bugün

arkadaşlarımın sırayla taslak metinden okur gibi, merhaba nasılsın görüşmeyeli? ben harika bir iş buldum hem geziyorum hem kazanıyorum müsaitsen yarın bir kahve ısmarlayayım konuşalım dediği berbat saadet zinciri. hiç bulaşmadım çok şükür. tepedekiler kişisel gelişim dersleri vermeye devam ediyordu en son eee enayi parası. ye ye doyma
Az evvel (bkz: parayı vuranlar) belgeseli sayesinde aklıma geldi.

2015'te bir arkadaş beni cafeye çağırıp ballandıra ballandıra anlatmıştı. Ben de lan bir site şu an 20-30 tl'ye açılıyor ne yaptın 2000 tl'yi'yi? Sorum ve sonrasında bunlar dolandırıcı demem ile beraber arkadaş bana düşman oldu.

Bir ara beni facebook'tan sildiğini fark ettim. Tabii bu mal sonra dolandırıldığını anladı ama iş işten geçti. Arayı düzeltmeye çalıştı ama ben yanaşmadım. Şark kurnazlarıyla işim olmaz.
Noldu lan bunlara ahah. Hepsi milyoner oldu galiba sesleri çıkmadığına göre.

Bir saadet zinciri.
Saadet zincirinin yandan yemişi.
Düpedüz insan gondikleme.
Kısa sürede zengin olmakmış da bilmem neymiş.
Bunları ciğerine kadar biliyorum detaylı yazmayacağım.
Bunlarla görüşmüştüm beni zikmeye çalışıyorlar ahahaha 3 gram beyinleriyle. Maytap geçip yolladım.
eski forsu kalmamış osuruktan holdings.

bir kere sağlam doğrudan satış sistemlerinde kaliteli ürün olur. yani sen para kazanamasan bile en azından dersin ki ulan kazanamadım ama iyi ürünler kullanıyorum. işte avon, amway filan hep bu şekilde ilerliyor. şimdi megada site olayı rezaletti, mailler çalışmaz, siteler hata verir vs.. bir de üzerine 20 liralık siteye 2000 lira alıp da bir sikim kazanamayınca birden ahali ayaklandı, sikerim yapacağınız işi dedi.

bir dönemin gediklileri birer birer bıraktı gitti. şimdi arkasında neler neler sayıyorlar.

bunlar da halen 3-5 enayi kekleyip yol bulma derdindeler işte...
merhaba,

şimdi ben size bir hikaye anlatacam inanılmaz bir başarı öyküsü(simit sarayındayız)

bakın ben bu işe bilmem kaç yıl önce girdim,

şuan hesabımda bilmem kaç lira var, bu arada kank acil paraya ihtiyacım var sen bana 1000 lira ver seni bizim sisteme dahil etcem sende başkalarını dahil etceksin sonra böyle böyle büyüyecez ve deli gibi kazancaz. falan filan
üniversitede arkadaş gibi yanaşıp sikmeye çalışan uyanık tayfadır dikkatli oln.
saadet zinciridir. Tren yaparlar, biri sana geçirir, sen de başkasına geçirmelisin yoksa geçirildiğinle kalırsın.
söylendiğinde bir gülme getiren oluşum. sazan mı yok, onca uyarıya rağmen yolunacak kaz mı yok memlekette. haha.
insanların hala inandığı saadet zinciri şeysi. Eski bir kız arkadaşım bu salak saçma şeye katılmış ve çok para kazanacağını zannediyor. Beni de görüşmeye çağırıyor. Reddettim tabi. Ama durumu da anlattım. Ekşi sözlük'ten entryler falan attım. O da bana eksimega.com diye bir site attı. Mega holdings'in kendi sitesi ve kendilerini övüyorlar, ekşi sözlüğü kötülüyorlar. Ulan 85 sayfa entry, 2125 yazar. Bir tane olumlu yorum yok. Diyorum ki bu insanlar bu işi görmüş, yapmış ve tavsiye etmeyen insanlar. Başka bir firma değil, mega holdings iyi bir şey olsa bu adamlar para kazanırdı. Herkes girerdi bu işe. Ama yanlış bir şeyler var.
Arkadaş çevresindeki gerçek dostlardan uzaklaştıran, sahte insanlarla çevre kurmaya iten sözde saadet zinciri özde pişmanlık.
hayatı boyunca tek bir satır okuma yapmamış, yaşamın kendisi ve pratiği üzerine fikir etmemiş cahil kesimin, hiç bir şeye basmayan kafasına, yaşamın bizzat kendisi tarafından vurulan sille.
çocukluktan beri ticaret içindeyim para kolay kazanılmaz hele üretmeden asla para kazanamazsın evlat. adam olun böyle salak saçma şeylere inanmayın.
Kanımca girilmemesi gereken bir topluluk.3 Bin liranız heba olmasın.O parayla pizza sipariş edin bira alın evde korku komedi filmleri izleyin Yazıktır Günahtır.
Arkadaşları gondikleme esasıyla çalışan sistem. Genellikle giren kişinin arkadaş çevresindeki değerinin düşmesine neden olur.

