bugün

julius caesar'ın ünlü generali, romalı komutan.

hükümdarı caesar gibi ünlü mısır kraliçesi kleopatra'nın cazibesine kapılmıştır. ayrıca, kleopatra'nın gerçekten sevdiği tek erkek olduğu da söylenmektedir. ölümü ile ilgili çeşitli rivayetler mevcuttur.
(bkz: cleopatra)
(bkz: cleopatra kapısı)
Romali general...
Shakespear'in "julius caesar" adlı eserindeki bas karakter(zira j.caesar kitabın henüz basında katledilir.)
Kendisi sezara olan sadakatiyle de bilinir , brutus ve takımı sezarı senatoda katlettikten sonra , ondan halk onunde sezarin katline dahil oldugunu ve bunun roma icin yapildigini soylemesını ıster, bu vesileyle halkın destegını arkasına alacaktır bu soysuz hainler
Marcus Antoniusda oldurulmemek ıcın konusmayı kabul eder, ama ne konusma ! cumleye soyle baslar ;

'Ben buraya sezar'ı gömmeye geldim ,övmeye degil
insanın ettiği kötülük yaşar ardından,
iyilikleriyse toprağa girer kemikleriyle
bırakın, öyle olsun caesar için de !! '

ve söyle bitirir ;

'hep sevdiniz onu bir zamanlar,
boşuna da değildi, elbet sevginiz;
sonra ne oldu da yanmıyorsunuz ölümüne?
bağışlayın beni;
yüreğim şurada şimdi, caesar'ın tabutunda:
konuşamam dönünceye kadar bana.'

marcus antonius'un bu konusması bitmeden halk aska gelmis, Brutus ve takımını kacmak zorunda bırakmıstır bile, antonius'a da ordusunu toplamak icin zaman kazandirmistir.

Hayran oldugu, Bir cok seyi ögrendigi sezar gibi kleopatranın buyusune kapılmıs, askını yasayabilmek icin defalarca cagrılmasına ragmen romaya donmemıs ve bunun yuzunden gene romanin cocuklari ile savasmak zorunda kalmistir, kendisinin misirda zevk-ü sefa icinde yasamasi kayincosu bir diger triumvir olan augustus'u ziyadesiyle rahatsiz etmis,yapilan harb ( (bkz: actium deniz savasi)) sonucunda yenilmistir,olumu ise gene romali bi askere yakisir bir sekilde olmustur,kendisinin teslim olmasını onerdigi yardimcisina kendi kilicini tutmasini soyleyerek ; 'Beni yenebilirler belki, ama öldüremezler ' der ve kendi kilicinin üzerine atlayarak öldürür kendini.
iyi bir general, katıksız bir roma ve caesar düskünü , ve mutlak bir asiktir.

saygiyla aniyorum
(bkz: Mark Antony)
(bkz: Marcus Antonius Creticus)
(bkz: Marcus Antonius Orator)
(bkz: Marcus Antonius Antyllus)
romanin en serefli komutani. sezar'a sonuna kadar sadik kalmistir. en buyuk hatasi duygularina ve sinirlerine yenilmesidir. nitekim bu ise onun sonunu hazirlamistir.
4. nesil yazar. *
ayrıca kleopatra ile büyük bir aşk yaşamış romalı general. kleopatra, bir keresinde ona bir bitki çayı içirmek istemiş ancak son anda içmesini engellemiştir, çünkü bitkinin yaprağında zehir vardır. ikili, 7 sene boyunca tarsus' ta ikamet etti.
caesar'i olduren brutus'e asagidaki dizelerle ayari vermistir kendileri.

dostlar, romalılar, yurttaşlar, dinleyin;
ben caesar'ı gömmeğe geldim, övmeye değil.
insanın ettiği kötülük yaşar ardından,
iyilikleriyse toprağa girer kemikleriyle.
bırakın, öyle olsun caesar için de.
soylu brutus muhteris dedi caesar için:
öyle idiyse, ağır bir suç bu,
ve caesar bütün ağırlığıyla ödedi suçunu.
burada brutus ve ötekilerinin izniyle
(çünkü brutus şerefli bir insandır,
ötekiler de öyle, hep şerefli insanlardır)
konuşmaya geldim caesar'ın cenazesinde.
dostumdu; vefalı ve dürüsttü bana karsı;
ama brutus muhterisdi diyor:
brutus şerefli bir insandır.
caesar nice esirler getirdi roma'ya,
fidyeleriyle devlet hazineleri doldu:
bundan ötürü mü muhteris göründü caesar?
fakirler ağlayınca gözleri yaşarırdı;
bir muhteris daha katı yürekli olsa gerek,
ama brutus muhterisdi diyor,
brutus'sa şerefli bir insandır.
geçen bayram hepiniz gördünüz,
krallık tacını üç kez sundum ona,
üçünde de almadı. ihtiras denir mi buna?
ama brutus muhterisdi, diyor;
brutus'sa şerefli bir insandır, şüphesiz.
ben brutus'a karşı konuşmuyorum, hayır;
bildiğim kadarını söylüyorum yalnız.
hep sevdiniz onu bir zamanlar,
boşuna da değildi, elbet sevginiz;
sonra ne oldu da yanmıyorsunuz ölümüne?
ey düşünce, yırtıcı hayvanlar arasına kaçmışsın;
insanlar yitirmiş akıllarını. bağışlayın beni;
yüreğim şurada şimdi, caesar'ın tabutunda:
konuşamam dönünceye kadar bana.
bir kadın uğruna roma imparatorluğunu kaybetmiş general eğer kleopatra'nın büyüsüne kapılmasaydı büyük ihtimal roma'nın ilk imparatoru olurdu ama uçkur savdasına bu şansını kaybetti. *
kahpe bizans'ta cem davran'ın canlandırdığı karakterlerden biri.
gladyatör deki sezarin ismi.
koyu bir mccain ci.
john mccain in seçim kampanyasını sözlükten yürüten işini son güne bırakmış cumhuriyetçi yazar.
john mccain'le bi akrabalığı yoksa kesin obama kötü bi şeyler yapmış bu arkadaşa.

