bugün

bir bulgar geleneğidir. mart ayı gelince kırmızı ve beyaz iplerden yapılmış bileklikler takılır, göçmen arkadaşlarım vesilesiyle iki senedir bende takıyorum bunları, bu sene için de yaklaşık iki saat önce yaptım ve taktım. bildiğim kadarıyla mart ayı boyunca leylek görülene kadar takılır ve görüldükten sonra dilek tutulup ağaca takılabilir, suya atılabilir (farklı şeyler yapanlar gördüm) daha çok bilgisi olan arkadaşlar vardır burada mutlaka.
Güzel bir gelenek.
martenitza diye de adlandırılan bir bahara hoş geldin geleneğidir.
Mart'a bir kala hatirlatmak istedigim gelenek.
Bu sene bilekligimiz var, dileklerimiz de var. Rast gele.
onca yıldır bulgaristan göçmenlerinin içinde yaşarım, ilk defa duydum bunu. hatta onların da bilmediğine eminim.
bağladık leylek bekliyoruz...
görsel
Her martta olduğu gibi yine bağladık. Hatta cıvıttık. Herkes göçmen olunca böyle oluyor.

görsel
(img:#1820275)

1 hafta önce Dilek dileyip taktım koluma.
Havada leyleği görmeyi bekliyorum, sonra toprağa gömeceğim.
Gecen sene yapip leylek goremedigimden aylarca bilegimde kaldi. Cikaracaktim e dileginden vazgeciyosun yani dendi. Tee aralik ayinda cikardim. Bu sene yapan hatta belki hediye eden olursa tekrar takarim, batil inanclarla yasiyorum neticede.
gelen herkesin bir tane bilegime taktigi bileklik.elektrik bobini gibi dolasiyorum.
Baharın gelişini temsil eden bir adet. Kırmızı beyaz renklerin kullanıldığı ipten bir bileklik veya boncukla işlenmiş broşlar da olabilir.
Edit: bulgarların değil bulgaristan türklerinin adetidir.
Bulgar adetidir.
Bulgaristan'dayken eski sevgilimin geçen yıl bu zamanlarda takmam için aldığı ama bir kez bile takmadığım şey.

Hatta tanıdığı yaşlıca bir teyze satıyordu sokakta. Sanırım emekli maaşları düşük olduğu için ekonomik olarak bayağı bir yardımcı oluyordur kendilerine.
geçen sene takmıştım sonra evi süpürürken yere düştü süpürgenin içinde gitti. zaten dileğim de olmadı. bu sene de bularsam takacağım.
Yaklaşık bir senedir bileğimde . Yakın arkadaşımla aynı anda takmıştık , saçma bir şekilde uğur getirdiğine inanıyorum . Evet çıkartmaya niyetim de yok . Hayır leylek görmeyeceğim .
Neredeyse Tüm bulgaristan göçmenleri takar, elbet bulgarlar da. Güzel bir bulgar geleneğidir. Arkadaşlar resimleri paylaşmış, mart geldiğinde bileğe takılır bu bileklik.

Здравейте на всички от Аnkara.
balkanlarda (özellikle bulgaristan) ve Anadolu'daki balkan göçmenlerinde yaşatılan bir gelenek.
maretinsa da deniyor.
mart başında bileğe takıp sonra leylek görünce çiçek açmış ağaca asıyorlar.
Marteniçka bilekliği kırmızı ve beyaz yünden yapılarak Mart’ın ilk günlerinde bahari karşılamak için bileklere takılacak ip olarak da bilinir.
bir balkan geleneğidir. Beyaz ip uzun ömrü, kırmızı ip ise sağlık ve güçü temsil ediyor. Yapılışı çok basit, ister dolayın, ister saç örgüsü örün. bu ipi niyetinizle birlikte bileğinize bağlayın. kırlangıç ya da leylek görünceye dek bileğinizde taşıyın ve sonra da bilekliği çiçek açan bir ağaca bağlayın. Ve dileğiniz her ne ise oldu bilin.
erector hz olaydı hepimize hediye olarak bulgardan getirirdi birer tane.
balkanlar coğrafyasının mini mini, küçücük, umut dolu kültür birikiminden bir parça.
küçücük çocuklardan, koskoca insanlara takarlar bileklerine bahara giriş öncesi..
renkli renkli, incecik bilekliklerdir...
baharı, umudu temsil eder...
bir dilek tutarlar takarken...
bir umut fidesi ekerler..
ararlar gökyüzünde uçarken görecekleri o ilk leyleği...
ve onu gördüklerinde, bahar gelmiştir, dilekleri gerçek olmuştur...
koparırlar onu...
küçük şeyler, ve bu kadar büyük umutlar, bu kadar büyük mutluluklar..
incecik bileklerde, renkli renkli dilekler..
mutlu olmak, umutlu olmak bir marteniçka kadar küçük, saf, masum...
her takanın, tüm dilekleri yerine gelsin...
koşup, koşup eskitsinler pabuçlarını...
kalplerinden iyilik ve umut hiç eksik olmasın...
her bahar, sizin olsun...
doğa size her bahar yeni umutlar açsın, yeni ufuklar...
marteniçkamız kadar aslında hayatlarımız..
ne eksik, ne fazla..
Takan erkeğin hiç şüphesiz vurdurduğu kırmızı beyaz bileklikler süslemeler.
iyi şeylere, bolluğa berekete, mutluluğa ülke olarak öyle ihtiyacımız var ki. Bu kötü gidişten bıktık ya bıktık. Bir dilekle her şeyin düzeleceğinden değil de gene de bir umut. Bileklikler takıldı. Dilekler dilendi. Leyleği takribi ne zaman görüyoruz?
Kırmızı beyaz ipimizle yine bir mart ayında onlaynız.
Laf eden karşısında beni bulur.
görsel
görsel
inanmasan da saygı duyahahah.