Bu sisteme giren a kişisi şu sıralar galiba 3.000 civarında bir para öder. Bunu yapmadan önce tabi güzelce burdan deli paralar kaldıracağına inandırılır. Dubai'ye gideceği ve araba sahibi olacağı söylenilir.

A kişisi parayı ödedikten sonra eğitim seminerleri cart curt takılır, elindeki paralarla kendine fiyakalı kıyafetler alır, biz çok iyiyiz yea tarzı paylaşımlar yapar ve genelde gaz verici sözler paylaşır hesaplarından.

Belli bir süre sonra kendine uygun avlar aramaya başlar, çünkü sistemin amacı sisteme yeni üyeler getirerek para kazanmaktır. Web sitesi olayı tamamen hikaye, araçtır. Sisteme üye getiren parayı kapar.

Bu a kişisi önce tanıdıklarını gözüne kestirir ve uzun süredir konuşmamış da olsanız mesaj atar. Hâl hatır sorduktan sonra genellikle imkanınız varsa buluşma teklif eder, sizle çok önemli bir konu konuşacağını söyler. Ama neyden bahsedeceğini asla söylemez. Eğer ki söylenilen mekana giderseniz gelsin slaytlar, gelsin size sunum yapan arkadaşlar​.

Burada işin güzel olduğu vs ballandıra ballandıra anlatır. Kötü yorumlar duymuşsanız ve bunu ona söylerseniz bunun bir karalama kampanyası olduğunu ve meyve veren ağacı taşlarlar minvalinde sözler söyler.

Ekşi'de yazılanlardan haberdardır ve yollarına taş koyan en büyük etken olduğu için hepsi nefret ederler. Onların doğru olmadığını ve inanmamanız gerektiğini söyler. Ancak ekşi'de söylenilenlerin aynısını anlatır.

Burada size düşen iki seçenek vardır. Kabul etmek ya da etmemek, ki umarım etmeyen tarafta olursunuz. Çünkü genelde A kişisi de işin söylenildiği gibi olmadığını anlar ve başta verdiği para ve bunun için kendinden soğuttuğu arkadaşları, zaman kaybı gibi zararları yedikten sonra buradan ayrılır.
Akilli olursaniz siz onlari kafalayabilirsiniz *
hep aynı oyun (bkz: ponzi oyunu)

mega da web sitesi satıyordu.
jeunessede krem satıyorlar.

