bugün

Zeka geriliğine sebep oluyor. Potansiyeli kesinlikle yok ediyor. Tabi kimse zorla gel memur ol demiyor size. Hayat şartları zorluyor ama risk almasını bilen, cesaretli insanlar kesinlikle memur olmuyor.
Memur olmayanların savunduğu düşüncedir.

Halbuki memur olunca hayattan soyutlanmıyorsunuz. Bir anda karşı evrim geçirip; saçınız dökülüp, göbeğiniz çıkmıyor. Ya da zekanızı sümenin altına gömmüyorsunuz.

inanmazsınız belki ama sporunuzu da yapıyorsunuz, ticaretle de uğraşabiliyorsunuz, yeni hobiler edinebiliyorsunuz. Üstelik iş güvenceniz olduğundan kendinize daha çok vakit ayırma imkanınız da oluyor.

Eğer dediğiniz doğru olsaydı, beynini köreltmek için 2 milyon kişi KPSS’ye girmezdi.
2 milyon kişi kıçını rahata erdirmek için kpss ye giriyor. Beyinleri korelecekmis umurlarında değil.
Yüzde yüz katılıp defalarca kez test edip yeniden onayladığım gerçek.

Zeka gidiyor mevzuat geliyor.
kpss başlıbaşına beyni körelten, amaçsız ve de zeka geriliğine sebep olan bir sınav. kpss ile insanların seviyelerinin ölçüldüğünü mü sanıyorsunuz? tamamen, yığılan insanları elemek için saçma sapan sorular soruyorlar. insanlar yapacak başka bir şey bulsalar bu saçma sınava girmezler zaten. Gerçi artık sınava girmek de yeterli değil.

not: ayrıca ben de memurum ve kpss ile atandım.
Bir açıdan hak veriyorum. Memur adamın yapacağı iş bellidir. Standart prosedür neyse mesai saati içinde onu yapar. Çünkü kendisinden beklenen odur. Zamanla işin açıklarını tabiri caizse piçliğini öğrendikçe belli başlı işlerden bir şekilde sıyrılıverir. Bu sadece memurlukla alakalı bir durum değildir. Basmakalıp, durağan her iş zamanla insanı köreltir.
bir insanın beynini köreltmeyi isteyip istememesi kendi elindedir. bu meslek ile bağdaştırılamaz.

daha standart bir hayata sahip olmak derseniz evettir. ancak mesai sonrası kurumsal firma çalışanlarından daha çok kişisel zamanı kalan memur kişiler, istediğini yapabilecek durumdalardır.

zira mesleğini icra ederken de kendini geliştirebilen memurlar mevcuttur. kimse mevzuatta bu yazmıyor diye yeni bir fikre olumsuz bakılacağını söyleyemez.
"Memur olacağım da daha ne istiyorum" dedirten olay.

Memur olan kişinin hayat garantisi her zaman daha iyi olur. Haftada 5 gün sabah 8 akşam 5 masa başında çalışıp 4-5 bin tl maaş alan kişiyle haftanın 6 günü özel sektörde eşek gibi çalışıp asgari ücret alan kişinin hayat şartları aynı mı? Ben geleceğimi garantiye alayım da beynimi feda ederim önemli değil.

Not: Belli bir sermaye bulup kendi işini kuran girişimcileri tenzih ederim.
O yüzden milletimiz çocuklarını memur yapma derdinde.

Körelme genetiktir. Swh.
memurum, iyi ki beynim körelmiş çok da şey yapmıyorum.
Toplum tarafından görülmeyen gerçek. Hayatında küçük bir atılım yapmaya korkuyorsun. "Aman etliye sütlüye bulaşmayayım, memurluğum tehlikeye girmesin" anlayışı da insanın içindeki adalet şefkat dikduruş gibi huyları köreltiyor. Salla başı al maaşı diyorlar. E bunun kölelikten farkı yok? Kölesin ama garantili, arkası sağlam.
Ben bilmem memur bilir.
Memurluğa göre değişir o. Postanede memursanız pek ala körelir.

Ama vali, savcı, müsteşar iseniz o iş zor.
kullanılmayan organ körelir.
Jean-Baptiste Lamarck.
Yalnızca kullanılmayan uzuvlar değil kullanılmayan duygular da körelir. Aklınız ile kalbinizi sürekli kullanınız; biri bilgidir diğeri sevgi.
ihsan Fazlıoğlu.
bir durum. memur, işçi, kendi işinin patronu falan filan, köreltmeyen iş mi kaldı şu devirde. bu hem iyi hem de kötü durum aslında. iyi tarafı hala çok olduğunu bilsem de yine de yan gel yat al gel maaşını olayı azaldı gibi. illa ki bir şey yapıyorsun yani. yapmayan çoktur ama hak edebilmek için de çalışmak gerekiyor.
Siki kaldırır ama..
(bkz: vasıfsız eleman)
Memurluk gibi yapılan özel sektör işleri için de geçerli bir önerme.
Memur olana kadar köreliyor zaten. Memur olduktan sonra her gün aynı yerde sabah 8 akşam 5 yapmaktan, her gün aynı yerde aynı insanların yüzünü görmekten ve her gün aynı yerde aynı işi yapmaktan kaynaklanan kronik bir sorun. Şifası için emeklilik bekleniyor fakat emeklilikten sonra da başka yerlerine şifa aramakla geçiyor zaman. Kısır döngü...
sabah oturup saatin 18.00 olmasını beklersen, yaptığın işi sadece gelir olarak görmezsen, zevk almaya verimli olmaya çabalamaz isen körelirsin köreltirsin bitersin vesselam.
vatandaş hobilerini sıralamış... istersen 15 üniversite bitir devlete reel bi katkın var mı ? asker/polis/doktor onları hariç tutuyorum onlar en zor işleri yapıyolar zaten.