bugün

Sırpların savaş sırasında katlettiği Müslümanların cesetlerinin bulunduğu toplu mezarlar yıllar sonra Bosnalıların kelebekleri takip etmesiyle bulundu. Kelebekler tek bir çiçeğin üzerine konuyordu, Ve o çiçek sadece Bosna’daki toplu mezarların üzerinde çıkıyordu. Bu çiçeklerin adına Ölüm Çiçekleri deniyordu. Bosna’da Ölüm Çiçekleri sayesinde 300 toplu mezar bulundu....
trt ekranlarında başlayacak yeni dizidir.
mavi kelebekler sadece artemis çiçeklerinde yaşarmış ve artemis çiçekleri de bosna'da sadece toplu mezarlarda açarmış. işte böylece, bu sayede bosna'daki toplu mezarlara ulaşılmış mavi kelebeklerin izinden..
ayrıca trt'de başlayacak yeni dizinin ismiymiş.Umarız adındaki bu ağırlığı unutmazlar da kaliteli bir şeyler izleriz(neyseki dizi özel kanallardan birinde değil de reyting uğruna saçma hallere sokulmaz böylece). Şimdilik fragmanı güzel gözüküyor, hiçbir şey olmazsa bile bosna-hersek'i görmek bile güzel.
duygusal ve çok güzel olacağı kesin olan dizidir.aşkta ve savaşta filistin(ayrılık)kadar güzel olamaz gibi geliyor insana inşallah yanıltır bizi..ya tamam ya da çoook güzel olacak bu da.
çabuk gelmesi için gün sayılan dizidir.savaşın psikolojik etkilerini anlatacağa benziyor.eski türk filmlerinin unutulmazı ıtır esen de var.
bosna dramını anlatan, sanırım 19 ekim çarşamba akşamı trt'de başlayacak olan yeni dizi. umarım başarılı bi çalışma olur. elveda rumeli gibi sonuçsuz kalmaz.

http://www.facebook.com/photo.php?v=242454395807056

edit: link düzeltildi.
19 ekim çarşamba saat 22:10 da trt 1 de başlayacak dizidir.
Trt'de denk geldim, iyiki de gelmişim. Hemde ilk bölümüymüs. Özel kanallar boyadı gözlerimizi, bakan yok ki trt'ye. Tanıtımına da denk gelemedim. Hakkında hiç birşey bilmeden izledim ilk yarım saatini. Çok güzel buldum ben diziyi. Ezel dizisinin tevfik'i sarp akkaya'yı ve Kenan birkan'ın gençliğini oynayan cahit gök'ü kadroda görmek ayrı bir güzellik. Kadro kesinlikle titizlikle seçilmiş. Oyunculuk, mekan herşey güzel. Ilk bölümden begendim. Sonraki bölümler eminim daha da iyi olacaktır. En azından bomboş bir dizi asla değil. Amacı olan, bir mesajı olan bir dizi. Gelecek nesillerin unutmaması gereken bir dramı anlatan bir dizi. Trt'yi tebrik etmek lazım Bu projesi için. Şimdi bakabileceğim adam akıllı bir dizi var.
O değilde, bu tevfik'in yüzü hiç gülmeyecek anlaşılan. Ezel'de şebnem'den cekmedigi kalmamıştı. Burda da, karısını daha düğün esnasında öldürdüler. Tüh be...
Trt'nin yeni sezona bomba girmesini sağlayan dizilerden sadece birisi. yeni dizilerden mor menekşeler ve mavi kelebekler gerçekten mükemmel olmuş. leyla ile mecnun, yerden yüksek ve başrolde aşk da yine trt'nin izlenilebilecek yapımlarından. saçma sapan senaryoları veya gereksiz kitap uyarlamalarını izlemek istemiyorsanız gerçekten mükemmel bir alternatif trt bu sezon.
dün akşam ilk bölümü yayınlanan, trt'nin bosna dramını anlatan yeni dizisi. bir belene efsanesi daha geliyor diyebiliriz.
belene de ne derseniz? bir zahmet araştırın.
şahane bir dizidir. tarihe atılan bir çentiktir. daima aklımızda kalsın diye.
seyredin, seyrettirin.
(bkz: mavi kelebeğin izinde) (bkz: nihada)
not: bu üzüntülü günlerimizde 7 sülalesi boşnak olan bir türk olarak şunu söyleyebilirim; siz siz olun bosnalıların yaptığı gibi uyumayın.
yakın kısa vadede sorun olarak karşımıza çıkarılan ve bize dikte edilen kürt meselesi de bir iç savaşa dönüşebilir ve benzer şeyler bu topraklarda da gelişebilir. çok düşük olsa da olma ihtimali var. o sebeple bosnalıların düştüğü ve binlerce sivilin katledildiği silahlanmama hatasına düşmeyin.
yakınlarınızda bir yerlerde mutlaka ulaşacağınız bir silahınız olsun, çünkü artık bir allahın kuluna güvenim yok benim, herkes memleketi satıyor bari vatandaş olarak biz uyumayalım.
bu güne kadar yapılan en ıyı tarıhı dızıdır.mutlaka herkes izlemelidir.yılın dizisi olacaktır.yapanların emeklerine saglık.
ben gülerim bu diziye.