jeunesse de bir enes olgun markasıdır.
Bir keresinde çok da samimi olmadığım bir arkadaşım "pazar günleri arkadaşlarla toplanıp kahvaltı ediyoruz seninle de bayaadır görüşemedik katılmak ister misin" diye çağırmıştı beni. Ben de ne bileyim değişiklik olur diye peki madem dedim gittim. Oturduk kahvaltı ediyoruz ama masadaki tipler normalde arkadaşlık etmek isteyeceğim tipler değil pek. Yani insan ayırmayı her ne kadar sevmesem de hani bir iticilik bir kolay yoldan parayı kıralım çakallığı okunuyor gözlerden. Tabii açıkçası bunu sonradan, olayı kavrayınca geriye dönüp baktığımda farkettim. Kendimi pek de insan sarrafı olarak tanımlayamam, zaten daha da genç olduğum zamanlara denk geliyor reşit olalı birkaç yıl olmuş henüz. Neyse kahvaltı bitti, birlikte fotoğraflar çekilindi ve yukarıda toplantıya geçeceğiz dendi. Tabii ben hâlâ olayı anlamadım ne bileyim ilk defa kendimi böyle bir ortamda buluyorum. Cafenin toplantı salonuna geçtik birileri mega holdings, artık herkesin internet sitesine ihtiyacı var, istediğinizi paylaşabilirsiniz, bilmem kaç bin liraya size domain satıyoruz siz de satıp para kazanıyorsunuz falan ballandıra ballandıra motivasyon cümleleriyle süsleyerek anlatıyor. Ben de web tasarım mezunuyum ulan o kadar parayı vereceksem gider adam gibi kendi domainimi alır sitemi kurarım diye düşündüm. Ki ihtiyacım da yok içine ne koyacağım sonuçta. Zaten paylaşacak bir şeyim olsa hazır blog sayfaları da var neden uğraşayım. Hani zaten böyle insanlara bir şeyler satayım karakterinde değilim, benlik bir iş değil kısacası. Ama yine de arkadaşım çağırmış ya sonuna kadar bekledim. "Toplantı" bitti ve arkadaşımın sisteme üye iki arkadaşıyla başka bir cafeye geçildi. Bir tane de genç çocuk geldi, buradan kazandığı parayla kendisine spor araba annesine de ev almış yine ballandıra ballandıra anlatmalar, sen de istemez misin bunları yapmak diye kanıma girmeye çalışmalar falan. Bu sefer bana hadi bankaya gidelim kredi çekelim sana da alalım bak hayatın değişecek falan demeye başladılar. Dedim benim öyle bir hesabım yok, yok açarız ederiz yaparızlar falan. En son aileme danışayım onlardan izinsiz yapamam demiştim ki iyi ki öyle demişim. Neyse çocuk gitti, kız kıza günlük muhabbetler ederken kızlardan biri dedi ki ben bir arkadaşıma bu fırsatı sundum bana sen ne biçim arkadaşsın beni neyin içine sokmaya çalışıyorsun deyip arkadaşlığını bitirdi terbiyesiz ben sana iyilik yapmaya çalışmışım ne biçim davranış bu falan diyerek benim öyle davranmamı engelleme amaçlı olduğunu düşündüğüm şeyler anlatmaya başladı. Ki öyle yapmışsa, olayı bilen mantıklı biriymiş onu da sonradan gördüm. Neyse eve döndüm annemlere bahsettim böyle böyleymiş diye. Annemle babamın verdiği tepkiyi hiç unutmam. Sakın ha dediler. Saadet zinciri, dolandırıcılık, şöyle örnekleri var böyle örnekleri var iyi ki bize sormuşsun yoksa dolandırıyorlarmış seni dediler, o an tam anlamıyla kavrayabildim olayı. Zaten ben annemlere sorayım deyince ne kız bana bir daha yazdı ne de ben ona. Ha bilemiyorum ben yine de iyi düşünmeye çalışıyorum belki kız çok heyecanlı ve girişkendi ve bunu bir fırsat sanıp benimle de paylaşmak istedi. Direkt dolandırıcı olarak yaftalamak da istemem kişiyi. Ama dahili olduğu sistem tam da böyle heyecanlı gençleri ağına düşürüp dolandıran bir sistemmiş meğer. Özgür ruhlu ve heyecanlı olmayıp ana kuzuluğu yaptığım için en mutlu olduğum olaylardan biri bu sanırım. Gaza da gelebilirdim çünkü insan psikolojisine o kadar güzel oynayıp göz boyuyorlar ki, tecrübesiz bir gencin gaza gelip ben de yapacağım dememesi için hiçbir sebep bırakmıyorlar.

