memur yaparken aklınız nerdeydi.kpss yle götünden kan çektiğiniz adamlara bi kazıkta burdanmı sokuyosunuz dedirten ihtimaldir.
sonunda memurlukta özelleştiridi dedirtesi söylem zira iş güvencesinin elinden alınmış olamasının yanında artık özel sektörde çalışanların hiç bir şarta şurta bakılmaksızın üst düzey kadrolara atanmasının önü açıldı sebebine gelince bürokrasi içindeki cemaatcilerin bitip sıranın özel sektördekiler gelmesi akp cemaatinin tüm bürokratları önemli konumda sıra dışardakilerde hacııı.
hükümetin yandaş sayısını arttırmak için yaptığı saçmalık. NAsıl mı? şuan da memur amirlerini kim atadı hükümet, şöyle bir kamu dairelerine girin bakın babam memur o yüzden biliyorum amirlerin neredeyse hepsi akpli. Bu amirlerin seçecekleri işine son verecekleri memurlar kimler olacak kendi düşüncelerine uymayan muhalif kesim. Şimdi savundukları şu efendim memurlar daha verimli çalışacak. Yok ya yemezler. Yorum sizin....
(bkz: amire makamında kafa atmak)
ee ben nasıl yapıcam şimdi...
bazı kişilerin yüzsüz, yatan memurların ayıklanacağı için desteklediği yasa tasarısı. fakat unutulmamalıdır ki siyasette hiçbir şey teoride olduğu gibi işlemez. hatta genelde teoridekinin tam tersi durum olur. yani bu durumda hükümet - ki şu an akp - yandaşlarının sadece yandaş olduğu için koruncak ve memurlar adam gibi çalışır denilen olgu memurların daha da yatmasına ve yüzsüzleşmesine sebebiyet verecektir.
hükümet her işini taşeron firmaların asgari ücretli adamlarına yaptırmaya başlamış,
taşeron şirketlere iş yaptırmanın , kadrolu memurla çalışmaya göre gayet de ucuza geldiğini fark etmiştir.
amaç maliyeti kısmaktır. asgari ücretle sürünerek çalışan çoğu zaman maaşını geç alan adamların vereceği hizmetin kalitesi kimsenin umurunda bile değildir. nasıl olsa halk kötü hizmet alsa bile gıkını çıkarmaz.
60 yillik devlet gelenegini cope atmaktir. Cok yanlis yoldalar cok.
Kahpeliktir.