bugün

seyredilmesi vakit kaybına yol açacak christopher nolan filmi. şaka şaka. çarpılayazdım az daha. seyredin. seyrettirin. film gibi filmdir.
Kurgusuyla insana nerden geldiğini unutturan olağanüstü bir christopher nolan filmi.
nolan' ın izleyicilerle adeta taşşak geçtiği film. filmin bütün konusu ve gerçekte ne olduğu bizzat leonard film içinde kendi ağzından anlatıyor. fakat yapılan ali cengiz oyunları ile ilgimiz oraya odaklı değil ve gerçeği bulmak için beyin amcıklaması geçiriyoruz.
(bkz: çimento)
(bkz: sacramento)
(bkz: 3 adımda italyanca)
ilk izleyişte filmi anlayana helal olsun dedirtir.
ilk anlayışta anlayabildiğim film. Başlı başına filmi anlamak bir film zaten. Başrol gibi her şeyi not mu alsam dedim. O telefonla konuşma sahnelerin de ise noluyoruz lan diye tepki vermek zorunda kaldım.n

Velhasılı kelam güzel ve karışık bir film.
--spoiler--
unutmak mümkün değildir, hatırlamamak mümkün.
--spoiler--

edit: biriniz de demiyorsunuz ki n'alakası var ? yakışıyor çünkü. yakışmasa yabıştırmam. sıpoylır kelebeğin rüyası filminden. o da güzel film şimdi.
izleyenin hayatında iz bırakan yegane filmlerden.

ölünceye kadar izlenmesi salık verile!
pek bi sikim anlamadığım, izlerken çok sıkıldığım, milletin deli gibi övdüğü film. evet kurgu sağlam da üzeri çok kapalı abi. gerçekten anlaması güç geldi bana. tekrar izlesem belki biraz daha oturur. ama çok abartmışsınız amk. hele hele ghajini bundan çalıntı demişler ya külliyen yalan. sadece kısa süreli hafızanın yokluğu haricinde aynı olan ne var da ghajini bunun çakması diyorsunuz ki?
tamam film güzel ama o kadar da göklere çıkarmayın.
kötü demek vicdansızlık olur. film baştan sona sizi kendine bağlayıp merak içinde bırakıyor.
sakına ghajini'nin bu filmden çalıntı olduğunu söyleyen andavallara inanmayın. zerre alakaları yok. burda spoiler verip zevkinize sıçmak istemiyorum. ikisinin de tadı ayrı. ama benim gözümde ghajini 9/10 puan bu ise 7/10. küfretme hemen. zekama da sövme şimdi. tamam çok ileri zekalı değilim ama gerizekalı da değilim. film benim zeka seviyemin çok üzerinde belki de. yani bu kadar kopuk kopuk işleyen bir kurguyu kafamda birleştiremedim ben. çok da sıkıcıydı.
bu filmden sonra ghajiniyi daha çok sevdim. belki de milletin ghajiniye duyduğu antipatinin sebebi mementoyu izledikten sonra ghajiniyi izlemeleridir. aynı şekilde hafıza problemi ve hatırlamak için kullanılan fotoğraf ve dövmeler falan. ama kopyalama,çalıntı gibi bir kavramı yakıştırmayı doğru bulmuyorum açıkçası. hele hele özcan deniz gibi insanların elin koresinde yapılmış bir filmi benim filmim diye sinemaya verdiği ve insanların salya sümük izlediği bir ülkede ortak noktası olan iki filmden birine diğerinin çalıntısı denmesini saçma buluyorum. (bkz: evim sensin)
velhasılı, iki film de güzel, ikisi de izlenmeli lakin ghajini daha müthiş benim gözümde.
efsane film.
hafıza olmadan insan olunur mu?
her defasında içten bir kez meminto diye okudugum film.
-spoiler-

her şeyin başı kadın. beni dövüyürler diyen kadın.

-spoiler-
2 farklı cevap aldım.
iyice kafam karıştı.

--spoiler--
ilk cevap katilin başroldeki adam olduğunu ikincisi ise katilin kadın olduğunu söylüyor.
--spoiler--
kesinlikle izlenilmesi gereken bir mindfuck film örneğidir.

bu tarz işlerin usta ismi christopher nolan'in hayranlık uyandıran filmlerinden sadece bir tanesidir.

diğerler filmleri;
(bkz: doodlebug)
(bkz: following)
(bkz: insomnia)
(bkz: batman begins)
(bkz: the prestige)
(bkz: dark knight)
(bkz: inception)
(bkz: dark knight rises)
(bkz: interstellar)
kurgu itibariyle yeryuzundeki en basarili 3-5 filmden birisidir. nolan filmi normal sekilde kurgulasaydi su an bircok insan adini zor hatirlardi.
hocanın amfide haykırarak; izleyin dediği film. henüz fırsat olmadı.
Kesinlikle her insanin bir kere izlemesi gereken etkileyici bir yapit. Kaçırmayın derim.
bittikten sonra bi sigara yaktırıp, akabinde ''noluyor amına koyim yav'' tepkisi verdirten film.
büyük bir hevesle etrafımdaki iki üç kişiye izlettiğim, bu ne şimdi sonunu biliyoruz zaten amk şeklinde yorum yaptıklarını tespit edince o kişilerle eskisi kadar görüşmememe neden olan başyapıttır.

ayrıca :

(bkz: eş seçerken uygulanacak testler)
Beğenmeyeni dövüyorlar filmi.

Ghaijini yanında tırt bir filmdir. entel dantel diasporasının baskılarına karşı birlik olalım arkadaşlar iyi değil işte yahu.
biraz once izledigim filmdir. Filmi her izleyen gibi benimde aklim allak bullak oldu. ghajini bu filmden oldukca esinlenmis onu da fark ediyor insan.
spoiler: otnemem.
bir de bu filmle aynı konuyu taşıyan, başrolünü dünyanın en karizmatik erkeği amir khannın oynadığı ''ghajini'' adlı film vardır. izlemeyen çok şey kaybeder.
edit: eksiciler tabi sizide anlıyorum amir khan kıskanılmıycak adam değil.
2.kez izlettiren filmdir.
Christopher Nolan'ın insanı aklının her köşesinden tutup sarsan filmi. filmi izlerken neyin ne olduğunu anlamak için hemen hemen her sahneyi pür dikkat seyretmeniz gerekmektedir. Zaten Nolan'ın filmlerinde yaptığı da insanı sarsabildiği kadar sarsmak oluyor. Tabi bu sarsıntı anormal olaylar üzerinden değil de herkese yakın olaylar üzerinden veriliyor ki bu daha da sarsıcı olsun.

Filmi izlerken sonunda çıktığı kapı düşünülecek olursa bana martin scorsese'nin "shutter island"ını anımsattı. özellikle karı-kocanın hali. Filmin tek ve en büyük eksikliği kesinlikle müzikleri. Nolan bu işi iyi becerirdi ama bu filmde müzikler çok kısır.