boğaz köprüsünü gösterirken alt tarafta bir yazı beliriyor, istanbul , diye.

miniatürk de bu köprünün aynısı mevcud. herhalde karıştırmamamız için alt yazı geçti canım. yoksa benim ve benim gibi bilgi birikime sahip birileri için Verrazano Narrows Köprüsü ile karıştırmamız içinse teşekkür ederiz yani yönetmene. neyse.
sapanca kırkpınar'da çekilen dizidir.
geç bulduğum ama zamanla akışına yetişeceğim dizi.bir bölüm izledim ve gerçekten çok beğendim.
bu diziyi izlerken, 'insan olan yerlerim çok ağrıyor.'
(bkz: birhan keskin)
trt'nin esmer, karayağız adamlarla çektiği bosna dizisi.
emniyeti kapalı ak-47 ile ateş eden tipleri göstererek, savaş teknolojisinde çığır açmış dizi.
trt de çarşamba günleri saat 22 de başlayan,bosna savaşını anlatan dizi.savaş dediysem öyle saçma amerikan filmleri gibi değil çatışma sahneleride var elbet ama daha çok savaşın insan psikolojisindeki etkilerini konu ediyor.
oyunculardan birimi rolünü kötü yapmaz?hepsi mükemmel.tv nin sesini kıssanız gözlerinden anlarsınız ne konuştuklarını,ne hissetiklerini.
kısaca hem aşırı heyacanlı,hem duygusal,hem oyuncuları mükemmel,hem de gerçekleri anlatan süper ötesininde ötesi bir dizi.yani türkiyedeki hatta dünyadaki en güzel dizilerden hatta bu kadar güzel olan tek dizi.
buradan küçücük emeği geçen herkese bu kadar kaliteli film yaptıkları için tebrik ediyorum.
hızını alamamış yugoslav bölücülüğüdür. (bkz: tece bizi kesiyir)
3 bölüm sonra bitecek işlediği konu itibariyle çok anlamlı olan dizi.
26.bölümü final olacak dizidir.çok üzücüdür.
az önce final yapan leonun ve hananın istanbuldaki halini gösteren dizi. leoyu alper saldıran hanayı pelin karahan oynamıştır. murat sakat kalmış çoğu karakter ölmüştür.
bugün 409 ve daha önce binlerce masum insanın bir mezarları olmasını sağlayan mucizevi hayvan.
(bkz: srebrenica)
Savaş sırasında gizlice katledilen Boşnaklar gizlice gömülmüştür. Doğada çok az bulunan Mavi Kelebekler birçok bilim adamının dikkatini çekmiştir. Mavi Kelebekler bir süre takip edildikten sonra anlaşılmış ki onlar insanları Boşnakların katledildiği gizli mezarlara götürülüyor. Günümüzde bilim adamları hala Mavi Kelebekleri takip etmekte ve Boşnak toplu mezarlarını bulmaktadır.
MAVi KELEBEKLER ise BOŞNAK ŞEHiTLERiNiN temsili haline gelmiştir...