bugün

asla progresif/teknik death metal olamayacak tür.
içinde barındırdığı melodik riffler sayesinde daha bir sanatsal gelen metal müzik hedesidir. (bkz: kalmah) yada kalmamah işte bütün mesele bu.
gençken dinlediğim ama sonrasında kafamın kaldırmadığı müzik türü. bir gün bunları kafan kaldırmayacak deselerdi inanmazdım.

melodic'ten sonra heavy'e geçtim. ondan sonra hard rock/rock takılmaya başladım. sonra bi baktımsen istanbul'sun dinliyorum. ayıptır.
Taptığım müzik tarzıdır melodik sololar, riffler adamı mest eder.
Şahsi görüşüme göre en iyi dark tranquillity tarafından icra edilen müzik türü.

in flames, amon amarth gibi sağlam gruplar var ama ilk albümünden bu zamana kadar çizgisini bozmamış tek grup dark tranquillity dir.

ilk dinlenildiğinde rahatsız edebilir ancak dinlemeye devam ederseniz alışırsınız hatta başka müzik dinleyemez olursunuz.

Bir yaşam tarzıdır.
en iyi icracilarindan birinin (bkz: arch enemy) oldugu metal alt turu. angela gossow yeter bu grubu sevmek icin.
özlediğim metal türü. insana kesin dönüş yaptıracaklar yemin ediyorum ya..

indie rock'ınız batsın amk.
Insomnium un en basarililarindan oldugu melodik ogeler iceren death metal riffleri ile suslenmis metal turudur.
durduramıyorum kendimi sürekli dinliyorum. gün içinde kestirmek için bile. evet etraftaki gürültüyü iyi bastırıyor çünkü.
iyi de bize ne amk, gunluk mu burasi dedigimdir.
Gevur türküsü.
Gençliğimdir. Yaşlandıktan sonra sadece küçük kaçamaklarla hatırlanır.

Metalin melodic'ine, şarkıcının aleyna'sına kaldık.
özürlü
cringe
mal

nasıl tabir edilir bilemedim ama ağır poserlar.
Gothenburg sound/metal diye tabir edilen Black metal etkileşimli sentez ürünler haricinde bolca çer çöp barındıran alt tür.
Sevenine ziyafet sevmeyenine eziyet olan müzik türü. Eğer dinlemek isteyen varsa gitar ve klavye öğelerinin daha baskın olduğu gruplardan başlanmasını tavsiye ederim. Mors principium est, mercenary, insomnium, omnium gatherium ve tabii ki dark tranquillity. Bu janra giriş için gayet iyi gruplardır.
(bkz: in flames)
(bkz: at the gates)
(bkz: arch enemy)
(bkz: wintersun)
(bkz: dark tranquillity)
(bkz: kalmah)
(bkz: amon amarth)
(bkz: children of bodom)

Gibi grupların başı çektiği death metalin bir alt türü. Brutal death veya normal death metalden farkı, bunu icra ederken klavye kullanılmasıdır. Brutal vokal veya scream vokal de kullanılır. Bazen araya clean vokal de serpiştirilir. Death metali çekemiyorum diyenler, bu alt türü dinleyebilirler. isveç'ten bayağı güzel melodik death grupları çıkar.

Amon amarth - versus the world.
Arch enemy - wages of sin.
At the gates - slaughter of the soul.
in flames - the jester race.
Wintersun - wintersun albümleri başlamanız için önerimdir.
Patatestir.