bugün

maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi'ne göre insan ihtiyaçları temel ihtiyaçlar ve üst düzey ihtiyaçlar olarak ikiye ayrılır.
temel ihtiyaçlar

1. temel ihtiyaçlar (yeme, içme, şu)
2. güvenlik ihtiyaçları (barınma, tehlikeden korunma)
3. ait olma, sevme, sevilme ihtiyacı (kız arkadaş, bir gruba girme, statü kazanma)
4. saygı, saygınlık ihtiyacı (başarılı olmak, isim yapmak)

üst düzey ihtiyaçlar

5. bilme, anlama ihtiyacı (dünya turuna çıkma)
6. estetik ihtiyacı (sanatsal ve kişisel tatmin)
7. kendini gerçekleştirme ihtiyacı (emekli olup, kendi domatesini yetiştirmek)

Amerikalı psikolog abimiz Abraham Harold Maslow'a göre insan ihtiyaçları seviye seviye ilerler. yani bir insan açken telefon modelini, güvenlik sorunu varken tiyatroyu, geçim sıkıntısı varken dış güzelliğini düşünmez.
mevcût olan başlık.
(bkz: maslow un ihtiyaçlar hiyerarşisi teorisi)
insan ihtiyaçlarını oldukça uygun incelemiş ve anlatım ve anlayış açısından kolaylaştırmıştır.
görsel
3. Levelde takılı kaldığım hiyerarşi.
parada takılıyorum .
saçma felsefe tarihi cinselliği aşkı falan siktir edip direk en üst basamağa çıkanlarla dolu.
Abraham Maslow'un ihtiyaçlar Hiyerarşisi, insanların temel ihtiyaçlarını ve bu ihtiyaçların bir sıralama ve öncelik yapısını açıklayan bir psikolojik teori olarak bilinir. Maslow, bu hiyerarşiyi 1943 yılında "A Theory of Human Motivation" adlı makalesinde ve daha sonra "Motivation and Personality" adlı kitabında detaylı bir şekilde tanıttı.

işte Maslow'un ihtiyaçlar Hiyerarşisi'nin temel bileşenleri:

Fizyolojik ihtiyaçlar: Bu düzeydeki ihtiyaçlar, hayatta kalmak ve fiziksel sağlığı sürdürmek için gereklidir. Yiyecek, su, barınma, giyim ve cinsellik gibi temel fizyolojik gereksinimleri içerir.

Güvenlik ve Güven ihtiyacı: Fizyolojik ihtiyaçlar karşılandıktan sonra, insanlar güvende ve korunmuş hissetme ihtiyacı duyarlar. Bu, istikrarlı bir iş, barınma, sağlık hizmetleri ve kişisel güvenliği içerir.

Ait Olma ve Sosyal ihtiyaçlar: insanlar sosyal bağlantılara, ilişkilere ve toplumsal kabul görmeye ihtiyaç duyarlar. Bu düzey, aile, arkadaşlar, romantik ilişkiler ve topluluk bağlantılarını içerir.

Saygı ve Saygınlık ihtiyacı: Saygı ve saygınlık ihtiyacı, insanların kendi saygınlıklarını ve başkalarının saygısını kazanma arzusunu ifade eder. Bu düzeydeki ihtiyaçlar, kendine saygı, başarı, tanınma ve toplum içinde değerli hissetme içerir.

Kendini Gerçekleştirme ihtiyacı: Maslow'un hiyerarşisinin en üst düzeyinde, insanlar potansiyellerini en üst seviyede kullanma ve kişisel hedeflerine ulaşma ihtiyacını ifade ederler. Yaratıcılık, özgürlük, özgünlük ve en iyi versiyonlarına ulaşma bu düzeydeki ihtiyaçları içerir.

Maslow, bu ihtiyaçlar hiyerarşisini, temel ihtiyaçların alt düzeydeki ihtiyaçları karşılandıktan sonra üst düzeydeki ihtiyaçların daha belirgin hale geldiğini ve insanların daha yüksek seviyedeki ihtiyaçları tatmin etmeye yönelik motivasyonlarının arttığını savunmuştur. Ancak, bu hiyerarşi her zaman katı bir sıralamayla uygulanmaz ve bireyler arasında farklılıklar olabilir.

Maslow'un ihtiyaçlar Hiyerarşisi, insan davranışlarını ve motivasyonlarını anlamada önemli bir model olmuştur ve psikolojide yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.
Abraham Maslow'un 1943 yılında yazdığı insan Motivasyonuna Yönelik Bir Teori başlıklı makalesindeki yazdığı hiyerarşidir.

Amerikalı bir psikolog olan Abraham Maslow (1 Nisan 1908 - 8 Haziran 1970) tarafından oluşturulan kişilerin gereksinimleri kuramı, motivasyon kuramları içinde önemli bir yere sahiptir. Bu kurama göre, insanların motivasyonu dış faktörlerden ziyade kişinin kendi içindeki ihtiyaçlara dayanmaktadır. Kişinin içinden gelen bu ihtiyaçlar ise bir hiyerarşi içinde gruplandırılmaktadır. Yani, kişiye dışarıdan gelen ödül veya ceza gibi faktörler, bu kurama göre motivasyon üzerinde çok etkili değildir.

Maslow’un kuramına göre insanların ihtiyaçları sınırsızdır ve insan bir ihtiyacını giderdikten sonra başka bir ihtiyaç ortaya çıkar. Bir ihtiyacı giderme süreci içinde ise tamamıyle memnun olma/hoşnut olma durumu olası değildir. Bu esnada, giderilmemiş ihtiyaç kişi için büyük bir motivasyon kaynağıdır, bireyi güdüler ve birey neyi henüz elde etmemişse ona büyük ilgi gösterir. Fakat, ihtiyaç giderildikten sonra bu ihtiyaca yönelik motivasyon davranışlar üzerindeki belirleyici etkisini kaybeder.

Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi 5 ana kategoriye ayrılmaktadır:

Fizyolojik ihtiyaçlar: Açlık, susuzluk ve buna benzer temel yaşamsal ihtiyaçlar
Güvenlik ihtiyacı: Dış faktörlerden kaynaklı tehlikelerden korunma
Sosyal ihtiyaçlar: Aidiyet, sevgi, kabul görme, sosyal yaşam vb.
Değer Verilme/Saygınlık ihtiyacı: Statü, başarı, itibar, tanınma
Kendini Gerçekleştirme: Gelişim, bir işi başarıyla tamamlama, yaratıcılık
Bence maslow haklı. Çünkü insanın ihtiyaçları hemen hemen bunlardır. Herkes takdir edilmek ve sevilmek ister. Eğer bunlar yoksa depresyon kaçınılmaz hale gelir.
Orospu evladının bodrum katındayız. Hayırlı forumlar. Fizyolojik ihtiyaç filan hikaye.
Bir süre önceki flörtümün (ilteriş) ilginç bir şekilde tersinden başladığı piramit. isteyerek veya istemeyerek bilmiyorum. Ben de normalde bu piramide katılırdım, eğitim bölümlerinde falan da hep işlenir ama bu çocuğun hayatını görünce tüm bildiklerim alt üst oldu. Sözlüğe de onun adına başlık görüp geldim doğrusunu söylemek gerekirse. Ama güzel başlıklar var, sevdim.