Tanım: tecrübesiz, genç ve kolay yoldan parayı kırmak isteyen kişilere göz boyama ve manipüle etme taktiğiyle ortada hiçbir ürün olmayan bir satış yapıp üzerinizden para kazanmaya çalışan saadet zinciri.

Edit: yukarıda bazı girdilerde sisteme network marketing denmiş, fakat network marketingle saadet zinciri farklı şeylerdir. Saadet zincirinde mega holdingste olduğu gibi makul hiçbir ürün yokken size uçarı bir fiyattan olmayan bir satış yapmaya çalışıp paranıza göz dikerler, kısa yoldan, ortada hiçbir ürün yokken yattığın yerden para kazanmayı zengin olmayı vaadederler fakat işin özü dolandırıcılıktır. Network marketing ise avon, oriflame, amway, lr gibi ortada makul bir ürün olan, alıp kullanabileceğin ve piyasa değerindeki fiyatlara tekabül eden, reklam giderlerine ve mağaza masraflarına büyük paralar harcayacağına, ürününü satanlara cüzi bir prim veren bir sistemdir. Her ne kadar bu sistemlerde de bazı insanlar yattığı yerden para kazanma hayali kursa da aslen çok çalışmadan para kazandırma vaadi olmayan sistemlerdir.
"eğer ile meğeri evlendirmişler, keşke diye çocukları olmuş".
(pers atasözü)
görüştük, konuştuk. ayar manyağı yaptım müridlerini. canıma değsin.
en yakın arkadaşlarımdan biri bu batağa düştü.
ne dediysek dinletemedik, dolandırıcılar dedik, boka batarsın dedik dinletemedik..

gitti kayıt için 750 dolar verdi bankadan kredi çekip, parasıyla birkaç tatile, eğlenceye gitti.
bunlara kademe kademe atlayacaklarını ve ayda 25 bin lira aylık alacaklarını falan söylemişler...

ve yahut bizimki bize ne kadar terslensede en sonunda bu işi bırakıp bitirdiğini söyledi.

ödediği 750 dolar yanlarına kaldı ibnelerin.
birşey sormak istiyorum.

biz üniversitede iken bunlarla çok eğlenirdik. alay ederdik goygoy yapardık. facebook kapak fotolarına böyle sikim sikim slogan fotoları koyarlar, 5 yıldızlı otellerde 300 kişi toplanıp kahvaltı yapıp sonrasında havuz başında M pozu verirlerdi. geçen bir arkadaşım sordu çevremizdeki tüm bu megacılar kaybolmuş beyler. tamam devam edenler az buçuk belli ama o fotolar, level atlayanlara yazılan tebrik mesajları, mega mega mega yazıları yok. network bilgilerini de silmişler.

hayırdır bunlar neden geri çekildi. devam edenler de dahil buna. bilgisi olan varsa yeşillendirsin.
2-3 gün önce bir arkadaşım telefon açtı.
Çokta samimi olduğum biri değildir, yani özellikle buluşmuşluğumuz yoktur da ortam gereği bazen denk geliriz.
Kendinden emin ve heyecanlı bir ses ile;

- Efendim
- Naber nasılsın
- iyilik sen ne yapıyon.
- iyi ya bizde işte koşturuyoz.
(Kısa bir sessizlik)
- Ya bak sana ne diyecem? Ben çok güzel, çok karlı bir iş yapıyorum şu an ve senin de bu işin içinde olmanı istiyorum. Tam senlik bir iş!
- Allah Allah hayırdır ne işi?
- Akşam bahçelide şu mekana gelir misin? Detaylı konuşalım.
- Gelmesine gelirimde merak ettim ne işi, biraz bahsetsene?
- Geldiğinde konuşuruz, tam senlik bir iş ya, hiç kafanı takma çok para kazanacağız çok eğleneceğiz. Akşam ben ordayım sen gel mutlaka.
- Tamam gelirim görüşürüz.

Aşağı yukarı böyle bir konuşmadan sonra, akşam olunca biraz merak, biraz şaşkınlık içinde düştüm yola. “Benlik iş ve çok para” “Ben”, “para”, “çok para benlik iş”, “para çok iş benlik”, “iş benlik para çok” diye sayıkladım yol boyu.

