bugün

doğu illerinden en çok merak edilendir. inşallah tez zamanda gezmeye giderim.
2 yıl önce bizim bölümdeki istanbullu şımarık cadolozun hatay/kırıkhanlı bir erkek arkadaşın kulağına sırıtarak kısık sesle: "oraya gitmeyelim, kokarız." diye iğrenç espri yaparak aşağıladığı tarihi şehir. annem 6 yaşındayken beni bu kente götürdüğünü söyledi ama ben hatırlamıyorum. sınıf öğretmeni olan hala kızı şimdi bu kentin kızıltepe ilçesinde bir ilkokulda çalışıyor. kısmet olursa mardinin midyat ile kızıltepe ilçelerini ziyaret edeceğim. gaziantepten sonra en çok ilgimi çeken doğu kentidir mardin. iğrenç espri yapan şımarık istanbul hanımefendisine (!) inat gideceğim bir gün mardin`e. hanımefendi millete ailesinin aslen erzincanlı olduğunu söylüyor ama kendini kaybetmiş, istanbul sosyetesinin gülü gibi davranıyor.
kaçak elektrik kullanımda bir numara olan şehir. evet.
esnafından asla hayır gelmeyen şehirdir.
güneydoğu anadolu bölgesinde yer alan, özellikle turizm kültürüyle ünlenen güzide şehir. bu şehirdeki mimari yapı o kadar düzenli ve estetiktir ki; uzun uzun bakmadan kendinizi alamazsınız.
Doğudaki en medeni şehirdir.
kentin hala korunan (unicef tarafından) mimari dokusu insanın aklını başından alır.
Çok kültürlülükle gelen hoşgörü ve insanlarının sıcak kanlı, misafir perver oluşu da cabasıdır.
Tarihi dokulardan hoşlanıyorsanız muhakkak görmelisiniz.
Şu terör sacmalığı olmasa gercekten iyi turist potansiyeli var bu şehirde.
güney Doğu Anadolu'nun en medeni en asil şehri gazianteptir aksini iddia eden gavattır.
Ayrıca Mardin'de 10 ay boyunca askerlik yaptım ne medeniyet gördüm nede sıcakkanlılık.
Asla tercihlerimde yer vermeyeceğim ildir.
Terör bölgesidir. .
insanıyla kesinlikle iş ve ticaret yapılmaz. yalancısı yüzsüzü bol bir yer . namus ve dürüstlük pluton kadar uzaktır.
Sık sık ayrıldığım ancak sonunda yine ulaştığım şehir.
3 senemi çalmış şehir. Gerdanmış kolye imiş. Seni kolye diye boynuna takan dağın kraterini sikeyim ben.
Son zamanlarda detaysız haberler yüzünden ilçe ve ücra köylerinde yaşanan olayları tüm şehre mâl ederek tv ve internette kötü yansıtılmaya çalışılan şehir. Diğer illerde işe yarayabilir de Mardin'de çalışmaz bu taktik.
Bütün mahalle ve sokaklarında anılarımın olduğu şehir.. Memleketim..
Bünyesinde nobel ödüllü kimyacı yetiştirmiş şehir.
Ayrıcaa Aziz Sancar Mardin'in ilçesi olan Savur doğumludur. Hemşehrim de bi başka oluyor.
Berdan'ı olan şehir.
ülkedeki tüm midyecilerin memleketi olan şehir.
An itibari ile kötü hava şartlarını iliklerine kadar yaşayan şehir. Gök delindi resmen. Rüzgârdan bahsetmiyorum bile.
Tanim: bir gunde dort mevsimi yasayan sehir.
Alternatif tanım: sembuseklicorbanin memleketi.

görsel
şehirlerin rengi olsa mardin'in ki sarı olurdu. çok özel, çok güzel biryer.
Bir arkadaşın memleketi buradan kendisine selam.
%62 ile hdp' nin birinci geldiği il... benzin döküp yakacaksın.....
http://m.milliyet.com.tr/...da-pkk-li-gundem-2154288/

Efsane bir operasyonun yapıldığı şehir.
Bu aralar kendini Ankara sanan şehrimiz. Kar yağmalar bi anlamsız soğuklar falan, kendine gel sen Mardinsin.