bugün

--spoiler--
Orta vadeli bir perspektifle enflasyon/cari açık gibi sorunlar kökten çözülür
Yeni hükümet politika setini (para, maliye, makro-ihtiyati) daha da güçlendirip, ekonomide başlayan yeniden dengelenmeyi sürdürür, yapısal reformları önceliklendirir, + dış kaynakla yumuşak iniş mümkün
--spoiler--
E be adam 16 yıldır iktidardasınız niye yapamadınız da hala şöyle olacak böyle olacak diyorsunuz? Üç yıl önce de enflasyon %5'in altına inecek o çok kolay iş demiştiniz...
Sizin bir tenis raketine verdiğiniz paraya bir ay geçinmeye çalışan aileler var biraz onlardan utanın ya. Gerçi o aile de size oy veriyordur, muhtemelen burayı okusalar bana kızarlar laf atma provokatör diye.
selamın aleyküm "eski" bakanım.
nasılsın?
iyisindir umarım...
kendini nasıl hissediyorsun?
kullanılmış, buruşturulup bir kenara atılmış selpak mendil gibi değil mi?
olur öyle.
senden öncekilere de aynısı oldu.
senden sonrakilerin de başına gelecek o...

demem o ki,
sen kalk ingilterelere git, fayiz lobisi ile masalara otur, onlara teminatlar ver.
ama verdiğin o bütün teminat ve güvenceler ekonominin başına damadın getirilmesi ile yerle yeksan olsun.

yok, hadi ben bunlara da bir şey demiyorum da.

son iki aydır, bir ingilizce, bir türkçe tweetler atıyordunuz.

türkçe tweetlerde iç piyasaya "ekonomi çok eyi" sinyalleri verirken, ingilizce tweetlerde gerçekleri yazıyordunuz...

çok uğraştın be eski bakanım.
ama değdi mi?

değmezmiş değil mi?
tamam, ben de öyle düşündüm zaten...
ilk geldiği günden beri hazzetmediğim bakan. Halka tepeden bakan, geldiği yeri unutan parlak bürokrat kafa. Noldu? Bakanlık mazi oldu sende gazi.
iyi ya da kötü piyasanın güvendiği bir adamdı. ingiltere'ye gidip "abi nolur inan ekonomide siyaset yok" ayağı çekip sonra da erdoğan'ın ciddi karşı çıkışına rağmen faiz arttırmayı başarmıştı. piyasalar da doları uçmaktan kurtarıp 4,50 civarına sabitlemişti ve görevine devam edip etmeyeceğini öğrenmek için pusuya yatmıştı. etmedi. etseydi dolar daha da düşecekti. üstelik ekonomi bakanlığının adını kaldırdılar maliye ile birleştirdiler kendisinin yerine de berat albayrak geçti. bundan daha yanlış bir hamle olamaz heralde.

kendisi erdoğan'ı faiz artırımına ikna etmek için binali yıldırım vasıtasıyla çok uğraşmış. erdoğan "büyümemiz yavaşlar" diye faizi istemiyormuş. allaha şükür mehmet şimşek gibi aklı başında insanlar varmış, gerçi adamı harcadılar matmazel.

kendisi gittiğine göre türkiye yüksek büyüme, yüksek enflasyon çıkmazına girecek. a haber "şu kadar büyüdük" haberleri yaparken enflasyon için "batının oyunu" diyecek. halbuki ikisi birbiriyle iç içe.
adam ekonomi konusunda donanımlı , hatta rtenin etrafında kalan tek tük kayda değer adamdan biri. ama o kadar donanımı, bilgisi, rtenin ve etrafında ondan daha fazla zaman geçiren ve ona söz geçirmekte daha başarılı dandik (jöleli hıyar gibi) danışmanlarının saçmalamalarını makul göstermeye yetmiyor
Batan gemiyi ilk terk eden olmuştur.
ferit sahenk ve husnu ozyeginin londra da kurdugu dome yatırım bankasına genel müdür olmustur.
kendi gelecegini garanti altina alip sessizce bir anda piyasadan kaybolmus, türkiye´nin günümüzdeki bu durumundan sorumlu olanlardan birisidir.

hic öyle "devlet, millet icin yaptim." ayagina girmesin. siyaset yaptigi partiyi ve yine siyasette kimlerle birlikte oldugunu bilmekteydi.
"o yapmasaydi baskasi yapacakti." o zaman biraksaydi baskasi yapsaydi, onu suclasaydik.

göz göre göre gemiyi vurmusmus ve batarken can yelegini giyinip acik denize atlayarak güverteyi terk eylemistir.
Temel karamollaoğlu num eşine dil uzatanlar. Mehmet şimşek 'in ingiliz vatandaşı olmasına ses çıkarmazlar.
T. Namı diğer çerez parası reyiz.
görsel
ekonominin başına geçse de biraz kitaba uydursa ekonomiyi.
hiç akp'ye oy vermedim ama 2018'e kadar ekonomik olarak çok büyük bir sıkıntı görmedik en azından. yav mehmet şimşek. bari sen gel de şu enflasyonu düşür. benim en büyük derdim enflasyon.
ablası halime şimşek hayatını kaybetmiş başı sağ olsun allah sabır versin.
https://www.gercekgundem....imseki-yikan-haber-422876
Yeni hazine ve maliye bakanı.
Sonunda gerçekten ekonomiden anlayan bir vasıflı geldi, bence önümüzdeki günlerde doların düşeceğini, hipereflasyonun biteceğini düşünüyorum, gayet yerinde bir atama olmuş.
Sonunda gerçekten ekonomiden anlayan bir vasıflı geldi, bence önümüzdeki günlerde doların düşeceğini, hipereflasyonun biteceğini düşünüyorum, gayet yerinde bir atama olmuş.
ingiliz vatandaşı birine hazineyi emanet edince yerli ve milli! olunuyor. Bu Tayyipistler gerçekten iki yüzlülükte çağ açtılar.
Şimdi Mehmet Şimşek faiz yükseltirse büyük dünya liderinin ekonomiden anlamadığı ortaya çıkmayacak mı?

Peki biz bunca krizi ne sebep yaşamış olacağız?

Bu yanlış diyenlere edilen hakaretler ne olacak?
Bu atama ile birlikte Ekonomide istikrarın sağlanması adına önemli bir eşik aşılmıştır, bundan sonra ülke ekonomisi olması gerektiği gibi rayına oturur diye düşünüyorum, çünkü mehmet şimşek gerçekten işinin ehli bir adamdır.
Şimşekler çakacak.
Hazır olun.
5 yıl sonra tekrar bakan olmuştur.
Çalışan düşmanı, sermaye dostu Mehmet Şimşek krizin tüm yükünü çalışana yükleyecek. Sermaye hiçbir bedel ödemezken tüm bedeli yine çalışan ödeyecek. Işçinin, memurun, emeklinin vay haline.
temmuzda asgari ücrete yüzde 20 zam, emekli, işçi ve memura da yüzde 7.5 zam yeter reis.
toplumu sebepsiz zenginleştirmenin anlamı yok, kemerleri sıksınlar, ülke bolluk içinde maşallah.
Akpliler bile ;

“inşallah reis işine karışmaz”

Çok absürt bir ülkeyiz lan.
parasal anlamda bizi üzer bu abi.