Sonra kendime daha keskin sorular sormaya başladım.

- O arkadaşı ne kadar tanıyordum?
- Çok az.
- Bana niye böyle bir iyilik yapsın?
- Niye yapmasın, belli mi olur.
- Parayı buldum mu acaba?
- inşallah.
- Araba olarak ne alırım?
- BMW 320
- iş?
- Bırakırım
- Ankara?
- Terk ederim
- Sevdiklerin, arkadaşların?
- Tanımıyorum
- Yazlık?
- Hayır
- Dünya turu?
- Evet

Az buçuk heyecanda yok değildi, en kötü ihtimal bir şey yazma işi veya senaryo işidir falan dedim.

Ve nihayet sabahları havuzun kenarında muhteşem hazırlanmış kahvaltı sofrasından sadece bir tane zeytin alıp “acelem var çıkmam lazım” dedirtecek kafeden içeri girdim.

Hemen gözlerimle arkadaşımı aradım.
“Heyy” diye bi ses geldi bir masadan. Çevirdim kafamı o tarafa. işte orda. 

3 kişi oturmuşlar. Benimkinin ve yanında oturan kişinin önlerinde kâğıtlar var, bazı broşürler var. Karşılarında ise yorgunluktan bitap düştü düşecek bir kızcağız.
Gittim oturdum yanlarına, kısa bir selamlaşmadan sonra şöyle cümleler duymaya başladım.
“Bak tam senlik bir iş”, “bence kaçırma bu fırsatı”, “biz sana yardımcı olacağız”, “düşünecek bir şey yok”, “biz bir aile gibiyiz”….
Kızda;
“Ya ben yapamam, bilmiyorum” falan diye reddetmeye çabalıyordu. Bu sırada gözüm önlerinde ki kağıtların üzerinde ki bazı şekillere takıldı.
Böyle üçgenler, bazı sıralamalar, üçgenin başında bir isim yazıyor, altlarında başka isimler...

Birden gözlerim fal taşı gibi açıldı “yoksa” dedim, “yoksa…. illuminati!!!”…

Tek gözler, çizgi filmlerin içlerinde ki gizli “Sex” yazıları, Rockefeller başkan, Layd Gaga, Katy Perry başkan yardımcısı, yuvarlak masalar, maskeli toplantılar…

Falan diye düşünürken, ibre* döndü bana!

Hoş beş kısa bir sohbetten sonra, kız müsaade isteyip kalktı.
Kızın arkasından “vizyonsuz” dediler.
Ben vizyonluyum! Cumartesi Pazar demem karanlık taraf için her şeyi yaparım. Sübliminal mesajlar veririm, duvarlara üçgenler çizerim, sürekli bir gözümü kapatarak gezerim. V.b.

Ama…
Ama her şey buraya kadarmış. Gerçekleri duyunca yıkıldım 

Başladılar anlatmaya; “1000 dolar + KDV’ e yakın para vereceksin (hainler hala dolar diyorlar), sonra gideceksin, insanlar bulacaksın onları da sisteme girmeye ikna edeceksin, onlar sisteme girdikçe sen para kazanacaksın???

- Ama o arkadaşı ne kadar tanıyordum?
- Hiç.
- Bana niye böyle bir iyilik yapsın?
- Ya bu devirde kim kime iyilik yapar.
- Parayı buldum mu acaba?
- Allah sağlık versin gerisi boş
- Araba olarak ne alırım?
- Şimdikinin neyi var, ayağımı yerden kessin yeter.
- iş?
- işsizlik olmuş %11 saçmalama
- Ankara?
- Sokakları denize çıkmasa da seviyoruz seni Ankara
- Sevdiklerin, arkadaşların?
- Onlar benim canlarım
- Yazlık?
- inşallah
- Dünya turu?
- Gez dünyayı gör Konya’yı demişler….
bunlara para kaptırmayınız.