ne bu hezeyan kardeş? karısı bile john mccain'e bu kadar iltifat etmiyordur. hayır, john mccain başkan seçilirse, sana bi eyalet valiliği falan verecekse söyle bilelim yavs.
1. john mccain/#4187181
2. john mccain/#4187176
3. john mccain/#4187172
4. john mccain/#4186327
5. john mccain/#4186316
6. john mccain/#4186305
7. john mccain/#4186301
8. john mccain/#4186292
9. john mccain/#4186276
10. john mccain/#4186265
11. john mccain/#4186256
12. john mccain/#4186245
13. john mccain/#4186242
14. john mccain/#4186231
15. john mccain/#4186219
16. john mccain/#4185194

son girdiği 16 enrty john mccain başlığında olan yazar. oha.
yazılarından anlaşıldığı kadarıyla sıkı bir cumhuriyetçi olan dördüncü nesil "mccainist" yazar.
sarah palin gibi mübarek...
john mccain i destekleyerek farklı olmaya çabası içerisinde olan yazar, seçim sonuçları kendisine kapak olmuştur.
ermeni yanlisi obamayi destekleyen bunyelere inat mccain'i sonuna kadar desteklemis yazar. turkiye icin en iyisini isteyen yazar. en azindan inandigini sonuna kadar savunmustur. secim sonuclarida kendisine kapak falan olmamistir, sadece turkiye icin cok ama cok kotu olmustur.
bir zamanlar romanın fırtınalı geçen savaş dönemlerinde yaşamış bir komutandır. sezarı çok sevmiş ve bu yüzden, halk onu bu konuda her ne kadar dışlasa da o, hiçbir gücünü çekinmeden sezara yardım etme yönünde kullanmıştır. tabi sonra da halkın bu baskısına dayanamayarak romayı terk etmek zorunda kalmıştır.
o zamanlar da roma, seçimleri yıllık yapılan ve konsül adı verilen 2 kişi tarafından yönetilirmiş. ve sezarla ikisi konsül seçilmişler. fakat her ne kadar antonius, sezarın roma imparatoru olmasını istemiş ve önermişse de roma halkı bunu istememiştir. sonuca bakacak olursak zaten sezarın ne yapıp edip tüm yetkileri elinde toplayarak diktatör olma yolunda attığı adımlar boşa gitmiştir ve ve sezar bir suikaste kurban gitmiştir. bunun sonucunda da antonius sezarın yetkilerini elinde toplamıştır. neyse.
kahramanımızı ünlü yapan 2 neden vardır. birincisi sezara olan bağlılığı, dostluğu ve onu öldürenlerden öc almak istemesi, ikincisi ise mısır kraliçesi kleopatra ile yaşadıları aşktır.
sezar'ın ölümünün üstüne, brutus'un iznini de alarak konuşma yapmış komutan.ancak sezar'ın intikamını almak için halkı sezar'ı öldürenlere karşı(içlerinden biri de brutus) kışkırtmıştır.sezar'ın vasiyetini okuduğu konuşmasının son bölümü:

antonius:

işte vasiyeti,sezar'ın mührüyle hem de
her roma yurttaşına, her birine ayrı ayrı,
yetmiş beşer drahmi bırakıyor.
ayrıca tiber kıyısındaki gezi yerleri,
kendi bağları, bahçeleri, yeni fidanlıkları,
hep size kalıyor,size bırakıyor hepsini,
size ve mirasçılarınıza,dünya durdukça.
hep birlikte gezip dolaşasınız,
gidip dinlenesiniz diye oralarda.
işte buydu sezar,bir daha gelir mi böylesi?

halk:

gelmez,dünyada gelmez!haydi davranın,yürüyün!
kutsal yerde yakalım sezar'ın ölüsünü.
onu yakan ateşlerle de
tutuşturalım hainlerin evlerini.

antonius:

şimdi bırak, yürüsün!
bir kez ayaklandın ya ey hınç,
dilediğin yere git artık!
brutus, ki kendisi çok şerefli bir insandır.
Rome mome bilmem ben, kahpe bizans gelir aklıma bu ismi duyunca.
Roma tarihini incelerken her zaman gülümseyerek ve tebrik-takdir ederek okuduğum general. Askeri zekası, ceaser'a karşı pamuk ipliğine bağlı gibi görünen ama sıkı olan sadakati; durum ne kadar ciddi olursa olsun hazlarını ihmal etmemesi, alaycı ve asabi tavırları ile tarihte hayranlık duyduğum bir karakterdir.
Zaten nickimdeki marcus da buradan gelir.

Rome dizisinin çok ufak bir kısmını izledim ama devam edersem sadece marcus için devam ederim.
her ne kadar octaviusçu olsam da, zekasına ve hayatı yaşama tarzına hayranım.

ama octavius koydu mu? koydu. ehehehe.