bugün

kibirli, kendini beğenmiş kişiye verilen sıfat.
'gurûr' kelimesinden türemiş arapça sözcük.
murat başaran'ın canın sağolsun adli albümünden alıp götüren bir şarkıdir.
sözlerini de yazmak gerekirse;

aşkın farklı bir yerindeyim ben
gözümde yoksun, cisimsizsin
dön desen bile çağıramam seni
aklımda hanidir, isimsizsin

hatırlamıyorum ki ne yüzünü
ne beni sevindiren o sesini
sıcacık yatağımı kar bastı
ama istemiyorum ılık nefesini.

ben kendi kendime de büyürüm
tamam, belki biraz üşürüm
olsun önemli değil
yaşar gibi yaparım
öldüğümü de görürüm.

içim kırık dökük
ama kalbim hala mağrur
adım gibi eminim ki
sen ona da yalan söylüyorsundur

aşk sonradan öğrenilmiyor
yürekte varsa vardır
seven belli eder kendini
başı dik, ayakta durur.
mükemmel bir murat başaran parçası. aşk sonradan öğrenilmiyor, yürekte varsa vardır. daha ne denilebilir ki.

http://www.youtube.com/watch?v=7sH8HbXa_q8
nihayet çekilen klibi için;

http://www.youtube.com/watch?v=u6rXjSsY5hc
türk dil kurumunun tanımına göre kurumlu, kibirli, kendini beğenmiş anlamına gelen sözdür.

Kedi sokaklarda sürünürken bile, eğer sizden korkmadıysa yine mağrur, kibirli ve rahatına düşkündür.

Cahit Külebi
hoşlandığım insan çeşidi için kullandığım sıfat ama tam anlamını ben de bilmiyorum. biri diyo ki mütevaziliğin vuku buluşu, bir duruş, bir biçim. olabilir.

mağrur insan değerlidir, bilir kendi değerini de, ama sürekli bu duyguyla yaşamaz. mütevazilik bile yapmaz. evet duruşu sağlamdır, boynu eğiktir biraz ama. aşırı farkındalıktan yada aşırı güzellikten utanır gibi bir hal... her zaman derin bakışlar... kadınlarda çok var da az erkek var öyle mağrur. erkan oğur var en uç noktasında bu sıfatın ki insan ona erkek gözüyle bakamaz.

evet kibirle arasında kritik bir sınır var.
kendini beğenmiş, kibirli anlamında kullanılan bir kelimedir... ' Konuşma sırasının kendisine gelmesini bekliyordu. Mağrur ve kendinden emin bir şekilde ne söylüyeceğini biliyordu. '
Telaffuzu çok nazik olan bir kelime. Dahil olduğu cümleyi estetik bir hale sokuyor, diğer sözcükleri dahi daha hoş olanları ile değiştiriyor.

Mağrur bir kadının boynu akabenin en bes timsalidir; o cîddir ki ahz edilmesi en külfetli yol, vuslatı aksa halâvettir.
Mağrur olma padişahım, senden büyük Allah var sözünü söyleyen padişah çığırtkanları vardı.
Fotoğraf ve resimlerde insana en yakışan şeylerden birisidir mağrur duruş.
Bakıyosun öyle yine mağrur..
çok da mağrur olma kim meyhane-i ikbalde biz hezaran mest-i magrurun humarın görmüşüz.

(mevki sahibi olunca zafer sarhoşu oluverme; zira böylesine sarhoş olup sabah olunca da baş ağrısı çeken binlercesini görmüşlüğümüz var)