iki tane arkadaşımla birkaç yıl önce başımdan geçen bir olayı aktarayım,
bu iki arkadaşımdan birisi rus ve bu arkadaş üni öğrencisiydi, diğeri moldovalı ve lise mezunuydu. bir gün moldovalı olan beni aradı, dedi böyle böyle bir iş var gel biraz konuşalım. oturduk bir cafede sohbet ediyoruz. rus olan arkadaş laptopundan seminer fotoğrafları vs gösteriyor, bmw mercedes gibi araçları olan adamların fotoğraflarını gösteriyor güya bu adamlar benim arkadaşların bir seviye üstündekiymiş.

moldovalı arkadaşım diyor "bak şimdi burada çay kahve içiyoruz ama aynı zamanda çalışıyoruz böyle rahat bir iş" neyse bir ton anlattılar vs. en son dediler 750$ verip bir web sitesi alarak başlayabileceğimi ve her bulduğum kişi için komisyon falan alacağımı söylediler. şimdi ben programcılığa dair pek bir bilgi sahibi değilim bu yüzden bu arkadaşlara site için soracağım çok soru yoktu. ama işin ehli olan birisi çok teknik sorular sorup benim bu arkadaşları piç edebilirdi.

velhasıl kelam, her ne kadar bu işin saadet zinciri olduğunu anlatsam da, boş bir iş olduğunu, sadece para kaybedeceklerini anlatsamda bu slav arkadaşları oltaya getirmişlerdi.

çok uzun zamandır hiç görüşmedik sonuç ne oldu bilemiyorum ama yanıldığımı zannetmiyorum.
(bkz: yav he he)
ilk kez, bu tür işlerle ( web sitesi, teknoloji vs. ) hiç uğraşmayan hatta pek bilgisi de olmayan kuzenimden duymuştum.

-Ya kozmik böyle böyle bişi varmış. Geçen bi arkadaş dedi. Çok para kazanıyoz falan dedi. Nasıl bişey o sen biliyosundur.
+Abi şimdi ilk kez duydum da bu dediğin bildiğin saadet zinciri. Bulaşma deyim ben sana. Olayı tam anlamadım ama hiç bulaşma.

Sonrasında bulaşmadı bizim kuzen de.

Geçtiğimiz yıllarda yarım dönem beraber okuma fırsatı bulduğum bir arkadaşımın da facebook'unda uzunca bir süredir aşağıdaki gibi yazılar paylaştığını gördüm.

#StandUpBeDetermined
#FightForTheOurFuture

Dedim ki "vaayy helal olsun bak, biz diyoduk bi şirket kurmak lazım falan diye adam heralde buna girişti. Konferanslar seminerlere falan katılıyo. Start up olcak heralde"

Neyse bu olay bu şekil devam etti. işte aynı etiketler altında farklı elemanlarla falan fotoğraflar. Hayır şimdi tipleri de görüyorum. Yani tamam start up'ın yaşı yoktur ama türkiye'de 30 küsürlerde yapılır genelde. Ulan elemanın yanındakiler 18-19 yaşında tüy bıyıklı tipler. Allah allah dedim nasıl bi iş yapıcaklar falan.

Sürekli böyle takım elbise giyinmeler falan. ( Askerden geldiğimden beri giyiyorum o nalet şeyi. ) Google'a "güzel kişisel gelişim sözleri" yazılarak bulunmuş söz paylaşmalar falan.

Sonra lan dedim bu işte bi sıkıntı var. Çocukla üniden sonra da hiç konuşmamışım falan. Açtım facebook'unu bakıyorum neler paylaşmış kimler beğenmiş falan. Krallll , Adaammmm etiketleri ile beraber bi elemanı etiketlediğini gördüm. Sonra baktım bu elemanın profiline Mega Holding'de bilmem neymiş adam. Neymiş la bu mega dedim. baktım zamanında kuzenimin bahsettiği tırıvırı.
Hay dedim sizin beyin damarlarınızı eşşekler yalasın.

Olum manyak mısınız böyle şeylere para kaptırıyonuz. Kafanız mı güzel ya. Sizi büyütürken ananız babanız süt yerine sıvı sabun mu içirdi size ?!

Bakayım ne zaman bu saçmalıkları bırakıp adam akıllı bir iş arayışına giricek. O zaman geri gelicem bu başlık altına sözlük !
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar